امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۷:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77583
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی آبان سخنگوی هشتمین جشنواره بین المللی شعر فجر در رابطه با شیوه داوری این دور از جشنواره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی آبان سخنگوی هشتمین جشنواره بین المللی شعر فجر در رابطه با شیوه داوری این دور از جشنواره شعر فجر گفت: امسال داوری در دو مرحله صورت می‌گیرد. مرحله اولیه و مرحله نهایی که مرحله حساس تری است به داوران سپرده می شود. داوری اولیه برای به نتیجه رسیدن سریعتر آثار در نظر گرفته شده است. ممکن است در بین شعرها شاعرانی باشند یا آثاری باشد که صرفا به نیت شرکت در جشنواره شعر فرستاده شده اند و صاحب مولفه های اصلی در سطح یک جشنواره نباشد. بنابراین در مرحله اول شاعرانی که نتوانند به مرحله بعدی صعود کنند، مشخص شده تا در تسریع داوری قدمی برداشته شود و ان شاء الله به نتیجه مطلوب تری برسیم.

آبان از تفاوت‌های داوری این دوره از جشنواره چنین متذکر شد: داوری امسال نسبت به سال‌های قبل از آنجایی متفاوت است که به تعبیر آقای کاکایی گویی در یک اتاق شیشه‌ای انجام می‌شود. نقطه تمایز دواری آنجاست که شرکت کنندگان در جشنوراه که آثار خود را ارسال کرده اند می‌توانند از طریق سایت جشنواره در جریان مسیر داوری قرار گیرند؛ شاعران می‌توانند با ورود و عضویت در سایت از امتیازات و نظرات ارائه شده مطلع شده و از نظر داوران در رابطه با آثار خود و حتی نسبت به شعرهای دیگر آگاه شوند. نکته قابل توجه این سری از داوری‌ها این است که به منظور گسترش داوران و حضور صاحب نظرانی است که در سطح استان‌ها اقدام به برگزاری کارگاه‌ها کرده‌اند که کارشناسی آنها از جمله ملاک‌های دخیل در نتایج نهایی داوری است. بنابراین به نظر می‌رسد که بحث اعتراض و یا با تجدید نظر برای شرکت کنندگان مطرح نخواهند شد. آنها گام گام از نتایج داوری مطلع  هستند. علاوه بر این کاربران سایت که خود شاعران هستند می‌توانند نظر خود را نسبت به آثار دیگر اعلام کنند.
همچنین سخنگوی هشتمین جشنواره بین المللی شعر فجر در خصوص آخرین تصمیمات کمیته علمی گفت: ما بر این باور هستیم که وقتی پنج نفر در سطح بالاتری قرار می‌گیرند، واقعا آن پنج نفر شاعر هستند و پنج نفرشان قطعا صاحب پتانسیل و اعتبار شعری و ادبی هستند که به اینجا رسیده‌اند. بنابراین رتبه بندی کردن شاید چندان منطقی و اصولی نباشد. با توجه به اینکه گفته‌اند شعر یک هنر تعریف ناپذیر است، بخاطر بحث زیبایی شناسی که در شعر مطرح است و تفاوت نظر در تعریف شعر هم هست تصمیم بر کمیته عملی بر این شد که اعلام برگزیدگان جایگزین رتبه بندی آثار مورد تایید داوران شود.

وی در خصوص امتیازاتی که به برگزیدگان این دور از جشنواره تعلق می‌گیرد، گفت: یکی از انتقاداتی که برگزیدگان سال‌های قبل به جشنواره داشتند این بود که وقتی شاعرانی برگزیده می‌شوند، چرا به حال خودشان رها می‌شوند؟ بعد از جشنواره دیگر سراغی از آنها گرفته نمی‌شود. یکی از امتیازاتی که در این جشنواره خواهد بود، این است که برگزیده‌های امسال بعد از جشنواره همچنان پیگیری شود کارهایشان و برای آثارشان نقد گذاشته شود که معرفی بیشتر شوند و حتی امتیازات برون مرزی هم بشوند برای آنها درنظر گرفته شود که این روند ان شاء الله ادامه پیدا کند.

آبان در رابطه با ویژگی‌های رقابتی بخش کتاب جشنواره این گونه توضیح داد: داوری در بخش کتاب از منظر شعریت کلام بالا بوده، زبانی قابل اعتنا داشته باشد و ویژگی‌های دیگری چون نو گویی، ارتباط با مخاطب، خلاقیت‌های فردی شاعر و تفاوت ها و تمایزهایی است که کتاب نسبت به سایر کتاب‌ها دارد.

سخنگوی هشتمین جشنواره بین المللی شعر فجر از شاخص‌های این دور از جشنواره چنین گفت: از مهم ترین توجهات این دوره از رقابت ادبی، چند صدایی بودن است که از کمیته علمی جشنواره گرفته تا شورای سیاست گذاری، دعوت شاعران به عنوان شعرخوان تا ارسال آثار به جشنواره و همچنین برگزاری کارگاه‌ها با شاعران گوناگون کشور این اتفاق افتاد. مهم‌ترین دستاورد و خروجی جشنواره که تا اینجای جشنواره به آن رسیده‌ایم.

وی افزود: نکته بعدی حل مشکل مجوز کتاب در ارشاد است، برخی آثار مجوز نگرفته بودند که توسط کمیته علمی به ارشاد پیشنهاد داده شد و ارشاد نیز بسیار استقبال کرد که کتاب‌ها سریع‌تر بازنگری و بررسی شود. نمونه بارز آن کتاب‌های آقای حافظ موسوی بود که اجازه چاپ نداشت و اعطای اجازه چاپ توسط وزارت ارشاد به این شاعر است. 

آبان در پایان گفت: زمان برگزاری جشنواره از سه روز به پنج روز افزایش پیدا کرد، کارگاه های ادبی در سطح کشور اجرایی شد و مهلت ارسال آثار نیز به مدت 5 روز تمدید شد و در مجموع دست اندرکاران جشنواره تلاش دارند این دوره به نحو احسن برگزار شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها