امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7733
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 176
«اردشیر پشنگ» کارشناس مسائل کُردها در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره توافق دو جانبه کردهای ترکیه ...

«اردشیر پشنگ» کارشناس مسائل کُردها در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره توافق دو جانبه کردهای ترکیه با دولت این کشور گفت: حزب عدالت و توسه از ابتدای به قدرت رسیدن حل مسئله کردی را یکی از اولویت‌های سیاست‌های داخلی خود معرفی کرده است.

وی افزود: این سیاست‌ها مسیر پر نوسانی را طی کرده است و برخی امتیازهای فرهنگی پس از دهه‌ها محدودیت به کردها داده شد.

این کارشناس تصریح کرد که حرکت به سمت حل غیر نظامی مسائل کردها حرکتی است که دو طرف به آن علاقه نشان دادند اما موفقیت‌آمیز بودن آن جای سؤال و اما و ‌اگر دارد.

وی اظهار داشت که موفقیت صلح بین پ.ک.ک با دولت منوط به عملی شدن وعده دولت در زمینه اصلاحات در قانون اساسی و دادن امتیازهایی جدی به کردهاست.

اردشیر پشنگ درباره میزان پایبندی دولت آنکارا به تعهداتش در قبال کردها ابراز داشت: ما شاهد بودیم در سال 2009 ترکیه به ناگاه بر اساس شرایط آن زمان، گفت‌وگوها با حزب کارگران کردستان را قطع می‌کند و مواضع پ.ک.ک را در شمال عراق هدف قرار می‌دهد، هرچند شرایط فعلی مانند 2009 نیست ولی همچنان شرایط پیچیده است.

وی گفت: ترکیه در عرصه سیاسی دولتی غیرقابل پیش‌بینی است، به عنوان مثال آنها در سال 2008 با سوریه پیمان استراتژیک به امضا رساندند اما در سال 2011 دشمن اول دمشق شدند.

این کارشناس مسائل کردستان افزود: این انعطاف پذیری باعث غیرقابل پیش‌بینی بودن حرکت ترکیه‌ در عرصه سیاسی است.

وی در ادامه با اشاره به سخت بودن توافق بین کردها با دولت آنکار ابراز داشت: بحران کردها از تاریخ جمهوری ترکیه قدمت بیشتری دارد، عقب‌نشینی پ.ک.ک به معنی حل مسئله کردها در ترکیه نیست و این مسئله نیاز به همتی عالی در یک پروسه طولانی نیاز دارد که مرحله به مرحله برنامه‌ریزی شده باشد؛ سخت است که تصور کنیم این پروسه بدون اشکال و موانع پیش برود.

اردشیر پشنگ مهمترین چالش در مسیر توافق کردها با دولت آنکارا را شکست این حزب در انتخابات پیش رو دانست و افزود: اگر حزب عدالت و توسعه در انتخابات پیروز نشود مذاکرات با خطر جدی مواجه خواهد شد.

وی درباره ارتباط توافق اخیر آنکارا با پ.ک.ک در قبال بحران سوریه نیز گفت: یکی از عوامل موثر در تسریع این توافق تحولات سوریه است، محاسبه ترکیه این بود که سوریه مانند شرایط مصر و تونس می‌شود ولی این بحران پیچیدگی خاصی پیدا کرد.

وی اظهار داشت که کردها سوریه باعث شدند تا مداخله فرصت‌ساز ترکیه در این بحران به یک مسئله تهدیدساز بدل شود؛ کنترل کردهای سوریه و شاخه پ.ک.ک آن به عنوان اصلی‌ترین حزب کردستان سوریه بر مناطق نزدیک به ترکیه یکی از دلایل اصلی هموار شدن مسیر گفت‌وگو عبدالله اوجالان با رجب طیب اردوغان بود.

اردشیر پشنگ در پایان ابراز داشت که مسئله برگزاری انتخابات سال آینده و نیاز مبرم حزب عدالت و توسعه به آراء کردها با توجه به اینکه علوی‌ها از سیاست‌های دو سال اخیر دولت رضایت ندارند نیز دلیل دیگر تمایل آنکارا به توافق سریع با حزب کارگران است.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها