امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۲:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77501
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، شرکت پرشور مردم افغانستان در انتخابات و پذیرش خطر از سوی آن‎ها برای حضور در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، شرکت پرشور مردم افغانستان در انتخابات و پذیرش خطر از سوی آن‎ها برای حضور در پای صندوق‎های رأی، نوعی تحرکات دموکراتیکی را به نمایش گذاشت؛ تحرکاتی که آمریکایی‎ها را به لزوم توجه بیشتر به این کشور و تلاش برای تنظیم دیدار و گفت‎وگو با پیشتازان این انتخابات فراخواند.

پیش از روز برگزاری انتخابات این کشور طالبان اعلام کردند که انتخابات را مختل خواهند کرد؛ اما مردم افغانستان با حمایت نیروهای امنیتی حضوری معنادار در پای صندوق‌های رای پیدا کردند.

این همه سبب شد که آمریکا به این مهم پی ببرد و به این درک دست یابد که عمر و دوام دموکراسی در افغانستان هیچ ارتباط و پیوند پایداری با حضور نظامیان خارجی ندارد و افغان‎ها خود به حساسیت لازم سیاسی دست یافته‌اند و نیز توان پاسداری و پشتیبانی از روندهای دموکراتیک را بدون توسل به خارجی‎‎ها و تقاضای کمک از آن‎ها دارند.

نظامیان آیساف اعلام آمادگی کردند که در صورت نیاز به کمک نیروهای امنیتی افغانستان برای تأمین امنیت افغانستان خواهند شتافت؛ اما نیروهای امنیتی افغانستان بدون احساس نیاز به تقاضای کمک از نظامیان خارجی، توانستند امنیت انتخابات را تأمین کنند.

توانایی و تدابیر امنیتی اتخاذ شده از سوی نیروهای امنیتی افغان در حدی بود که به گفته «لطف الله مشعل» سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، نیروهای امنیتی این کشور تنها در 48 ساعت یعنی، یک روز قبل از انتخابات و روز انتخابات 3 هزار طرح حمله از سوی مخالفان مسلح را کشف و بی‎اثر ساختند.

این‎ها همه موجب گردید که آمریکایی‎ها به این نکته پی ببرند که مردم افغانستان در پیگیری منافع ملی خود اعتنا و اتکای چندانی به حضور خارجی‎ها در این کشور ندارند.

بنابراین در روزهای پس از روز برگزاری انتخابات، کارگزاران سیاسی کارکشته آمریکایی، مانند «جان بینر»، رئیس نمایندگان کنگره آمریکا در رأس هیئتی از قانون‌گذاران این کشور به افغانستان سفر کرده‎اند تا وضعیت جاری پس از انتخابات این کشور را از نزدیک نظارت و ارزیابی کنند.

این رئیس نمایندگان کنگره آمریکا در جریان سفر به افغانستان اعلام کرد: هدف سفر اعضای ارشد نمایندگان کنگره آمریکا به افغانستان، رساندن این پیام است که این مجلس(کنگره آمریکا) خواهان ادامۀ حضور تعدادی از نظامیان آمریکایی در افغانستان است.

«جیمز کانینگهام» سفیر آمریکا در افغانستان با سفر به ولایت «هرات» در غرب افغانستان در دیدار با مقامات محلی این ولایت نیز اظهار داشت: دولت آینده افغانستان پیمان امنیتی را با آمریکا به امضا خواهد رساند و نیز این که نخستین اقدام دولت آمریکا پس از انتخاب رئیس‌جمهور جدید افغانستان، امضای پیمان امنیتی بین کابل و واشنگتن خواهد بود.

این در حالی است که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان و تأمین امنیت آن از سوی نیروهای داخلی این کشور نشان داد که این کشور در راستای تأمین امنیت و حفظ ثبات سیاسی خود، به احساس امید و اعتماد به نفس خاصی دست یافته است.

بنابراین نبود بهانه و بستری برای توجیه حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان، اینک به یکی از چالش‎های طرح ضرورت امضای پیمان امنیتی و دوام حضور نظامی آمریکا تبدیل شده است.

اکنون افغانستان با درنظرداشت تجربه و توانایی خود در عرصه امنیتی و دفاعی با تنگناهای امنیتی خاص مواجه نیست که آمریکایی‎ها با اتکاء به آن بتوانند نیازمندی به دوام حضور نظامیان آمریکایی را در این کشور طرح و توجیه کنند.

از سوی دیگر، «زلمی خلیلزاد»، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان، عراق و سازمان ملل متحد نیز به افغانستان آمده است؛ شخصی که در تعیین خطوط اساسی سیاست خارجی آمریکا در قبال افغانستان در 13 سال گذشته نقش اساسی و تعیین‎کننده داشته است.

و در نهایت اینکه به نظر می‎رسد این‌‎ سفرها سرآغازی باشد از اقدامات سیاسی برای انجام گفت‎وگوها با پیشتازان انتخابات برای شکل‎دهی به توافقات سیاسی مورد توجه و تأمین‎کننده خواست‎ها و اهداف از پیش‎تعیین شده از سوی آمریکا.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها