امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۰:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77329
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۰۷
تعداد بازدید: 163
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی‌اصغر پیوندی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت با اشاره به طرح تحول نظام سلامت گفت: این طرح با ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی‌اصغر پیوندی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت با اشاره به طرح تحول نظام سلامت گفت: این طرح با اجرای صحیح طرح هدفمندی یارانه‌ها از ابتدای اردیبهشت اجرا می‌شود که در این طرح امیدواریم بتوانیم رضایتمندی مردم را به دست آوریم.

وی ادامه داد: در این طرح هدفی که دنبال می‌شود این است که بیماران بستری شده با بیمه‌های مختلف بیش از 10 درصد از هزینه‌ها را پرداخت نکنند و بقیه از طریق اعتباری که به دانشگاه داده می‌شود، پرداخت شود.

پیوندی گفت: با اجرای این طرح پرداخت از جیب بیماران کاهش می‌یابد این در حالی است که اکنون پرداخت از جیب 60 درصد است. با اجرای این طرح امیدواریم آن را به  کمتر از این رقم برسانیم چرا که بیماران بسیاری برای تهیه تجهیزات پزشکی یا دارو به خارج از بیمارستان هدایت می‌شوند.

وی گفت: امیدواریم با اجرای این طرح سرگردانی بیماران کاهش یافته و شرایطی فراهم کنیم که رضایتمندی مردم افزایش یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: ستاد مرکزی اجرای طرح تحول سلامت را تشکیل داده‌ایم و رؤسای بیمارستان‌هایی که پیشگام اجرای این طرح هستند توجیه شده‌اند تا با آغاز کار ارزیابی دقیقی داشته باشیم.

وی گفت: در حال حاضر چون ذخیره کافی در بخش بیمارستان‌های دولتی نداریم و بیماران را برای تهیه ملزومات پزشکی و تجهیزات به خارج از بیمارستان می‌فرستیم بنا داریم این طرح را اجرا کنیم.

وی گفت: بیمارانی که از نظام ارجاع به بیمارستان‌ها فرستاده می‌شوند یا بیمه روستایی دارند پرداخت هزینه‌هایشان به جای 10 درصد به 5 درصد کاهش می‌یابد و برای بیماران سرپایی و کمتر از 6 ساعت پرداخت از جیب 30 درصد خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه برای اجرای این طرح زیرساخت‌هایی لازم است گفت: در اواخر سال 92 به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی اعتباری با عنوان اجرای طرح تحول سلامت داده شد که سهم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 50 میلیارد تومان بوده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا این اعتبارات کافی است گفت: این را هم باید در نظر بگیریم که برخی از رشته‌ها مانند ارتوپدی، چشم و برخی جراحی‌ها که به تجهیزات نیاز دارد ممکن است هزینه‌ بیشتری به بیمارستان تحمیل کند به همین دلیل 27 درصد به غیر از 10 درصد پرداختی از سوی مردم برای این رشته‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

* ایجاد مرکز داروخانه‌های بیمارستانی

پیوندی ادامه داد: در بحث برون‌سپاری داروخانه‌ها دچار مشکل بودیم و اتفاقات نادرستی رخ داد به همین دلیل به دنبال ایجاد مرکز داروخانه‌های بیمارستانی هستیم.

وی افزود: این مراکز به صورت متمرکز در یک واحد مستقل دانشگاهی ایجاد می‌شود. به قراردادهایی که تا زمان ایجاد این مرکز با بخش خصوصی بسته شده پایبند هستیم اما بعد از اتمام قراردادها بیمارستانها باید به این مرکز بپیوندند.

* راه‌اندازی بیمارستان مرجع در بحث سوختگی، پیوند و قلب در تهران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: متأسفانه در شهر تهران بیمارستانی که بتوانیم خدمات جامع را در بحث سوانح سوختگی و پیوند به بیماران بدهند وجود ندارد به همین دلیل در سال جاری در برنامه‌های دانشگاه ایجاد چنین بیمارستانی را دنبال می‌کنیم.

وی افزود: این بیمارستان در شمال شرق یا شرق تهران راه‌اندازی می‌شود چرا که دانشگاه معتقد است که باید بیمارستانی در حد استاندارد جهانی داشته باشیم مقدمات راه‌اندازی این بیمارستان انجام شده با سازمان‌های مرتبط هماهنگی صورت گرفته البته هزینه‌های ایجاد آن بسیار زیاد است و کمک خیرین و سایر سازمان‌ها را می‌طلبد.

وی گفت: یکی از مشکلات در بخش درمان پراکندگی مراکز درمانی است هم اکنون 17 مرکز درمانی با 4 هزار تخت بیمارستانی داریم که کمتر از 8 درصد آنها تخت‌های ویژه ICU و CCU است. بخش سوختگی نداریم و شایسته نیست که مرکز درمانی شاخص و پیشرو در این زمینه نداشته باشیم.

* تجمیع دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با دانشگاه بهشتی

پیوندی ادامه داد: در بحث آموزش دانشکده‌ها نیز پراکنده هستند به طوری که 12 دانشکده در شرق، شمال و جنوب تهران وجود دارد که هزینه‌های زیادی را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: بنابراین اگر بتوانیم با همکاری دانشگاه شهید بهشتی برخی از دانشکده‌هایی که به صورت هم ردیف کار می‌کنند را تجمیع کنیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان پردیس شماره 2 فعالیت خواهد کرد.

* اجرای طرح‌های میان‌بر جهادی برای حل مشکلات حاشیه‌نشین‌ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از اجرای طرح‌های جهادی در دانشگاه خبر داد و گفت: این طرح‌ها فارغ از اقدامات اداری دانشگاه دنبال خواهد شد تا بتوانیم مشکلات حاشیه شهرها را برطرف کنیم چرا که معتقد هستیم در برخی از این نقاط غفلت شده و نتوانسته‌ایم برای آنها کاری کنیم.

پیوندی گفت: به همین دلیل خارج از وظایف سازمانی وارد عمل می‌شویم چرا که در قالب کارهای معمول سازمان سالها ممکن است زمان ببرد تا مشکلات حاشیه‌ شهرها برطرف شود.

* جو دانشگاه در گذشته تحکم‌آمیز بود/ تغییرات مدیریتی وجهه سیاسی نداشته است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد علت تغییرات مدیریتی در دانشگاه طی ماه‌های اخیر گفت: این تغییرات وجهه سیاسی نداشته چرا که طرفدار  اعتدال هستیم. این تغییرات برخی به خواسته خود مدیران و برخی در راستای توانمندی‌های بیشتر و ایجاد هماهنگی با سیاست‌های ابلاغی در دانشگاه بوده است.

وی ادامه داد: دانشگاه باید جو تغییر را احساس کند چرا که در گذشته جو دانشگاه تحکم‌آمیز بود و ارتباط صمیمی بین مدیریت، اعضای هیئت علمی و دانشجویان برقرار نبود. بنابراین احساس کردیم افرادی که نمی‌توانند این جو صمیمی را ایجاد کنند صندلی‌هایشان را تغییر دادیم.

* تضمینی برای نبود زیرمیزی وجود ندارد

پیوندی گفت: زیرمیزی مشکلی است که نظام سلامت را درگیر کرده است اما در بخش دولتی این دانشگاه همانند مشکل بخش خصوصی زیرمیزی وجود ندارد پرونده‌های کمی وجود دارد و موضوع جدی نیست.

وی ادامه داد: تعرفه‌های نامناسب و دیر پرداخت کردن حق و حقوق پرسنل باعث ایجاد این پدیده شده است. نمی‌توانیم تضمین بدهیم که این اتفاق دیگر نمی‌افتد چرا که نظام سلامت تضمینی نیست.

وی افزود: باید شرایطی را ایجاد کرد تا بتوانیم به وضعیت بیماران رسیدگی کنیم و جلوی فشار این اتفاقات را بگیریم و اگر تکرار شد به دنبال ایجاد زیرساخت‌های لازم باشیم.

* جراحی وزیر صنعت در کشور قابل انجام بود

پیوندی همچنین انجام عمل جراحی نعمت‌زاده وزیر صنعت در کشور آلمان گفت: در مورد اینکه وزیر صنعت برای انجام جراحی گوش به کشور آلمان رفته خودش می‌داند و ما نمی‌توانیم در مورد این موضوع اظهارنظر کنیم اما این عمل جراحی در دانشگاه ما قابل انجام بوده است.

* واریز بدهی بیمه‌ها به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد رقم بدهی بیمه‌ها گفت: اواخر سال 92 بیمه‌ها 70 میلیارد تومان به دانشگاه مابدهکار بودند که با تخصیص اعتبارات مناسب در اواخر سال روند پرداخت‌ها تا حدودی تسریع شده و مقداری از این رقمی که گفتیم در ابتدای سال 93 به دانشگاه پرداخت شده است.

* تشکیل ستاد شورای راهبردی استان تهران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی علاوه بر طرح‌های جهادی برای مناطق حاشیه‌نشین شهر برنامه دیگری در دست است چرا که تاکنون برای سیستم بهداشتی فکر جدی نداشتند به همین دلیل تشکیل ستاد شورای راهبردی استان تهران با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهر تهران و شهرداری دنبال می‌شود و به صورت پایلوت در مناطق 4، 9 و 10 این برنامه اجرا می‌شود.

* ظلم‌های ناخواسته‌ای به دانشگاه روا شد

وی افزود: ظلم‌های ناخواسته و خواسته زیادی به این دانشگاه در سالهای گذشته وارد شد و با وجود توانمندی‌های دانشگاه، این دانشگاه دیده نشد.

وی افزود: برای خروج از این بن‌بست به دنبال برگزاری سالگرد تأسیس دانشگاه هستیم به همین دلیل بزرگداشت پنجاه و پنجمین سال تأسیس دانشگاه را در نیمه دوم سال دنبال می‌کنیم.

پیوندی با اشاره به جمعیت 5 میلیون و 200 هزار نفری که تحت پوشش دانشگاه در استان تهران گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با وجود تغییرات مدیریتی اهداف بلندی را دنبال می‌کند تا در راستای ابلاغ سیاست‌های نظام سلامت بتواند دغدغه‌های این نظام را برطرف کند.

وی گفت: در بخش پژوهش به دنبال این هستیم که پژوهش را کاربردی و شرکت‌های دانش بنیان را افزایش دهیم و در حوزه آموزش نیز با ایجاد معاونت بین‌الملل بتوانیم رتبه خوبی را در جهان کسب کنیم.

* آموزش مجازی برای 30 درصد از واحدهای درسی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اجرای آموزش‌های مجازی از اهدافی است که دانشگاه دنبال می‌کند به همین دلیل تا دو سال آینده 30 درصد از درس‌ها از این طریق دنبال می‌شود.

پیوندی همچنین با بیان اینکه نظام سلامت با تصدی کامل بخش دولتی به اهداف خود نمی‌رسد گفت: در سال 93 به دنبال آن هستیم تا خدماتی که قابل واگذاری است را به بخش خصوصی، خیریه و غیردولتی بدهیم و از این طریق دانشگاه فقط به امر نظارت بپردازد.

* اجرای پایلوت طرح ملی خود مراقبتی از سوی دانشگاه

پیوندی در حوزه بهداشتی نیز گفت: در اجرای طرح ملی خود مراقبتی امسال پیشگام خواهیم بود چرا که 65 تا 85 درصد سلامت مدیون خود مراقبتی است.

وی ادامه داد: این طرح برای کاهش هزینه‌های مردم در سال جاری است به صورت پایلوت از سوی دانشگاه اجرا خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همکاری سازمان‌های مرتبط برای اشتغال‌سازی دانش‌آموختگان علوم پزشکی بر اساس سیاست‌های ابلاغ شده تأکید کرد و گفت: برای اشتغال فارغ التحصیلان برخی رشته‌ها مانند پزشکان عمومی دچار مشکل هستیم که شاید اجرای برنامه پزشک خانواده بتواند مسئله اشتغال آنها را کاهش دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها