امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۶:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77558
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به تازگی نمایشگاه کتاب بلونیا و پاریس به اتمام رسید. گزارشی جامع از این ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به تازگی نمایشگاه کتاب بلونیا و پاریس به اتمام رسید. گزارشی جامع از این دو نمایشگاه به این دلیل که در آستانه نمایشگاه کتاب تهران هستیم نکات جالبی را یادآوری می‌کند. 

* کتاب با طعم اسپاگیتی: گزارشی از حضور ایران در پنجاه و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب کودک در بلونیا

بلونیا شهری است قدیمی در شمال ایتالیا که با جمعیت 370 هزار نفری، به عنوان مرکز ایالت امیلیا- رومانیا محسوب می‌شود.

گرداگرد این شهر قدیمی را زمین‌های حاصلخیز کشاورزی فرا گرفته است. برج‌های بلند قرون وسطی، کلیساهای متعدد و زیبا و ایوان‌هایی که بر روی ساختمان‌های قدیمی تکیه زده‌اند، یادآور معماری عصر رنسانس هستند.

دانشگاه شهر بلونیا قدیمی‌ترین دانشگاه اروپا محسوب می‌شود و در قرن 13 پذیرایی بیش از 10 هزار دانشجو بوده است. این دانشگاه هم اکنون دارای کرسی زبان و ادبیات فارسی است.

بلونیا یک شهر نمایشگاهی است و از این بابت از رونق بسیار زیادی برخوردار است. نمایشگاه کتاب کودک بلونیا مشهورترین نمایشگاه بین المللی است که به این شهر اعتبار فوق العاده‌ای بخشیده است.

این نمایشگاه برای اصحاب قلم، نویسندگان، تصویرگران و هنرمندان به ویژه آنان که با ادبیات کودک و نوجوان سرکار دارند شناخته شده است.

این نمایشگاه که از سال 1964 آغاز شده است در فروردین ماه سال جاری ( 4 تا 7 فروردین) پنجاه و یکمین دوره خود را پشت سر گذاشت. در ایام برپایی نمایشگاه در این شهر، اسپاگیتی ها هم طعم کتاب می‌گیرند.

حضور ایران در این نمایشگاه کتاب بلونیا طی سال‌های گذشته با فراز و نشیب‌های متعددی همراه بوده است که از حوصله این یادداشت خارج است.

در مجموع این نمایشگاه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. اگرچه می‌توان به آن «فرانکفورت کودک» گفت اما به لحاظ رویکرد از نمایشگاه فرانکفورت که بسیار تجاری است، فرهنگی‌تر است. هزینه مشارکت نسبت به فرانکفورت بسیار پایین است، اغلب نشست‌ها و کارگاه‌ها بر خلاف فرانکفورت رایگان است و چند جایزه مهم بین المللی در حوزه کتاب کودک در این نمایشگاه اعلام یا داده می‌شود.

در این نمایشگاه حوادث و اتفاقاتی رخ می‌دهد که در طول سال جریان ساز است. تقریباً اغلب ناشران کودک از سراسر دنیا در حدود 1200 ناشر از 74 کشور در این نمایشگاه حضور می‌یابند که محل مناسبی برای ملاقات با آنها است. علاوه بر این سالانه حدود 5 تا 6 هزار بازدید کننده تخصصی شامل تصویرگر، نویسنده، کتابدار، مترجم، ناشر و هنرمند از کشورهای مختلف از این نمایشگاه بازدید می‌کنند.

نمایشگاه و جایزه سالانه تصویرگری از مهمترین رخدادهای این نمایشگاه است که معمولاً تصویرگران ایرانی در آن درخشش قابل توجهی دارند. در سال جاری آثار 3 تصویرگر ایرانی ( خانم هدای، آقای زاهدی و )به این نمایشگاه راه یافته بود.

از رخدادهای مهم دیگر این نمایشگاه جایزه راگاتزی یا کودک و نوجوان است که در 5 حوزه مختلف به آثار شاخص کتاب کودک و نوجوان داده می‌شود. در سال جاری یک کتاب از ابوظبی برنده جایزه افق‌های نو در این بخش شد که تصویرگری آن توسط خانم فرشته نجفی از ایران انجام شده بود. دو سال قبل نیز این جایزه به کتاب آقای علی بوذری از نشر شباویز تعلق گرفته بود.

از رخدادهای مهم دیگر این نمایشگاه اعلام برندگان جایزه آندرسن در این نمایشگاه است که به نوبل ادبیات کودک مشهور است و هر دو سال یک بار رخ می‌دهد و متولی آن دفتر بین‌المللی نشر کتاب برای نسل جوان (IBBY) است.

همچنین برندگان جایزه کودک استرید یا آلما در این نمایشگاه اعلام می شود که با 430 هزار یورو گرانترین جایزه کتاب کودک در جهان است.

از نکات جالب توجه این نمایشگاه این است که ورود عموم و بچه ها به آن ممنوع است اما در سال جاری برای اولین بار یک سالن ویژه به کتاب فروشان اختصاص داده شد تا کودکان و نوجوانان به همراه خانواده بتوانند از آن بازدید و خرید کنند.

میهمان ویژه این نمایشگاه کشور برزیل بود که با حضور 40 ناشر و همراهی وزیر فرهنگ این کشور برنامه‌های متعددی را به اجرا گذاشته بود.

نمایشگاه کتاب کودک بلونیا تنها نمایشگاه بین المللی کتاب در ایتالیا نیست و نمایشگاه کتاب تورین نیز که اختصاص به همه ناشران دارد از نمایشگاههای مطرح در اروپا است. در سال 2011 هر ایتالیایی (25 میلیون و 900 هزار نفر) حداقل یک کتاب در سال خوانده است. سالیانه 63 هزار و 800 جلد کتاب (213 میلیون جلد) در این کشور منتشر می‌شود که 39 هزار عنوان آن چاپ اول است. جمعاً 2 هزار و 225 ناشر در کشور ایتالیا فعالیت می‌کند. میانگین تیراژ در این کشور براساس آمار فوق حدود 4 هزار جلد است. فروش کتاب در این کشور در سال 2011 بیش از 3 میلیارد و سیصد میلیون یورو و فروش کتاب الکترونیکی در این کشور در همین سال حدود 13 میلیون یورو بوده است. این کشور سالیانه حدود 41 میلیون یورو کتاب به دیگر کشورها صادر می‌کند.

علاوه بر موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، انتشارات علمی و فرهنگی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نشر شباویز در این نمایشگاه غرفه داشتند. آژانس ادبی کیا تنها آژانس ادبی فعال در ایران، نیز بدون غرفه در نمایشگاه حضور داشت. مدیر نشر جمال، مدیر انتشارات قدیانی، مدیر نشر شهر، مصطفی رحماندوست، هدی حدادی، علی بوذری، خانم هدایی و چند تصویرگر ایرانی دیگر نیز برای بازدید به نمایشگاه آمده بودند.

در مدت 4 روز برپایی نمایشگاه فعالیت‌های متعددی در غرفه ایران انجام شد که سرفصل‌های آن به شرح ذیل است.

- نمایش بیش از 400 عنوان کتاب از بیش از 35 ناشر کودک و نوجوان

- معرفی 17 عنوان کتاب کودک تهیه شده به زبان انگلیسی توسط موسسه به ناشران مختلف برای واگذاری کپی رایت

از جمله ناشرانی از مالزی، پاکستان، ترکیه، اسلونی، لیتوانی، برزیل و تایوان :ه پس از نمایشگاه باید پیگیری شود

-معرفی 110 تصویرگر جوان کشور در قالب کتاب الکترونیکی و کاتالوگ چاپی و تابلوهای نصب شده در غرفه و توزیع بین مراجعه کنندگان

-معرفی بیش از یکصد عنوان کتاب کودک چکیده شده به زبان انگلیس از ناشران مختلف در قالب کاتالوگ الکترونیکی و کاتولوگ کاغذی و توزیع بین ناشران و مراجعه کنندگان

-دیدار با رئیس نمایشگاه کتاب بلونیا (خانم روبرتا کیننی) همراه با آفای پورمرجان رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا از جمله دیگر فعالیت‌های موسسه نمایشگاه‌ها بود.

در این ملاقات بحث میهمانی ویژه ایران در این نمایشگاه که در سالهای قبل مطرح شده بود پیگیری شد که قول قطعی، ضمنی، شفاهی داده شد تا برای سال 2019 یا 2020 این مهم محقق شود، در صورت تصویب توسط ایران در هماهنگی با معاونت امور فرهنگی باید به صورت جدی و کتبی پی‌گیری شود. 

* بر فراز دروازه ورسای: گزارشی از حضور ایران در سی و چهارمین نمایشگاه نمایشگاه بین المللی کتاب پاریس

پاریس درذهن ما ایرانی‌ها فارغ از دیگر مسایل از یک مفهوم فرهنگی برخوردار است. این مفهوم بویژه برای اهالی فرهنگ و هنر ملموس‌تر است. آنها که اهل رمان وداستان هستند، در اولین ورود کوچه پس کوچه‌های تنگ و تاریک و مفاهیم اخلاقی و انسان دوستانه خلق شده توسط ویکتورهوگو در رمان بینوایان و گوژپشت نتردام را  از ذهن می‌گذرانند. آنها که اهل تاریخ و انقلابند در اولین ورود ناخودآگاه به یاد «نوفل لوشاتو» ، «امام خمینی(ره)» و «انقلاب اسلامی» می‌افتند.

هرچه هست پاریس همواره یک شهر فرهنگی بوده و هست. ازجمله رخدادهای فرهنگی این شهر نمایشگاه کتاب پاریس است که برای سی و چهارمین سال متوالی در این شهر برگزار می‌شود و آخرین دوره آن از یکم تا چهارم فروردین ماه سال جاری در این شهر برگزار شد و موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برای چهارمین بار در این نمایشگاه حضور یافت.

فرانسه به طور سنتی از کشورهای صاحب سبک در حوزه نشر کتاب به شمار می‌رود که بخش عمده‌ای از این توانایی و شهرت به سابقه تاریخی شرکت‌های انتشاراتی در این کشور باز می‌گردد.

درآمد بخش نشر در این کشور در سال 2011 حدود 4 میلیارد و 500 میلیون یورو بوده است که 23 درصد این رقم از محل صادرات کتاب به کشورهای فرانسه زبان بوده است. در همین سال بیش از 81 هزار عنوان کتاب در این کشور منتشر شده است که از این تعداد 40 هزار عنوان آن جدید بوده است. در 5 سال گذشته تعداد عناوین منتشر شده بیش از 6 درصد افزایش داشته و در 20 سال گذشته کتابهای تألیفی دو برابر شده است.

سالانه بیش از 10 هزار عنوان از کتاب‌های فرانسه به دیگر زبانها ترجمه می‌شود که از این حیث بعد از زبان انگلیسی مقام دوم را دارد.

نمایشگاه کتاب پاریس هر ساله در روزهای پایانی اسفند یا اوایل فروردین ماه در محل نمایشگاه بین المللی پاریس واقع در  دروازه ورسای برگزار می‌شود. اگرچه ساختار اصلی نمایشگاه مانند دیگر نمایشگاه‌های کتاب در اروپا است اما این نمایشگاه دارای ویژگی‌هایی است که آن را کمی از دیگر نمایشگاه‌ها متمایز می‌سازد.

برخلاف نمایشگاه‌هایی مانند فرانکفورت، لندن یا بلونیا در این نمایشگاه مستقیماً به فروش کتاب پرداخته می‌شود و از این رو هر ساله بیش از 160 هزار بازدیدکننده دارد. بازدیدکنندگان نمایشگاه نیز براساس یک جدول زمان بندی شده مجاز به بازدید هستند. مثلاً روز اول نمایشگاه اختصاص به مدارس و دانش‌آموزان دارد. یا مثلاً افراد بالای 65 سال فقط روز آخر مجاز به بازدید هستند. بلیط نمایشگاه به مبلغ 10 یورو به فروش می‌رسد که البته برای افراد زیر 18 سال، دانشجویان زیر 26 سال و افراد 65 سال به بالا رایگان است به شرط آنکه از قبل برای بازدید ثبت‌نام کرده باشند. برای دانش‌آموزان بن‌های خرید کتاب به مبلغ 8 و 12 یورویی در نظر گرفته شده که در مدارس توزیع می‌شود و از طریق بانک قابل وصول است.

از ویژگی‌های دیگر این نمایشگاه حضور پررنگ نویسندگان برای امضاء کتاب است به نحوی که علاقه‌مندان ساعت‌ها در صف ایستاده تا نویسنده مورد علاقه خود را ملاقات نمایند.

در سی و چهارمین دوره این نمایشگاه بیش از 1100 ناشر از 40 کشور از جمله ایران حضور یافته بودند. غرفه ایران به متراژ 28 مترمربع (20 متر موسسه و 8 متر خانه کتاب) در جوار غرفه‌های عربستان، تونس، الجزایر و مراکش قرار داشت. در این غرفه بیش از 400 عنوان کتاب از ناشران مختلف در موضوعات مختلف ایران‌شناسی، هنر، اسلام، قرآنها، ادبیات کلاسیک معاصر، داستان و کودک و نوجوان و ... به نمایش گذاشته شده بود. همچنین آثار منتشره توسط خانه کتاب نیز در غرفه این موسسه به نمایش گذاشته شده بود.

در مدت 4 روز برپایی نمایشگاه علاوه بر معرفی نشر ایران، نمایش کتاب و معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ملاقاتهای متعددی با ناشران دیگر کشورها و مسئولان نمایشگاه‌های کتاب برگزار شد که موفق‌ترین آنها به شرح ذیل است:

* توافق با رئیس نمایشگاه کتاب دوحه قطر برای تبادل غرفه رایگان: این توافق طی ملاقات با رئیس نمایشگاه کتاب دوحه، آقای عبدالله ناصر انصاری انجام شد. براساس توافق انجام شده نمایشگاه کتاب دوحه در سال جاری 36 مترمربع فضای رایگان به همراه 3 نفر ناشر با تمام امکانات هتل و پذیرایی در اختیار ایران قرار خواهد داد. لازم به ذکر است که ایران در سال 2012 میهمان ویژه این نمایشگاه بوده است.

* توافق با نمایشگاه کتاب الجزایر برای تبادل غرفه رایگان: این توافق طی ملاقات با معاون نمایشگاه کتاب الجزایر آقای محمد ایگورب صورت گرفته است. طی این توافق نمایشگاه مذکور بری اولین حضور ناشران ایرانی 20 مترمربع غرفه رایگان در نظر خواهد گرفت. نمایشگاه کتاب الجزایر تاکنون 18 دوره برگزار شده است و سالانه بیش از 1 میلیون و پانصد هزار بازدیدکننده دارد. در دوره گذشته این نمایشگاه بیش از 44 کشور حضور داشته‌اند.

این نمایشگاه با توجه به اینکه ایران تاکنون نتوانسته است در نمایشگاه کتاب قاهره حضور یابد از اهمیت زیادی در شمال آفریقا برخوردار است و در حقیقت می‌تواند جایگزین نمایشگاه مذکور باشد.

* توافق با نمایشگاه کتاب مسقط برای تبادل رایگان: این توافق با مدیر اجرایی نمایشگاه کتاب مسقط انجام شده است.

* توافق با کتابفروشی «ابن رشد» در پاریس برای ارایه کتب ایرانی: این کتابفروشی که با مدیریت خانم دکتر نجاة میلاد اداره می‌شود در خیابان سن جرمن پاریس و نزدیک به انستیتوی جهان عرب قرار دارد. نامبرده آماده معرفی ناشران ایرانی و ارایه کتب شاخص ایرانی در این کتابفروشی است. نامبرده متقاضی حضور در نمایشگاه کتاب تهران نیز شده است.

* غرفه جمعی ایران: هر ساله موسسه نمایشگاه‌ها به صورت مستقل البته در نمایشگاه پاریس حضور می‌یابد که طی مذاکرات صورت گرفته با معاون نمایشگاه پیشنهاد وی بر این است که اگر ایران به صورت غرفه جمعی (با حضور چند ناشر) در این نمایشگاه حضور یابد از تخفیف‌های ویژه برخوردار می‌شود.

در مجموع نمایشگاه کتاب پاریس (علی‌رغم هزینه‌های آن که براساس متراژ مربع از فرانکفورت گرانتر است) نمایشگاه مفیدی است. کتاب‌های ارایه شده در این نمایشگاه توسط ناشران فرانسوی به لحاظ طراحی، کتاب آرایی و چاپ از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند در خلق ایده برای ناشران ایرانی بسیار مفید واقع شود.

در این نمایشگاه به فروش مستقیم کتاب پرداخته می‌شود که با انتخاب و جمع‌آوری کتب مناسب می‌توان علاوه بر توسعه کتاب و فرهنگ ایران بخشی از هزینه‌های نمایشگاه را نیز جبران کرد و این کار می‌تواند با هدایت و حمایت اندک توسط موسسه نمایشگاه‌ها به یک ناشر خصوصی نیز واگذار شود.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها