امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7731
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 210
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، "ایتار تاس" پایگاه رسمی خبری روسیه به نقل از «یاروسلاو ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، "ایتار تاس" پایگاه رسمی خبری روسیه به نقل از «یاروسلاو روشوپکین» سخنگوی حوزه منطقه نظامی مرکزی روسیه افزود که نظامیان روس مستقر در خاک تاجیکستان، نیروهای چینی را تحت نظارت خود ندارند.

واکنش این مقام نظامی روسیه در حالی است که برخی از رسانه‌های منطقه‌ای هفته گذشته، از ورود نیروهای چین به بخش وسیعی از منطقه خودمختار کوهستان بدخشان وارد شده و این منطقه را تحت کنترل نظامی خود در آورده‌اند.

این رسانه‌ها با استناد به منابع غیررسمی و مستقل افزوده‌اند که این اقدام نظامی چین به منظور بازپرداخت بخشی از بدهی‌های خارجی تاجیکستان انجام شده‌است.

در همین حال، سخنگوی حوزه نظامی منطقه مرکزی روسیه با بیان اینکه نظامیان واحدهای نظامی مستقر در تاجیکستان عملکرد نیروهای چین در قلمرو این کشور را زیر نظر ندارند، تاکید کرده که این نیروها مشغول اجرای وظایف خود در چارچوب برنامه معمول می‌باشند.

بنا به این گزارش، چین پس از فروپاشی اتحاد شوروی سابق و اعلام استقلال تاجیکستان مدعی مالکیت بیش از 26 هزار کیلومتر مربع از خاک تاجیکستان شد که پس از چندین سال مذاکره، مقامات چینی و تاجیک توافق کردند تاجیکستان مقادیری زمین را از ولایت تاجیکستان در اختیار چین قرار دهد.

اما از حدود یک ماه پیش، برخی از پایگاه‌های مستقل مطالبی را در مورد ورود نیروهای نظامی چین به بخش دیگری از خاک تاجیکستان در ناحیه مرزی «مرغاب» منتشر کردند.

این پایگاه‌های خبری از قول منابع مستقل افزوده‌اند که نظامیان چینی در حال حاضر فراتر از منطقه‌ای مستقر شده‌اند که در موافقتنامه دوجانبه مورد توافق واقع شده‌ است.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها