امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۵:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77455
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یزد، خانه‌های تاریخی که تعداد آنها در استان یزد کم نیست، همواره به عنوان یکی از زیباترین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یزد، خانه‌های تاریخی که تعداد آنها در استان یزد کم نیست، همواره به عنوان یکی از زیباترین عرصه‌های تبلور معماری اصیل ایرانی مطرح بوده‌اند و اغلب مسافران و گردشگران، مشتاق بازدید از خانه‌های تاریخی هستند.

بافت قدیمی و تاریخی یزد، از مناطقی است که حداقل 140 خانه و عمارت تاریخی ثبت شده در آن وجود دارد و بسیاری از آنها مورد توجه ویژه گردشگران است.

خانه‌های تاریخی یزد به لحاظ نوع معماری و بهره‌مندی از سازه‌های دارای کاربری متناسب با اقلیم منطقه، در نوع خود بی‌نظیر هستند و بادگیرها، حوض‌های فیروزه‌ای، استفاده از خشت و گل، گچ‌کاری‌های منحصر به فرد، اتاق‌های سه دری و پنج‌ دری، شیشه‌های رنگی، استفاده از چوب به جای فلز و .... علاوه بر اینکه زیبایی قابل توجهی به خانه‌های قدیمی و تاریخی یزد داده‌اند، زندگی در شرایط آب و هوایی این استان کویری را برای مردمان آن سهل‌تر کرده است.

بسیاری از این خانه‌ها از آنجا که به لحاظ معماری از غنای بیشتری برخوردار بوده و هستند یا اینکه متعلق به افراد سرشناس و بزرگان شهر بودند، شاخص شدند و میراث فرهنگی اقدام به ثبت ملی آنها کرده است.

اکنون در بافت تاریخی یزد گرچه خانه‌های زیبای بسیاری در معرض دید مردم قرار گرفته و از آنها به عنوان گنجینه‌ای ارزشمند نگهداری می‌شود اما نمی‌توان از خانه‌های در معرض تخریب در این بافت نیز غافل بود.

نگهداری از چند مورد انگشت شمار از خانه‌های تاریخی یزد به شکل اصولی

در بافت تاریخی یزد تعداد محدودی از خانه‌ها از جمله خانه لاری‌ها، خانه کلاهدوز، خانه وزیری و چند خانه تاریخی دیگر سرپا و پویا هستند اما بسیاری دیگر از خانه‌هایی که اتفاقا ثبت تاریخی نیز شده‌اند، در معرض نابودی قرار گرفته و برخی از آنها اکنون به تلی از خاک تبدیل شده‌اند.

خانه ملک‌ثابت، خانه عرب مازار و تعدادی دیگر از خانه‌های تاریخی ارزشمند از جمله بناهایی است که مورد تخریب قرار گرفته‌اند و میراث فرهنگی طی سال‌های قبل در واقع نتوانسته برای نجات این خانه‌ها کاری انجام دهد.

این خانه‌ها که در دل بافت تاریخی یزد قرار دارند اکنون به محل انباشت زباله و نخاله‌های ساختمانی تبدیل شده‌اند و برخی دیگر از آنها نیز پاتوق معتادان و سارقان شده و علاوه بر نازیبایی که به بافت تاریخی داده‌اند، امنیت این منطقه را نیز در معرض خطر قرار داده‌اند.

خانه‌های تاریخی در کوچه پس کوچه‌های یزد مورد غفلت قرار گرفته‌اند

یکی از کارشناسان میراث فرهنگی در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد اظهار داشت: متاسفانه میراث فرهنگی تنها تعداد محدودی از خانه‌های تاریخی را مورد مراقبت قرار داده و به آنها رسیدگی می‌کنند و این خانه‌ها اغلب به قول معروف در چشم هستند و خانه‌هایی که در کوچه و پس کوچه‌ها واقع شده‌اند، مورد غفلت قرار گرفته‌اند.

علیرضا محبوب عنوان کرد: برخی از خانه‌های تاریخی نیز اکنون به عنوان اداره از آنها استفاده می‌شود که از آن جمله می‌توان به اسکان مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد در خانه لاری‌ها اشاره کرد.

وی تصریح کرد: گرچه اسکان یک اداره سبب شده تا هم امنیت کامل برای آن اداره در این خانه‌ها برقرار نباشد و هم شکل ظاهری بنا اندکی دچار تغییر و تحول شود اما در عوض حداقل سبب شده تا شاهد فروپاشی بنای آن نباشیم.

عدم سکونت و سرکشی به خانه‌های تاریخی عامل اصلی تخریب

محبوب خاطرنشان کرد: عدم سکونت در یک خانه، عامل اصلی تخریب آن است و به نظر می‌رسد مسئولان باید فکری اساسی به حال این موضوع کنند تا هم خانه‌ها تخریب نشود و هم بافت تاریخی به محل امن سارقان و معتادان در حالت بهتر، محل سکونت اتباع بیگانه تبدیل نشوند.

البته بسیاری از خانه‌های تاریخی نیز در یزد پابرجا هستند اما در داخل خانه‌ها تغییراتی اعمال شده که معماری آن را به ریخته که از آن جمله می‌توان به تخریب بادگیرها در اغلب موارد اشاره کرد.

بادگیرهایی که یکی پس از دیگری تخریب می‌شوند

این روزها کولرهای آبی و گازی هم دیگر جوابگوی گرمای شهر یزد نیست چه برسد به بادگیرها به همین دلیل از آنجا که ساکنان این خانه‌ها دیگر نمی‌توانند از همه عناصر نظیر حوض زیر بادگیر استفاده کنند، به تخریب بادگیر روی آورده‌اند و به گفته خودشان حداقل از این طریق از ورود بیشتر خاک و غبار جلوگیری می‌کنند.

یکی دیگر از کارشناسان میراث فرهنگی نیز در مورد تخریب خانه‌های تاریخی به فارس گفت: اغلب خانه‌هایی که تخریب می‌شوند شرایطی دارند که میراث فرهنگی نمی‌تواند برای بازسازی و مرمت آن وارد شود و نیاز به حضور مالک است.

محمدرضا قانع عنوان کرد: بسیاری از خانه‌هایی که این روزها خبر از تخریب آنها می‌رسد، مالک مشخصی ندارند و مالکان آنها این خانه‌ها و وارثان آنها، خانه‌ها را رها کرده و در شهرهای دیگر سکونت دارند.

میراث فرهنگی برای مرمت خانه‌هایی که در مالکیت سازمان نیست محدودیت دارد

وی افزود: میراث فرهنگی نیز برای مرمت بناهایی که در تملک این سازمان نیست، با محدودیت‌هایی مواجه است و تنها می‌تواند بخشی از هزینه‌های تعمیر و مرمت را در قالب طرح‌های حمایتی پرداخت کند.

قانع تصریح کرد: در کنار هم قرار گرفتن خانه‌های تاریخی و خانه‌های قدیمی نیز مشکلی برای خانه‌های تاریخی است زیرا بسیاری از خانه‌هایی که اکنون در بافت تاریخی و قدیمی یزد قرار دارند، ارزش تاریخی ندارند و از آنجا که فرسوده شده‌اند، بدون ضابطه خاصی تخریب و بازسازی می‌شوند که این تخریب‌ها می‌تواند برای خانه‌های همجوار تاریخی، مشکل‌ساز باشد.

وی عنوان کرد: البته عمده بناها و عمارت‌های تاریخی تخریب شده در یزد به دلیل عدم سکونت در آنها و عدم سرکشی مالکان آنها تخریب و به تلی از خاک تبدیل شده‌اند.

تغییر کاربری راه نجات خانه‌های تاریخی

این کارشناس میراث فرهنگی تصریح کرد: به نظر می‌رسد بهترین کار برای احیای خانه‌های تاریخی،‌ تغییر کاربری آنهاست و لازم است میراث فرهنگی در این زمینه وارد عمل شود.

وی عنوان کرد: اگر در فراخوانی مالکان این خانه‌ها فراخوانده شوند یا اقدامات قانونی در این زمینه انجام شود، می‌توان با واگذاری این خانه‌ها به سرمایه‌گذاران، از این خانه‌ها به عنوان هتل‌های سنتی و .... استفاده کرد کما اینکه اکنون در بافت تاریخی یزد چند خانه تاریخی چنین کاربری پیدا کرده‌اند و ضمن اینکه معماری اصیل ایرانی را به نمایش گذاشته‌اند، فضایی خاص برای مسافران، گردشگران و حتی مردم بومی یزد ایجاد کرده‌اند.

آنچه مسلم است، رها کردن خانه‌های تاریخی به حال خود، نتیجه‌ای جز تخریب به دنبال نخواهد داشت و مسئولان میراث فرهنگی باید هرچه سریع‌تر با اقدامات قانونی و اصولی، فکری برای این سرمایه‌های ارزشمند معنوی کنند تا بافت تاریخی یزد همچنان بافتی پویا باقی بماند.
 
-------------------------
گزارش: مهدی جلیلیان
------------------------
انتهای پیام/2464/صا40/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها