امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۴:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77366
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 407
حضرت محمد(ص) فرموده اند: هر کس در شب بیست و سوم ماه رجب دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت پس از حمد 5 مرتبه سوره «ضحی» را بخواند  ...

حضرت محمد(ص) فرموده اند: هر کس در شب بیست و سوم ماه رجب دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت پس از حمد 5 مرتبه سوره «ضحی» را بخواند  خداوند به تعداد حروف این سوره و به تعداد کافران در بهشت به او درجه می دهد.همچنین ثواب هفتاد حج و ثواب کسانی که در هزار تشییع جنازه شرکت کرده و کسی که هزار مریض را عیادت کرده و ثواب کسی که هزار حاجت مسلمانان را برآورده کرده به او داده می شود.

به گزاش سرویس قرآنی پیروان موعود محسن اقامیرزا نوشت:این سوره به این علت نازل شد که مدتی بود که بر پیامبر (ص)وحی نازل نشده بود به همین منظور دسته ای از مشرکان و بت پرستان به ایشان طعنه می زدند که : خدای محمد(ص) دیگر او را رها کرده و بر وی وحی نمی کند و او را از مقام خودش کنار گذاشته و خلع کرده.

به همین منظور حضرت محمد (ص)به غار حرا می رود و با خدای خود رازونیاز می کند واز جهل مشرکان و بعضی از اُمت خود با خداوند سخن می گوید .

به همین علت خداوند سوره ی (ضحی)را به وسیله ی جبرائیل بر رسول اکرم(ص) نازل فرمود.

خداوند متعال در این سوره پس از قسم به شب و روز به پیامبر(ص) می فرماید که او را رها نکرده، بلکه می فرماید : تو در نزد خداوند آنقدر کرامت داری که زندگی دنیوی تو با این همه بزرگی در مقابل آخرتت چیزی محسوب نمی شود .

با کمی تفکر در ترجمه ی این سوره متوجه چند نکته می شویم که یکی از آن نکات این است که چرا خداوند یک شخص یتیم را به پیامبری برگزید ، برای اینکه مقام یتیم را نشان دهد و از انسان ها می خواهد که یتیم ها را از خود مرانند .حضرت محمد(ص) پدر خود را از دست داده بود و در کودکی مادرش رانیز از دست داد و بعدها پدر بزرگش را ، ولی خداوند ایشان را برتری داد ،هم از لحاظ دنیوی و هم اخروی .

اگر چه آن حضرت پدر و مادر نداشت و یتیم بود ولی خداوند از ایشان حمایت می کرد ،پس می توان متوجه این نکته شد که باید مراقب رفتارمان با یتیم ها باشیم .

موضوع  دیگر این است که خداوند در آیه  4 سوره ضحی به حضرت فرمود : و مسلماً آخرت برای تو از دنیا بهتر است

که از این موضوع در می یابیم که آخرت چه قدر با ارزش تر از دنیا است ، با این که  حضرت محمد (ص) پیامبر بود و برایشان وحی می شد و ولی تمام مسلمانان  و خاتم النبیین بود اما با این حال  خداوند به ایشان می فرماید که آخرتت از دنیا بهتر است .

در آخر خداوند از حضرت می خواهد که  نعمت هایش را  بازگو کند و برای این نعمت ها اورا شکر کند که با این کار همه مردم و قوم ها متوجه نعمت های  با ارزش خداوند می شوند ، پس ماهم باید برای این نعمت ها شکر گذار خدا باشیم .

از جهت دیگر می توان گفت که خداوند در این سوره به پیامبر(ص) یه ساختار ویک  روش نشان می دهد چون که آن حضرت پدر اُمت و بزرگ مسلمانان بودند حال اگر ایشان دست یتیمی را بگیرد و او را یاری کند ، چون مورد توجه همه است باعث می شود که اُمت ویارانش هم به انجام این کار ترغیب شوند و یک فرهنگ سازی بزرگ انجام می شود .


 

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها