امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۴:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77533
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی افشا کرده دو فرد مستقر در غرب از جمله افرادی هستند که از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی افشا کرده دو فرد مستقر در غرب از جمله افرادی هستند که از شبکه‌های اجتماعی برای ترغیب تروریست‌ها به انجام عملیات نظامی در سوریه علیه دولت بشار اسد، رئیس جمهور آن کشور، استفاده می‌کنند.
طبق این گزارش، پژوهشگران دانشگاه «کینگ» در لندن در پژوهشی نقش شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توئیتر در ناآرامی‌های کشور سوریه را آشکار ساخته‌اند. بر اساس نتایج این پژوهش، افراد افراط‌گرای مستقر در غرب از این شبکه‌ها برای ترغیب و هدایت پیکارجویان انگلیسی و غربی در سوریه استفاده می‌کنند.
طبق نوشته گاردین، «احمد موسی جبریل»، یک «مبلغ مذهبی مستقر در آمریکا» و «موسی کرانتینو»، مبلغ مذهبی استرالیایی دو فردی هستند که در شبکه‌های اجتماعی از نفوذ بیشتری برخوردار هستند.
پژوهشگران این دانشگاه در این گزارش تحقیقاتی بر اساس بررسی توئیت‌ها و مطالب فیسبوک نتیجه گرفته‌اند که «این افراد، افراد صاحب نفوذی هستند که پیامهای سیاسی، اخلاقی و معنوی آنها برای برخی از پیکارجویان خارجی در سوریه جاذبه ایجاد می‌کند.»
این پژوهش که محصول یک کار یک ساله است می‌افزاید: «سوریه ممکن است اولین نبردگاهی باشد که در آن خیل عظیمی از پیکارجویان غربی مشارکت خودشان را نشان داده‌اند؛ و جایی که در آن رسانه‌های اجتماعی یکی از منابع اصلی اطلاعات و راهنمایی این پیکارجویان غربی است.»
پژوهشگران این مقاله برآورد کرده‌اند در حال حاضر حدود یازده هزار پیکارجوی غربی در سوریه در حال نبرد هستند که از میان ۲۸۰۰ نفر از آنها اروپایی یا غربی هستند.
سوریه از سال ۲۰۱۱ صحنه ناآرامی بوده است. گزارش‌های زیادی نشان می‌دهند کشورهای غربی و متحدان آنها مانند قطر و ترکیه با کمک‌های تسلیحاتی در این ناآرامی‌ها نقش داشته‌اند.
انتهای پیام/م.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها