امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77836
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجموعه اشعار و پژوهشهای شاعران و سرایندگان ایرانی به زبان عربی تحت ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجموعه اشعار و پژوهشهای شاعران و سرایندگان ایرانی به زبان عربی تحت عنوان «دیوان شعر عربی در ایران» به کوشش سمیر ارشدی استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کویت و با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در این کشور منتشر شد.

این مجموعه که توسط موسسه آفرینشهای ادبی بابطین چاپ  و در سطح جهان عرب توزیع شده با قطع بزرگ و در 335 صفحه منتشر گردیده است ، آثاری از 35 شاعر ایرانی از دانشگاههای قم، گیلان، لرستان، تهران، اهواز، آبادان ، اصفهان و شیراز به زبان عربی به همراه بیوگرافی سرایندگان به چاپ رسیده است.
 
عباس خامه‌یار رایزن فرهنگی کشورمان در کویت در مقدمه این کتاب می‌نویسد:
 
شاعران در جامعه ایران از مقام والا و جایگاه مقدسی برخوردارند و با دیداری گذرا از آرامگاه حافظ و سعدی در شیراز، فردوسی در طوس، خیام در نیشابور، باباطاهر عریان در همدان و صاحب بن عباد در اصفهان می‌توان به احترام و اهتمام ویژه‌ای که مردم مسلمان ایران به شعر و ادب انسانی و اسلامی پی برد.

ادبیات مقاومت که زائیده مجاهدات جوانان سلحشور ایرانی در دوارن انقلاب و جنگ 8 ساله دفاع مقدس است تأثیر شگرفی بر ادبیات معاصر عرب داشته و امروزه سروده‌ها و اشعار دوران دفاع مقدس الهام بخش بسیاری از ناقدان و شاعران عرب می‌باشد.
 
عبدالعزیز سعود البابطین از شاعران معروف عرب و رئیس موسسه آفرینش‌های ادبی کویت نیز طی پیش در آمدی تاکید می‌کند که شاعران سُترگ ایران همه آثار خود را از آیات قرآن کریم و احادیث شریف الهام گرفته و این مفاهیم الهی را به سبکی دلنشین به زبان شعر در آورده‌اند .
 
سمیر ارشدی استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کویت و گردآورنده کتاب نیز می‌نویسد: همانگونه که شاعران سرشناس عرب همچون متنبی، ابوتمام و بحتری زیباترین اشعار خود را در ایران سرودند بسیاری از شاعران نامدار ایرانی مانند سعدی و مولانا اشعار نغز و ماندگاری به زبان عربی سروده که در طول قرنهای گذشته توسط فرهیختگان عرب زمزمه می شود.
 
در این اثر علاوه بر اشعار 35 نفر از شاعران ایرانی به زبان عربی 4 مقاله و پژوهش درباره اهتمام ایرانیان به ادبیات عرب و بویژه در زمینه صرف و نحو به چاپ رسیده است.

شاعران کشورمان در این کتاب اشعار زیبایی پیرامون انتفاضه فلسطین و مظلومیت کودکان سنگ به دست فلسطینی ، تاریخ کهن اصفهان و شیراز ، اهمیت دوستی و تفاهم ملت های مسلمان و وحدت مسلمانان نوشتند.
 
چهار پژوهش علمی تحت عنوان «شعور شاعر در قصاید سعدی شیرازی » به قلم دکتر محمد علی آذرشب استاد دانشگاه تهران ، «نقد و بررسی اشعار دکتر نادر نظام تهرانی» به قلم دکتر نصرالله شاملی استاد دانشگاه اصفهان، «نقد و بررسی شعر عربی در جمهوری اسلامی ایران» به قلم دکتر عبدالرضا عطاش استاد دانشگاه آبادان و «ویژگی های شعر در ایران بخصوص در منطقه خوزستان » اثر دکتر عباس طائی استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران ضمیمه این کتاب می باشد.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها