امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۴:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77847
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، بانوان شاعری که برای شرکت در نخستین دوره اردوی شعر جوان انقلاب در مؤسسه شهرستان ادب حاضر شده بودند برای شرکت در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، بانوان شاعری که برای شرکت در نخستین دوره اردوی شعر جوان انقلاب در مؤسسه شهرستان ادب حاضر شده بودند برای شرکت در جلسات تخصصی شعر و کارگاه‌های ادبی به مجتمع آدینه در منطقه پونک تهران رفتند.

مراسم افتتاحیه این برنامه با سخنان میلاد عرفان‌پور دبیر بخش شعر مؤسسه شهرستان ادب آغاز شد.

وی در سخنانش از دغدغه تشکیل مؤسسه شهرستان ادب گفت: و اینکه ادبیات انقلاب اسلامی پس از سه دهه به جایی رسیده است که در صورت تمرکز در آموزش استعدادهای جوان می‌تواند به دوره اوج خود برسد.

وی افزود: در شهرستان ادب دفاتر شعر و داستان تأسیس شد و بحث اصلی پرورش استعدادها را از سال 89 تاکنون پیگیری کردیم تا استعدادهای سراسر کشور به خصوص در سن دانشجویی و دانش‌آموزی پرورش یابند و با همیاری و تعامل استادان کشور رشد یابند.

وی دوره‌های آموزشی این مؤسسه را برای شناساندن شعر امروز و نقطه‌ای که باید شعر به آن برسد توصیف کرد و از دوران آغاز شاعری خودش گفت: امکان دسترسی این چنینی به استادان مطرح کشوری وجود نداشته است و با اشاره به برگزاری جشنواره شعرهای متعدد در سراسر کشور برگزار می‌شود اظهار داشت: جشنواره‌های شعری مزیت‌هایی دارند که مهمترین آن آشنایی با دیگران شاعران و استادان ادبیات است اما خلأ این جشنواره‌ها آموزش و تقویت بنیه شاعران است مثلاً جشنواره شعر فجر یا دفاع مقدس 10 تا 20 برابر اردوی ما بودجه دارد اما بازدهشان آموزشی نیست و معایب زیادی دارند مثل ایجاد رقابت کاذب و حسادت بین شاعران.

عرفان‌پور گفت: ما این دوره‌ها را راه‌اندازی کردیم تا مبنایی را در پرورش استعدادها و امکان ارتباط با شاعران مطرح برای شرکت کنندگان فراهم شود و هیچ یک از انجمن‌های شعری در شهرهای گوناگون با همه خوبی‌هایی که دارند به علت وجود محیط بسته‌شان نمی‌توانند ارتباط شاعران صاحب استعداد را با جریان اصلی شعر امروز برقرار کنند.

در ادامه این برنامه تعدادی از شاعران شرکت ‌کننده به بیان پرسش‌های خود در حوزه نحوه برگزاری این دوره پرداختند. سپس نخستین کارگاه ادبی این دوره با تدریس اسماعیل امینی درباره عناصر شعر آغاز شد.

امینی در ابتدای سخنانش شاعران جوان را تشویق کرد که سؤالات خود را با جرأت و جسارت بپرسند و گفت: هیچ کس هر چقدر هم که بزرگ باشد نباید در چشم ما به گونه‌ای به نظر بیاید که برای طرح سؤالاتمان از او بترسیم بخش رعایت ادب یک بخش است اما مسائل نقد و شعر چیز دیگری است و هیچ کس از حوزه نقد شعرش دور نیست.

وی در ادامه سخنانش به خاطره‌ای از دکتر حق‌شناس و مقاله‌ای که خودش به عنوان یک دانشجو در نقد مقاله استاد دانشگاه نوشته بود اشاره کرد و گفت: کسی که حتی به بی‌انصافی درباره شعرهای شما حرف می‌زند حداقلش این است که شعرهای شما را خوانده و به آنها توجه کرده است نکته مهمتر اینکه هیچ مطلبی نیست که آنقدر پیچیده باشد که ما آن را نفهمیم اگر دیدید کسی مطلبی نوشته که شما آن را نمی‌فهمید اشکال از متن است اشکال از شما نیست آنها که سواد ندارند پیچیده حرف می‌زنند.

اسماعیل امینی در ادامه سخنانش به تعریف شعر و عناصر شعری پرداخت که کلاس با استقبال شاعران شرکت کننده مواجه شد.

برنامه بعدی روز نخست اردوی آموزشی شعر بانوان انقلاب اسلامی کارگاه شعر و نقد با حضور حمیدرضا شکارسری، راضیه رجایی، فاطمه طارمی برگزار شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها