امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77819
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سؤال خبرنگاران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص سند دو صفحه‌ای که آژانس امروز منتشر کرده، گفت: این سند در واقع روزآمد شده سند قبلی و نشان دهنده آن است که ایران به اجرای اقدامات داوطلبانه طبق توافق ژنو همچنان ادامه می‌دهد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات اخیر آمانو در مصاحبه با خبرگزاری شینهوا عنوان کرد‌: اگر چنین مطالبی صحت داشته باشد مایه تعجب است که در فضای همکاری فعلی با آژانس چنین موضوعاتی مطرح می‌شود.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس اضافه کرد: با اجرای اقدامات طبق توافق ژنو و همچنین اقدامات عملی توافق شده طبق بیانیه مشترک در مورد چارچوبی برای همکاری، ایران اقدامات داوطلبانه‌ای را به اجرا درآورده که بر اساس آن تمام ابعاد برنامه هسته‌ای کاملا شفاف بوده و طبق خود گزارش‌های آژانس همه فعالیت‌ها صلح‌آمیز و آژانس هیچ انحرافی را تاکنون ثبت نکرده است.

نجفی گفت: مواضع ایران در خصوص اجرای کد اصلاح شده سه ممیز یک و همچنین پروتکل الحاقی که آقای آمانو به آنها اشاره کرده نیز کاملا روشن است، ایران قبلا هر دو را امضا و به صورت داوطلبانه اجرا می‌کرد، ولی با ارجاع غیرقانونی و غیر حقوقی موضوع ایران به شورای امنیت و وضع تحریم‌های ناعادلانه اجرای آنها را متوقف کرد، لذا اینکه با عدم اجرای پروتکل الحاقی آژانس نمی تواند در خصوص عدم وجود فعالیت های احتمالی اعلام نشده نظر دهد فقط مربوط به ایران نیست و بسیاری از اعضای آژانس که پروتکل الحاقی را یک سند داوطلبانه می دانند آن را اجرا نکرده و همه آنها همین وضعیت را دارند.

وی خاطرنشان کرد:‌ این موضوعات اکنون در چارچوب گفتگوها با گروه 1+5 در حال مذاکره است و تا رفع کامل تحریم‌های ناعادلانه هیچ کس حتی آژانس نباید انتظار اجرای آنها را داشته باشد، اما در خصوص اتهامات و ادعاها که تابه حال یک مدرک متقن و موثق در مورد آنها ارائه نشده تنها باید گفت که مایه تاسف است در حالی که ایران در حال همکاری با آژانس است این موضوعات بدون پشتوانه به رسانه‌ها کشانده می‌شود.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز پنج شنبه با انتشار گزارشی رسما خنثی‌سازی نیمی از ذخایر اورانیوم 20درصد ایران را تائید کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها