امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7774
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۳
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مردم در مجلس در جلسه بعدازظهر علنی مجلس بند 27 ـ 1 و 27 ـ 2 لایحه ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مردم در مجلس در جلسه بعدازظهر علنی مجلس بند 27 ـ 1 و 27 ـ 2 لایحه بودجه 92 کل کشور را به تصویب رساندند و براساس آن به شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به آنها اجازه داده می‌شود به طور مشترک یا انفرادی با مجوز بانک مرکزی و تائید وزارت کشور تا سقف 70 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت با تضمین خود و بازپرداخت اصل و سود آن توسط شهرداری‌ها منتشر کنند.

همچنین با تصویب بند بیست و هفتم از لایحه بودجه به شهرداری‌ها و سازمان‌های وابسته‌ به آنها اجازه داده شد برای اجرای طرح‌های قطار شهری مبلغ 16 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت با تضمین بازپرداخت و اصل سود به نسبت 50 درصد دولت و 50 درصد شهرداری‌ها با نرخ مالیاتی صفر منتشر کنند.

به گزارش فارس، در جریان تصویب این دو بند از لایحه عده‌ای از نمایندگان شهرهای کوچک اعتراض داشتند که چرا اوراق مشارکت شهرداری‌ها برای قطار شهری که عمدتا در 5 کلانشهر کشور مصرف دارد 50 درصد آن به تضمین دولت برسد آنها می‌گفتند، این هزینه‌ای است که برای کل 75 میلیون ایرانی تحمیل می‌شود در حالی که منافع آن را فقط مردم 5 کلانشهر می‌رود.

اما عده‌ای دیگر از نمایندگان از جمله توکلی اعتقاد داشت گرچه هزینه قطار شهری شهرهای بزرگ مانند تهران با 50 درصد تضمین دولت تامین می‌شود،اما وقتی در شهرهای بزرگ در مصرف سوخت و ترافیک صرفه‌جویی شود آثار آن برای کل کشور در قالب صرفه‌جویی هزینه‌های دولت ظاهر خواهد شد.

همچنین محمدقسیم عثمانی نسبت به مالیات صفر درصد اوراق مشارکت شهرداری‌ها انتقاد کرد و گفت: در همه جای دنیا بیشتر این مالیات برسود پول وضع می‌شود و کسی که اوراق مشارکت شهرداری‌ها را می‌خرد معمولا پول‌دار است که قادر است با این کار خلق پول کند، اما این چه عدالتی است که کارگر از محل دستمزد خود باید مالیات بدهد اما پولدار از محل سود اوراق مشارکت مالیات نپردازد.

باهنر به عنوان رئیس جلسه مجلس گفت: در بند 24 ـ 1 در تبصره‌ای قبل از این نمایندگان تصویب کردند اوراق مشارکت و صکوک منتشر شده از پرداخت مالیات معاف است گرچه صحبت‌های آقای دکتر عثمانی از نظر اقتصادی درست است اما اینجا بحث مصوبه نمایندگان مطرح است.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار