امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۱:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77340
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۰۷
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، «شورای حمایت» عنوان شورایی بود که در معاونت اموری هنری دوره گذشته شکل گرفت و موجب حذف شورای ساخت و کمرنگ شدن قرارداد تیپ ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، «شورای حمایت» عنوان شورایی بود که در معاونت اموری هنری دوره گذشته شکل گرفت و موجب حذف شورای ساخت و کمرنگ شدن قرارداد تیپ شدکه معیاری برای دستمزد هنرمندان بود. به هر ترتیب شورای حمایت با تمام انتقاداتی که به ساختارش وارد بود توانست از اغلب آثار نمایشی حمایت کند و با تمام گروه‌های نمایشی قرارداد منعقد کند.

با تغییر دولت و روی کار آمدن علی مرادخانی به عنوان معاون امور هنری وزارت ارشاد و انتخاب حسین طاهری به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی (که مورد انتقاد اهالی تئاتر هم قرار گرفت) به صورت کاملا عامدانه شورای حمایت دیگر تشکیل نشد و به تبع آن با هیچ گروهی تا به حال قراردادی منعقد نشده است زیرا عقد قرارداد منوط به تشکیل شورای حمایت است.

نکته جالب اینجاست که بودجه اداره کل هنرهای نمایشی در قالب یارانه برای تولید اثر به این اداره کل تعلق می‌گیرد. در حقیقت این بودجه در قالب فصل 5 که صرفا مختص حمایت از فعالیت‌های هنرهای نمایشی است، تصویب شده است.  لذا به هر دلیلی اگر بخش دولتی از دادن یارانه یا کمک هزینه به تولیدات هنری امتناع کند، باید پاسخگو باشد.

در حال حاضر دولت تدبیر و امید که با شعارهای متعددی در حمایت از هنرمندان آغاز‌به کار کرد ناباورانه انعقاد قرارداد با هنرمندان را به حالت تعلیق درآورده‌است. در واقع تاکید بر اولویت‌های موضوعی نباید به معنی حذف آثار دیگر هنرمندان باشد زیرا این بودجه مربوط به تمام سلیقه‌ها است و اساسا گردش مالی مرکز هنرهای نمایشی بر این مبنا صورت می‌گیرد.

اکنون تمام گروه‌هایی که آثارشان در دوره ریاست قادر آشنا بر مرکز هنرهای نمایشی در شورای حمایت به تصویب رسیده‌ است دارای قرارداد هستند. با کمی توجه می‌توان به این نتیجه رسید که شاید تنها عامل عدم عقد قرارداد با گروه‌های نمایشی ناشی از سلیقه مدیر است.

از طرف دیگر قرارداد تیپ که خواسته صنف بوده و به عنوان متر و معیار دستمزد هنرمندان است نادیده گرفته شده است. اگر این معیار دچار مشکل است باید اصلاح شود.

همچنین لازم به ذکر است که انجمن هنرهای نمایشی به عنوان مجری طرح مرکز هنرهای نمایشی طی توافقنامه‌ای با معاونت هنری شکل گرفت و به ازای اقداماتی که انجام می‌دهد 20 درصد از فروش گیشه نمایش‌ها را دریافت می‌کند؛ در عوض مرکز هنرهای نمایشی با دادن یارانه دولتی شرایط مطلوب اقتصادی را برای گروه‌های نمایشی فراهم می‌‌سازد. این در حالی است که در شرایط فعلی 20 درصد از گیشه فروش نمایشی‌ها کسر می‌شود اما یارانه‌ای به گروه‌ها تعلق نمی‌گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها