امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77312
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۰
تعداد بازدید: 163
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، براساس قانون بودجه سال جاری، نرخ محاسباتی دلار بودجه 2650 تومان است و ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، براساس قانون بودجه سال جاری، نرخ محاسباتی دلار بودجه 2650 تومان است و بنابراین بانک مرکزی حداقل فروش ارز خود را باید در این حدود تعیین کند.

این نرخ محاسباتی از آن جهت اهمیت دارد که درآمد دولت از محل فروش نفت، پس از فروش آن توسط بانک مرکزی به نرخ تعیین شده باید در اختیار دولت قرار گیرد، بنابراین در صورتی که ارز به فروش رسیده کمتر از رقم مشخص شده باشد، دولت با کسری بودجه مواجه خواهد شد.

در آخرین روز کاری سال گذشته نرخ دلار 2510.2 تومان، یورو 3494.6 تومان و پوند 4165.6 تومان بود. با گذشت یک ماه امروز دلار با 48.9 تومان افزایش 2550.1 تومان، یورو با 23 تومان افزایش 3523.2 تومان و پوند با 99.2 تومان رشد 4265.8 تومان عرضه شد.

با وجود اینکه به پایان اولین ماه سال جدید تنها چهار روز باقی مانده است، اما نرخ محاسباتی حدود 100 تومان پایین‌تر عدد محاسباتی است.

در این شرایط بانک مرکزی برای جبران این عقب ماندگی باید نرخ را بیش از 2650 تومان تعیین کند. در شرایطی که هیچ یک از مسئولان بانک مرکزی تمایلی به پاسخگویی ندارند، این سوال مطرح می‌‌شود که بانک مرکزی چه زمانی برای افزایش نرخ ارز تا سطح عدد محاسباتی بودجه 93 اقدام خواهد کرد؟

آیا بانک مرکزی برای جبران ماه‌هایی که نرخ ارز کمتر از عدد تعیین شده بود، این نرخ را بیش از پیش افزایش خواهد داد؟

این سوالات و سوالات متعدد دیگری در حوزه ارز وجود دارد که با توجه به بسته بودن باب مصاحبه در بانک مرکزی،‌ امکان طرح آن و دریافت پاسخ نیست.

از سوی دیگر و علی رغم عدم افزایش نرخ ارز تا رقم مصوب قانون بودجه امسال قیمت برخی کالاهای اساسی و نهاده‌‌ها با افزایش روبرو بوده و عنوان می‌شود افزایش 100 تومانی نرخ رسمی ارز در یکی دو ماه اخیر سبب این افزایش قیمت بوده است؛ افزایشی که اثر خود را در قیمت‌های بازار و قیمت تمام شده محصولات بر جای می‌گذارد و صدای فعالان اقتصادی از هم اکنون درآمده است.

در عین حال مشخص نیست بانک مرکزی قصد دارد تورم ناشی از این افزایش نرخ ارز دولتی را چگونه مهار کند. 

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها