امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۵:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77702
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از زاهدان، تعدادی از وزیران هئیت دولت در قالب کاروان تدبیر امید به سیستان و بلوچستان سفر کرده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از زاهدان، تعدادی از وزیران هئیت دولت در قالب کاروان تدبیر امید به سیستان و بلوچستان سفر کرده و در دومین روز کاری خود برنامه‌های دولت را برای شکوفایی استعدادها و ظرفیت‌های منطقه تشریح کردند. وزرا ضمن بازدید از طرح‌ها و پروژه‌ها نویدهایی را از برنامه‌ دولت تدبیر و امید به مردم  ارائه دادند که نور امید را در دل آنها احیا کرد.

رسیدگی به مشکلات واحدهای صنعتی در دستور کار است

وزیر صنعت معدن و تجارت در بازدید از شهرک صنعتی محمد آباد هامون گفت: به دنبال اخذ شرایط ویژه برای رفع مشکلات صنعتگران منطقه سیستان هستیم.

محمدرضا نعمت‌زاده  بر حفظ واحدهای صنعتی و رفع مشکلات آنها تاکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: حفظ واحدهای صنعتی و رسیدگی به مشکلات آن واحدها باید در اولویت کار مسئولان مربوطه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط منطقه سیستان و نبود گاز باید ارگان‎های مرتبط مشکل سوخت آن واحدها را حل کنند.

نعمت‌زاده خاطرنشان کرد: به دنبال اخذ شرایط ویژه برای رفع مشکلات صنعتگران منطقه سیستان هستیم.

ظرفیت‌های شیلاتی سیستان و بلوچستان مثال زدنی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از واحدهای صنعتی و شیلاتی کنارک سیستان و بلوچستان استانی مستعد در زمینه ظرفیت‌های شیلاتی است.

نعمت زاده در بازدید از کارخانه لنج سازی و قایق های صیادی نیز ادامه داد: هم‌اکنون این صنعت با مشکلاتی در زمینه مشتری، بازاریابی و فروش مواجه است.

وی اذعان داشت: باید خط تولید لنج‌های صیادی و تولیدی فعال‌تر شود تا خدمات گسترده‌ارائه شود.

نعمت‌زاده اضافه کرد: با توجه به سواحل با ارزش مکران، دسترسی به آب‌های بین‌المللی باید نگاه به این صنعت و بحث صید و صیادی در آب‌های دور بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

وی بیان داشت: به دلیل اینکه چرخه صنایع غذایی شیلاتی در این منطقه کامل شود، ایجاد صنایع کارخانه تولید قوطی کنسرو با مشارکت بانک صنعت، معدن و تجارت یکی از ضروریات است که از سرمایه‌گذاران برای رود در این زمینه دعوت می‌کنیم.

وی افزود: اگر فعالیت در این زمینه افزایش یابد، دولت نیز قطعا از این بخش حمایت خواهد کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت توسعه صیادی به صورت تخصصی در سواحل آب‌های دور را از ضروریات عنوان کرد.

این مسئول گفت: می‌توانیم مواد اولیه کارخانجات تولیدی ماهی تن و مواد اولیه را تامین کنیم، این چرخه که به حرکت درآید هزاران نفر در سیستان و بلوچستان مشغول به کار خواهند شد.

بازدید نعمت زاده از مجتمع پتروشیمی در چابهار

وزیر صنعت، معدن و تجارت از مجتمع بزرگ پتروشیمی در چابهار بازدید کرد.

نعمت‌زاده در سفر استانی هیئت دولت به استان سیستان و بلوچستان طی سفر به بندر چابهار (شهرستان بندری کنارک) و بازدید از شهرک صنعتی و صنایع شیلاتی ‌گفت: چابهار زمینه مناسبی برای توسعه صنایع شیلاتی و ساخت انواع لنج‌های سیادی و باری را دارد.

وی افزود: صنعت لنج‌سازی یکی از صنایع مطرح این منطقه است که در حال حاضر در زمینه بازاریابی باید بیشتر فعالیت کند بیشتر مواجه بوده و در وضعیت کنونی بحث تعمیرات را دنبال می‌کند.

نعمت زاده گفت: با فعالیت بیشتر خطوط تولید لنج‌های سیادی و باربری فایبرگلاس، کمک مناسبی به رفع مشکلات اشتغال منطقه می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سواحل با ارزش (مکران) و دسترسی به آب‌های آزاد می‌تواند این صنعت را در حوزه فعالیت‌های صید و صیادی رشد چشمگیری دهد.

نعمت‌زاده همچنین گفت: ایجاد صنایع ساخت قوطی‌های کنسرو زنجیره صنایع غذایی‌ ـ شیلاتی را تکمیل می کند.

وی در ادامه تصریح کرد: با توسعه فعالیت صیادی به صورت تخصصی در آب‌های آزاد و ایجاد صنایع مصرفی غذایی (تن‌ماهی) در کشور علاوه بر تکمیل چرخه صنایع شیلاتی و اشتغال زایی جوانان این منطقه نیاز کشور را از واردات انواع ماهی و کنسرو آن بی نیاز می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: ایجاد شهرک صنعتی پتروشیمی به عنوان بزرگترین طرح فعال بندر چابهار محسوب می‌شود.

توسعه مناطق روستایی در سال 93

رئیس مرکز توسعه روستایی مناطق محروم کشور از توسعه مناطق روستایی در کشور در سال‌جاری خبر داد.

عباس پورهاشمی در بازدید از طرح‌های کشاورزی و جاده مرزی روستایی و نیز روستاهای بخش لادیز میرجاوه از افزایش 50 درصدی اعتبارات روستایی کشور در سال‌جاری خبر داد.

رئیس مرکز توسعه روستایی مناطق محروم کشور افزود: اولویت دولت تدبیر و امید ارتقاء مناطق کمتر توسعه یافته و محروم است.

این مسئول اذعان داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده وظیفه ما این است که در این مناطق حضور یافته و مسائل اشتغال مناطق محروم و نیز زیرساخت‌های عمرانی و سایر مسائل مربوط به مجموعه روستایی را بررسی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه هیئت دولت مسائل و مشکلات شهرستان هیرمند را منعکس خواهیم کرد، با توجه به پیگیری‌های رئیس جمهور که به مناطق محروم توجه ویژه دارند، امیدواریم مشکلات این منطقه نیز به زودی برطرف شود.

شناسایی 2577 هکتار زمین برای بهسازی و نوسازی در سیستان و بلوچستان

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران گفت: دولت بسته‌های تشویقی بسیار خوبی به منظور نوسازی و احیاء واحدهای مسکونی در محلات هدف در نظر گرفته است.

محمد‌سعید ایزدی در بازدید از مناطق حاشیه شهر زاهدان از شناسایی 2577 هکتار محدوده های هدف بهسازی و نوسازی در یازده شهر استان سیستان و بلو چستان و همچنین تهیه و تصویب طرح بهسازی و نوسازی 5 شهر خبر داد.

‌وی با بیان این‌که بزرگترین تهدید در احیای محدوده‌های هدف بهسازی و نوسازی نادیده گرفتن مردم در اجرای کار و پر رنگ کردن حضور دولت است، افزود: اگر با شیوه‌هایی که مردم را حذف می‌کند و آن‌ها را نادیده بگیرد بخواهیم کار را جلو ببریم نتیجه نخواهیم گرفت.

معاون وزیر راه و شهر سازی اظهار داشت: دولت بسته‌های تشویقی بسیار خوبی به منظور نوسازی و احیاء واحدهای مسکونی در محلات هدف در نظر گرفته است که در همین راستا از ابتدای روند اعطاء تسهیلات نوسازی تا کنون 3500 مورد تسهیلات نوسازی به مردم شریف سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است که تا پایان سال گذشته 2472 واحد مسکونی در این مناطق افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است.

ایزدی یا بیان اینکه مطالعات، تهیه و تصویب طرح توانمند‌سازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی چهار شهر ( زاهدان - زابل ، کنارک- ایرانشهر و چابهار ) در استان سیستان و بلو‌چستان در دستور کار قرار دارد، گفت : مطالعات توانمند سازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی 9 محله در شهر زاهدان شناسایی شده که از میان آنها سه محله شیر آباد – کریم آباد و بابائیان به عنوان محلات هدف انتخاب شده که تعداد 84 پروژه فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و ... در آنان تعریف شده است‌.

وی با بیان اینکه در تهیه طرح توانمند سازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی شهر زابل پنج محله هیرمند شمالی – محمد آباد شرقی – سه قلعه - حسین آباد و اسلام آباد به عنوان محلات هدف انتخاب شده است، اظهار داشت: مطالعات طرح توانمند سازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی شهر ایرانشهر در سال جاری نیز در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران اظهار داشت: تا کنون مطالعات 13 محله در سکونتگا‌ه‌های غیر رسمی شهر چابهار انجام شده که از میان سه محله مراد‌آباد ـ آتش آباد و پشت پمپ بنزین به عنوان محلات هدف انتخاب شده است .

وی با اشاره به اینکه امروزه بهسازی و نوسازی محلات هدف شهری امری ضروری است، گفت: تمامی برنامه ریزان و سیاست گذاران طرحهای توسعه شهری دنیا بر این باورند که سیاست ها و برنامه های بازآفرینی در اولویت توسعه قرار دارند.

معاون وزیر راه و شهر سازی گفت: امیدوارم با اراده جمعی و هم اندیشی بتوانیم امسال در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری گامهای بلندی برداریم‌

برنامه‌های بهبود وضعیت زنان در دستور کار است

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: بیمه سرپرست خانوار از اولویت‌های امسال است که در معاونت امور زنان و خانوده در دست پیگیری قرار دارد.

شهین‌دخت مولاوردی هم در بازدید از طرح‌های کشاورزی شهرستان نیمروز اظهار داشت: با توجه به وضعیت حاکم بر منطقه سیستان در سال‌های اخیر قطعا دولت تدبیر و امید با بررسی‌های کارشناسی که انجام شده و خواهد شد برنامه‌هایی برای بهبود وضعیت زنان، خانواده و به طور کلی مردم منطقه و کل استان را در دستور کار قرار خواهد داد.

معاون امور زنان و خانوده رئیس جمهوری عنوان کرد: اشتغالزایی، کارآفرینی و توان افزایی اقتصادی مردم در اولویت کار دولت تدبیر و امید است.

این مسئول به بیمه زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و بیان داشت: این موضوع به عنوان یکی از اولویت‌های کار در معاونت امور زنان و خانواده در حال پیگیری است.

وی متذکر شد: بیمه زنان سرپرست خانوار و زنان خانه‌دار توسط سازمان بهزیستی در حال پیگیری است و ما به زودی لایحه جدید بیمه زنان خانه‌دار را تقدیم دولت خواهیم کرد.

مولاوردی اذعان داشت: در این گونه طرح‌ها استان‌های کمتر برخوردار به عنوان پایلوت از اولویت برخوردار خواهند بود.

دولت مصمم است در نوار مرزی خدمات شایسته ای ارائه کند.
‌وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سفر دو روزه خود به استان سیستان و بلوچستان و در جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: فراموش نکنیم التهابی که در کمتر از یک سال پیش در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی در برخی بخش های کشور تنش های زیادی را ایجاد کرد ولی با این حال امروز آرامش نسبی خوشبختانه برقرار شده و مردم آنقدر مثل گذشته اضطراب ندارند. در حوزه اقتصادی نیز آرامش نسبی ایجاد شده ضمن این که روند مذاکرات فرصت های زیادی را برای ایران در منطقه به وجود آورد.

وی با اشاره به این که در حوزه سیاست بین الملل نیز طبق فرمایشات مقام معظم رهبری با حفظ کیان، اقتدار و عزت مردم و کشور توانستیم به موفقیت های زیادی دست پیدا کنیم، افزود: در بخش داخلی دولت آرزوی پرداختن به معیشت و درد و رنج مردم را دارد و در این راستا گام های موثری را برداشته است.

به گفته وزیر بهداشت: دولت توانسته است تورم را مهار کند و امیدواریم این سیر نزولی تورم، همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نیز ادامه پیدا کند.

 هاشمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشکل عمده ما در تولید، سرعت رشد اقتصادی و سرعت ایجاد اشتغال است. همین مشکل ذهن دولت و شخص رییس جمهور را به خود مشغول کرده و باید بگویم در این زمینه نیاز به سرمایه گذاری بیشتری داریم.

هاشمی البته تاکید کرد: سرمایه گذاری نیاز به امنیت و آرامش دارد و با تندروی فقط در مسیرهای غلط خواهیم افتاد.

وی با بیان این که ما به مردم استان سیستان و بلوچستان افتخار می کنیم، گفت: این مردم مایه عزت و شرف هستند و دولت مصمم است در کل این استان و بخصوص نوار مرزی خدمات شایسته ای را ارائه کند.

به عقیده دکتر هاشمی دولت مصصم است قدم های موثری نیز در حوزه سلامت بردارد. ولی به این معنی نیست که همه مشکلات برطرف خواهد شد چون مشکلات زیادی در حوزه سلامت داریم و باید سعی کنیم زیرساخت ها و تعاریف را مجددا اصلاح کنیم.

وی با تشکر از حضور رییس جمهور در بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: ایشان دو هفته قبل با حضور در این بیمارستان اعلام کردند که سهم پرداختی از جیب بیماران را تا 10 درصد طی چند ماه آینده کاهش خواهیم داد. ما نیز سعی داریم با اجرای هدفمندی یارانه ها خدمات حوزه سلامت را ارتقاء دهیم.

دکتر هاشمی افزود: هدفمان افزایش تعداد پرستاران، کمک پرستاران و بهورزان است ضمن این که باید با اصلاح پرداخت ها سعی در ماندگاری پزشکان عمومی کنیم. همچنین در بخش دولتی تعرفه های پزشکان و متخصصان باید اصلاح شود.

وی با بیان این که میزان پرداخت‌ها برای اقدامات تشخیصی و آزمایشگاهی نیز باید اصلاح شود، خاطرنشان کرد: در بخش تجهیزات پزشکی یکی از اشکالات عمده این بوده که همیشه تکنولوژی برتر را در اختیار بخش خصوصی قرار داده ایم. در این میان پزشکانی که به رشد و تحقیقات بیشتری تمایل دارند، باید تکنولوژی برتر را نیز در اختیار داشته باشند. پس این روند باید اصلاح شود و سرمایه گذاری اصلی روی بخش آموزشی متمرکز گردد.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان این که در حال حاضر 60 دانشگاه علوم پزشکی در کشور داریم، تاکید کرد: باید سعی کنیم که اعتبارات را بیشتر در بخش آموزش و خدمات صرف کنیم تا رضایتمندی مردم افزایش یابد.

وی در پایان با تشکر از پزشکانی که در استان سیستان و بلوچستان سالها مانده و خدمت کرده اند، گفت: نباید استان سیستان و بلوچستان را محروم معرفی کنیم چرا که این استان استعدادها و جاذبه های زیادی دارد و همه سعی ما باید بر این باشد که استعدادها را در این استان به فعل تبدیل کنیم.

رشد شاخص های عملکردی راه آهن و صنعت حمل و نقل

مدیرعامل راه آهن حرکت برای افزایش بار و مسافر را از مهمترین اهداف راه آهن برشمرد و از برنامه‌ریزی برای افزایش دو برابری عملکرد راه آهن ظرف چهار سال آینده خبر داد.

 محسن پورسید آقایی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف ایستگاه راه آهن زاهدان در جمع مدیران و معاونین این اداره کل با اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» از سوی مقام معظم رهبری گفت: معظم له در نامگذاری سال‌های اخیر همواره بر مساله اقتصاد در کنار سایر موارد تاکید داشته اند و این مساله بیانگر آن است که اگر کشور از نظر اقتصادی توانایی داشته باشد ما می توانیم کشوری آباد و پیشرفته داشته باشیم.

وی وجود برخی کمبودها و سختی ها در حوزه های مختلف کاری را زمینه ساز بروز استعدادها و توانایی های افراد عنوان کرد و افزود: مجموعه راه آهن به دنبال این است که برنامه ای منسجم را اجرا کند تا بتواند از پوسته عملکردی ثابت خود که در حال حاضر با آن مواجه است بیرون آمده و در راستای اقتصادی، رفاهی و فرهنگی قله صعود را بپیماید.

پورسید آقایی تصریح کرد: با وجود خطوطی که در چند سال اخیر در حوزه حمل و نقل ریلی اضافه شده در بخش جابه‌جایی مسافر و حمل بار شاهد رشد چشمگیری نبوده ایم که امیدواریم با تلاش و همت تمامی کارکنان راه آهن بتوانیم به اهداف صعودی خود دست پیدا کنیم چرا که ظرف مدت 4 سال آینده عملکرد راه آهن بایستی به 2 برابر افزایش یابد.

مدیرعامل راه آهن حرکت در جهت افزایش بار  و مسافر را از مهمترین اهداف راه آهن برشمرد و گفت: وظیفه ما در ستاد پشتیبانی و حمایت از نواحی راه آهن بوده تا شرایط لازم برای رفع مشکلات موجود فراهم شده و درنهایت منجر به افزایش میزان حمل بار و مسافر و رشد شاخص های عملکردی راه آهن و صنعت حمل و نقل ریلی شود‌.

......

قطعا توسعه این استان با توجه به عقب ماندگی‌هایی که از گذشته بر دوش می‌کشد یک شبه محقق نخواهد شد، اما با اتخاذ تدابیر و راهکار درست و مدیریت اعتبارات، می‌توان مطالبات و نیازهای مردم را در اولویت قرار داد، مطالباتی که مردم سایر استان‌های کشور چندین سال است که از آن برخوردار هستند و با سفر پر خیر برکت کاروان تدبیر و امید به این استان و نویده‌های فراوانی که داده شد امیدواریم مسئولان دولت تدبیر امید با رفع این مشکلات و تامین خواسته‌ها آنها آینده‌ای روشن برای مردم این خطه از کشور ترسیم کنند.

به امید آن روز...

مریم سرگزی

انتهای پیام/75005/ش40/پو3002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها