امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۷:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77392
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۵۲
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از چابهار، حسن روحانی رئیس جمهور لحظاتی قبل در جمع مردم شهرستان چابهار در ورزشگاه شهید کلانتری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از چابهار، حسن روحانی رئیس جمهور لحظاتی قبل در جمع مردم شهرستان چابهار در ورزشگاه شهید کلانتری این شهرستان به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس جمهور در این دیدار گفت: افتخار دولت این است که در سال جدید نخستین سفر دولت به این منطقه اختصاص پیدا کرد.

وی اذعان داشت: ‌دولت نسبت به استان مرزی و استراتژیک سیستان و بلوچستان به عنوان قلب ارتباطی ایران با دنیای شرق و شمال ایران و به‌عنوان مرکزی که مناطق مختلف شرقی و شمالی و جنوبی این منطقه را به بندر مهم چابهار متصل خواهد کرد می‌بیند، البته توسعه در یک استان و منطقه تنها به مفهوم ایجاد یک کارخانه و مجامع و بندر نیست، بلکه توسعه لوازمی دارد که باید آن را همه جانبه ببینیم تا بتوانیم تعالی و سعادت کافی و معنوی را شاهد باشیم و نخستین قدم توسعه ایجاد محیطی امن در یک منطقه است.

وی ادامه داد: امروز در این استان اراده مصمم تمام مردم از جمله بلوچ و سیستانی و تمام طوایف و اقوام را شاهد هستیم.

روحانی گفت: امروز در این استان شاهد توسعه فرهنگی هستیم و دولت به تمام مسئولان کمک می‌کند تا این توسعه فرهنگی روزبه‌روز بیشتر شود.
 
سیستان و بلوچستان را از طریق راه آهن به کشورهای حوزه خلیج فارس متصل می‌کنیم
 
رئیس دولت یازدهم بیان داشت: این استان یک استان مرزی است که بنا داریم از طریق راه آهن از جنوب با کشورهای مسلمان حاشیه دریای عمان و خلیج فارس،‌ از شرق با پاکستان و افغانستان و از شمال با کشورهای آسیای میانه این استان را به آنها نیز متصل خواهیم کرد.
 
رئیس جمهور اذعان داشت: اراده این دولت رابطه بسیار مناسب با همسایگان و رابطه خوب با تمام کشورهایی است که به حقوق و منافع ملی ایران احترام می‌گذارند.

وی گفت: ما قدم اول را برای ارتباطی خوب با همسایگانمان و ارتباط متعادل با جهان برداشته‌ا‌یم و امروز شرایط ما نسبت گذشته بسیار متفاوت است.

دکتر روحانی تصریح کرد: چابهار نقطه اتصال ایران با آب‌های آزاد، دریای عمان و حتی ساحلی است که این کشور را به اقیانوس متصل می‌کند ما برای توسعه این شهرستان مهم و کل استان قدم‌های لازم را بر می‌داریم.

رئیس جمهور بیان داشت: بی تردید باید چابهار مرکز صنعتی باشد در کنار آنچه که باید مرکز تجاری باشد و برای اینکه این منطقه یک منطقه صنعتی شود، باید گاز به این منطقه متصل شود.

چابهار به شبکه گاز متصل می‌شود
 
این مسئول اضافه کرد: طبق برنامه دولت تدبیر و امید در سال 93 و 94 با تلاش‌هایی که انجام خواهد شد از ایرانشهر گاز به منطقه چابهار متصل خواهد شد.

وی ادامه داد: به محض اینکه شرایط گازرسانی به این منطقه فراهم شود ایجاد مرکز صنعتی هم برای فولاد، پتروشیمی و صنایع معدنی دیگر آماده خواهد شد.

‌‌روحانی یادآور شد: امسال بودجه لازم برای اکتشاف معادن منطقه شرق استان سیستان و بلوچستان پیش‌بینی شده است و معدن با ارزشی که در این استان پیش‌بینی می‌شود با کشف آن شاهد توسعه در این استان خواهیم بود.

وی افزود: در زمینه سایر نیازمندی‌های این منطقه و استان در سال 93 و 94 قدم‌های جدی برخواهیم داشت.
 
انجام اقدامات حقوقی و سیاسی برای استفاده از آب‍‌های مرزی

رئیس جمهور با بیان این‌که مسئله آب به عنوان یک معضل در کشور به ویژه سیستان و بلوچستان مطرح است گفت: ‌برای استفاده از آب‌هایی که به‌عنوان آب‌های مرزی است اقدامات سیاسی و حقوقی لازم را انجام داده و در حال پیگیری هستیم.

وی افزود: در یک برنامه پنج ساله که از سال 93 شروع شده استفاده از آب‌هایی که به دریای عمان می‌ریزد و سد‌هایی که پیش‌بینی شده و بهره‌ور کردن آب‌هایی که وجود دارد و درست از آن‌ها استفاده نمی‌شود در دستور کار خواهد بود.

وی گفت: برای گنجایش بیشتر سد پیشین و برای اینکه آب‌های سد موجود به مناطق مسکونی برسد برنامه داریم.

رئیس جمهور در ادامه گفت: در مجموع قدم‌های خوبی آغاز شده از نظر جاده‌ای مسیر چابهار تا جاسک در سال 93 تا 94 را پیش خواهیم برد و اقدامات جاده‌ای را گسترش خواهیم داد.

روحانی ادامه داد: راه آهن چابهار را تسریع خواهیم داد زیرا راه آهن می‌تواند منطقه جنوب استان را به شمال استان متصل کند، با اتصال به راه آهن در مناطق شرق، افغانستان و شمال شاهد تحول در منطقه خواهیم بود.

وی با اشاره به اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی نظام در بحث اشتغال گفت: برای اینکه کشور ما بتواند با مشکلات متعدد اقتصادی مقابله کند و معضلات اشتغال در این کشور حل و فصل شود باید زمینه اشتغال پایدار را آماده کنیم و شغلی که مولد و از لحاظ اقتصادی؛ دانش بنیاد و صادراتی باشد را ایجاد نماییم.

روحانی گفت: کار بزرگ دولت برنامه آبیاری تحت فشار برای استان و آبیاری با بهره‌وری کامل در شمال استان است که 46 هزار هکتار زمین برای کشاورزی در سال 93 و 94 در برنامه آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.

برای تثبیت شن‌های روان برنامه داریم

روحانی اذعان داشت: برای مسئله گاز، بهر‌ه‌وری آب، معادن، ایجاد پتروشیمی در چابهار و ایرانشهر و برای تثبیت شن‌های روان در این استان برنامه‌های خوبی در نظر گرفته‌ایم.

وی با بیان این‌که در زمینه گردشگری در منطقه چابهار نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هستیم گفت: برای رفاه مردم این استان از جمله منطقه چابهار، اقدامات جدی انجام خواهیم داد و در سال 93 و 94 شاهد تحول در بخش‌های مختلف خواهیم بود از جمله در زمینه گردشگری از جمله این‌که باید زمینه‌های لازم را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آماده کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت دیشب در جلسه با سرمایه‌گذاران بومی داخلی و خا‌رجی مذاکرات خوبی داشته‌ایم که استان را به سمت توسعه پیش‌خواهند برد.

رئیس دولت یازدهم افزود: ‌برای تبدیل فرودگاه کنارک به فرودگاه بین‌المللی برنامه‌ریزی‌ می‌شود که این امر پایه و اصلی اساسی برای توسعه منطقه خواهد بود.

روحانی گفت: همه دست به دست هم خواهیم داد که در ماه‌های آینده شاهد توسعه استان باشیم.
‌انتهای پیام/75004/ش40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها