امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77382
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۵۲
تعداد بازدید: 167
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، در نیمه دوم نوامبر گذشته ارتش سوریه عملیاتی را در یکی از مناطق سوریه آغاز کرد ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، در نیمه دوم نوامبر گذشته ارتش سوریه عملیاتی را در یکی از مناطق سوریه آغاز کرد که تغییری اساسی و سرنوشت‌ساز را در روند درگیری‌های جاری در سوریه به وجود آورد. این منطقه در غرب استان ریف دمشق، از استان‌های جنوبی سوریه به نام «القلمون» واقع شده است.

هنگامی‌که نبرد القلمون آغاز شد، گروه‌های مسلح و حامیان آنها در بدبینانه‌ترین حالت پیش بینی می‌کردند که ارتش سوریه برای آزاد سازی هریک از شهرک‌های این منطقه دست‌کم باید ماه‌ها تلاش و تکاپو کند، به ویژه آنکه این منطقه به دلیل نزدیکی به مناطق مرزی شمالی لبنان از جمله شهرک «عرسال» که به خاطر بافت عمدتا سنی‌ نشینش از زمان آغاز بحران سوریه به پایگاه تجمع و تمرکز تروریست‌های تکفیری وهابی و امداد و کمک‌رسانی به گروه‌های مسلح تروریستی از جمله گروه «جبهه النصره»، شاخه رسمی گروه تروریستی القاعده در سوریه تبدیل شده بود و می‌توانست برای ماه‌ها نیازهای غذایی، دارویی، نظامی و حتی تروریست‌های آنها را تامین کند.

 آغاز عملیات با آزاد سازی شهرک «قاره»

 شهرک «قاره» نقطه آغاز عملیات‌های ارتش سوریه در منطقه القلمون و حرکت به سمت دیگر شهرها، شهرک‌ها و روستاهای القلمون بود، گروه‌های مسلح تلاش کردند، با پیشروی تا شهرک «دیر عطیه» و قطع بزرگراه بین المللی حمص – دمشق نقش‌های نظامی ارتش سوریه را دور بزنند، اما با واکنش شدید و غافلگیر کننده ارتش سوریه مواجه شدند که نه تنها گروه‌های تروریستی را از پیش رو برداشت، بلکه با پیشروی به سمت شهرک «نبک» این شهر را نیز آزاد کنند.

نبک برای گروه‌های مسلح از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود، چراکه یکی از دژهای مستحکم تروریست‌ها و انبار تجهیزات نظامی و تسلیحاتی گروه‌های مسلح و کارگاه ساخت موشک و بمب و خمپاره آنها و مرکز بمبگذاری خودروها در القلمون به شمار می‌آمد.

با آزاد سازی نبک نوبت به شهرک‌های «الجراجیر» و «السحل» و «مزارع ریما» و مهم‌تر از آن «یبرود» رسید که آزاد سازی هریک از آنها به معنای سوختن یکی از برگه‌های برنده‌های گروه‌های تروریستی بود.

اما این پایان کار نبود، پس از شهرک‌های فوق این بار نوبت به شهرک‌های «رأس العین» و «رأس المعره» و سپس «فلیطه» رسید. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شد، آن بود که آیا ارتش سوریه می‌تواند، «عسال الورد» را نیز از آن خود کند و آن را آزاد سازد؟

پاسخ ارتش سوریه به این سوال با آزاد سازی شهرک «رنکوس» قاطع و محکم نشان داد، اما این پایان کار نبود، چراکه پس از آن ارتش سوریه تپه المرصد و مناطق اطراف آن را از آن خود ساختند تا تروریست‌هایی راه مفری به جز به سوی «الزبدانی» و دشت‌های رنکوس و مزارع آن نداشته باشند که در آنجا با دیگر یگان‌های ارتش سوریه مواجه شوند که «صرخه» و تپه‌ها و ارتفاعات آن را آزاد کردند و سپس راه شهرک تاریخی «معلولا» و پس از آن «عسال الورد» را پیش گرفتند تا آن را نیز آزاد کنند و عناصر مسلح راهی جز تسلیم، مرگ یا فرار نداشته باشند.

هم اکنون برخلاف آنچه بدبین‌ترین تروریست‌ها پیش بینی می‌کردند، ارتش سوریه تنها ظرف چند ماه کنترل منطقه القلمون را در دست گرفت و آن را از عناصر مسلح پاکسازی کرد.

 اهمیت استراتژیک منطقه القلمون و بازتاب پاکسازی آن

 درباره اهمیت منطقه القلمون و بازتاب‌های پاکسازی آن از گروه‌های مسلح باید به موارد زیر اشاره کرد:

 - منطقه القلمون حلقه ارتباط گروه‌های تروریستی فعال در جنوب سوریه با گروه‌های تروریستی فعال در مناطق مرزی شمال لبنان بود که با آزاد سازی آن این حلقه ارتباط قطع می‌شود و گروه‌های مسلحی که در جنوب سوریه فعالیت دارند، دیگر نمی‌توانند، چشم انتظار کمک‌های لجستیکی تروریست‌های عرسال باشند.

- منطقه القلمون «حیات خلوت» و کانون امداد و کمک رسانی به دیگر گروه‌های تروریستی در استان دمشق و مناطق مرکزی سوریه یعنی استان‌ها «حمص» و «ریف حمص» و «مناطق بیابانی در شرق» یعنی استان «دیر الزور» بود که با پاکسازی آن دیگر حیات خلوتی برای این گروه‌ها باقی نمی‌ماند.

- با آزاد سازی منطقه القلمون و به کنترل درآمدن مرزهای سوریه با لبنان، لبنان در عمل از معادلات بحران سوریه خارج می‌شود و گروه‌های مسلح دیگر نمی‌توانند امیدی به گذرگاه‌های مرزی داشته باشند که در این منطقه وجود دارد و مهمترین راه‌های انتقال کمک‌های امدادی آنها به شمار می‌آمد.

- با آزاد سازی منطقه القلمون وبه کنترل درآمدن این منطقه امنیت دمشق، به عنوان پایتخت نظام سوریه بیش از پیش تامین خواهد شد.

- شاید مهمترین و اساسی‌ترین بازتاب پاکسازی منطقه القلمون را در پایان دادن به نقش عربستان سعودی در بحران سوریه ملاحظه کرد، چون عمده‌ترین گروه تروریستی که در منطقه القلمون فعالیت می‌کند، گروهی تکفیری - وهابی به نام «جیش محمد» است که توسط  شخص «بندر بن سلطان»، رئیس سازمان اطلاعات عربستان با هدف تحقق رویاهای این کشور در سوریه هدایت می‌شود و با پاکسازی القلمون تمام رویاهای عربستان بر باد خواهد رفت. شاید به همین دلیل است که پس از پایان پاکسازی این منطقه شب گذشته شاهد برکنار بندر بن سلطان از سمت ریاست دستگاه اطلاعات این کشور بودیم.

- اما پاکسازی القلمون به جز بازتاب داخلی و منطقه‌ای، بازتاب فرامنطقه‌ای نیز به همراه دارد که در بر باد رفتن رویای تشکیل «هلال وهابی اخوانی» نمود پیدا می‌کند. در واقع پاکسازی منطقه القلمون به معنای خنثی کردن طرح آمریکا برای تقویت اخوان المسلمین با همکاری ترکیه و قطر و هلال وهابی به رهبری عربستان سعودی و حمایت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و همچنین وادار کردن ایران به ورود به یک درگیری منطقه‌ای است.

- پاکسازی القلمون در حالی‌که روحیه ارتش سوریه را دو چندان می‌کند تا به نبردهای خود در مناطق دیگر با گروه‌های تروریستی و پاکسازی وطن‌اشان از وجود تروریسم ادامه دهند، موجب تضعیف روحیه گروه‌های مسلح خواهد شد و راه را بر شکست‌های بعدی آنها هموارتر خواهد کرد.

- تامین امنیت حزب الله، یکی از دیگر از بازتاب‌های پاکسازی منطقه القلمون شمرده می‌شود،‌چراکه یکی از مهمترین اهداف گروه‌های مسلح در این منطقه هدف قرار دادن حزب الله به طور خاص و مقاومت لبنان به طور عام بود، انفجارهای تروریستی که در چند ماهه اخیر در لبنان به ویژه منطقه الضاحیه روی دادند، گواه این مدعاست.

و این تنها گوشه‌ای از بازتاب‌های پاکسازی منطقه القلمون شمرده می‌شود.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها