امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۵:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77506
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 54
به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه در خبری فوری اعلام کرد: ارتش سودان جنوبی تایید کرد شورشیان کنترل شهر نفت خیز بنتیو در این کشور را در دست ...

به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه در خبری فوری اعلام کرد: ارتش سودان جنوبی تایید کرد شورشیان کنترل شهر نفت خیز بنتیو در این کشور را در دست گرفتند.

نظامیان سودان جنوبی شهر نفت‌خیز بنتیو، مرکز ایالت یونیتی را روز جمعه بیستم دی ماه سال گذشته برابر با 10 ژانویه 2014 از شورشیان هوادار ریک ماشار معاون سابق رئیس جمهور این کشور پس گرفته‌ بودند.

فیلیپ آگور، سخنگوی ارتش سودان جنوبی آن زمان گفت: وقتی شما کنترل بنتیو را در اختیار دارید، در واقع کنترل همه میدان‌های نفتی ایالت یونیتی را در اختیار دارید.

تنش‌ها در سودان جنوبی پس از آن بالا گرفت که رئیس جمهور این کشور معاون اول پیشین خود را به اتهام تلاش برای کودتا علیه دولت متهم کرد.

در پی این تصمیم، تنش‌ها در این کشور به نزاع‌های خونینی در اطراف جوبا بین نظامیان دولتی و فرماندهان یاغی ارتش که از حمایت نیروهای شبه‌نظامی قوی برخوردارند  منجر شده که بر همه بخش‌های این کشور نوپای آفریقایی تاثیر گذاشته است.

گروه بحران بین المللی هم گفته است نزدیک 10 هزار نفر در خشونت‌های سودان جنوبی کشته شده‌اند.

سودان جنوبی به عنوان جوان‌ترین کشور دنیا، ژوئیه 2011 پس از ده‌ها سال نزاع با دولت مرکزی سودان که بیش از یک ‌و نیم میلیون کشته برجا گذاشت، با رای قاطع همه مردم این کشور در همه‌پرسی سراسری از سودان مستقل شد.
انتهای پیام/ل.ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها