امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۵:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 77852
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 54
 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، دومین روز نخستین اردوی بانوان شاعر انقلاب اسلامی صبح امروز با سخنان وحید جلیلی با موضوع تجدید مطلع شعر انقلاب ...

 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، دومین روز نخستین اردوی بانوان شاعر انقلاب اسلامی صبح امروز با سخنان وحید جلیلی با موضوع تجدید مطلع شعر انقلاب آغاز شد.

جلیلی در این مراسم با اشاره به ویژگی‌های شعر انقلاب و بایدها و نباید‌های شاعر انقلاب گفت: انقلاب اسلامی پر از کسانی است که انسان می‌تواند به آنها دل ببندد، اگر روشنفکران یک هزارم اسطوره‌هایی چون شهدای ما را داشتند چیزی برای آنها کم نمی‌گذاشتند، شاملو در مدح نلسون ماندلا شعر دارد اما در مدح امام خمینی نه و آدم چقدر باید کوته فکر باشد که رویکردش چنین باشد، اگر مدح بد است چرا خودشان مدح می‌گویند و آنوقت وقتی به انقلابیون می‌رسند می‌گویند هنر برای هنر است و بس.

وی در ادامه سخنانش به گنجینه‌های عظیم معارف و معادن مغموم در انقلاب اسلامی و دینمان اشاره کرد و گفت: متاسفانه شعر آئینی ما به سمت شعر انجمن حجتیه می‌رود و شما باید شعر آئینی را نجات دهید، شعر آئینی که متعلق به انقلاب اسلامی باشد، شعری که الهام گرفته از گنجینه‌های عظیم معارف ما باشد همان گنجینه‌هایی که شاعران بزرگ ما را مانند حافظ، مولوی و سعدی ماندگار کرده است.

جلیلی گفت: شاعر پیغمبر نیست که منتظر الهام باشد ، شعرای بزرگ ما برای چند بیت شعر تلاش می‌کردند و اشعارشان نتیجه حکمتشان بود مثلاً مولوی از شعر استفاده رسانه‌ای کرده و حکمت را بیان کرده است.

وی با اشاره به ضرورت تجدید نظر در فرم، مضمون و محتوای شعر امرو خطاب به شاعران گفت: شما نباید معطل کنگره‌ها باشید، امروز کودک جامعه منتظر مفاهیم است و شما می‌توانید با احیای غالب‌های مختلف، مفاهیم را منتقل کنید، شاعر باید نگاه جهادی داشته باشد و هرجا که نیاز به حضور رسانه هنری او شد در حد پشتکار و استعدادش حضور یابد. شما باید خلاء ها ا برطرف کنید و انشاالله در آینده نه چندان دور طیف رنگارنگی از غالب‌های شعر با کوشش شما در شعر انقلاب احیا شود.

سخنران دیگر این مراسم مرتضی امیری اسفندقه بود که به موضوع جان شعر و جان شاعر پرداخت، اسفندقه در ابتدای سخنانش از قهر کردن شعر با شاعرانی گفت که کارهای زشتی مثل دروغگویی انجام می‌دهند و گفت: شعر مثل راه گنج می‌ماند، بازیگران و ورزشکاران را همه می‌شناسند اما شاعر نمی‌خواهد ستاره شود و درستش هم این است که شاعر جلوه نکند.

وی اظهار داشت: شاعر هرچه بیشتر با جان شعر آشنا می‌شود از روی پرده آمدن و امضاء دادن دورتر می‌شود و من در طی این سالها دریافته‌ام که جان شاعر شیفته نمایش نیست البته من دعوت به انزوا نمی‌کنم، جاییکه لازم است شاعر به میدان بیاید و جلوه کند و حرفش را بزند و از حقی دفاع کند حتماً باید این کار را انجام بدهد، سخن من ترک مسئولیت اجتماعی و فرهنگی نیست بلکه درک مسئولیت است و شهرت همیشه آفت شاعر بوده است و او باید از آن پرهیز کند.

وی در ادامه سخنانش به ویژگی‌های شعر حقیقی پرداخت که هیچ چیز بیهوده‌ای در آن وجود ندارد و شاعر را به سمت منجلاب و زشتی‌ها نمی‌کشاند.

ادامه سخنان اسفندقه در باره شعر نیمایی و تاثیر نیمایوشیج بر ادبیات ما بود.

او درباره نیمه گفت: نیمه کوچکترین شاعر بزرگ ما است، او هیچ ادعایی نداشت، در مثنوی، غزل، قصیده ، قطعه و رباعی هیچ کم نداشت اما همه این استعدادها را قربانی کرد تا صخره بزرگی را که سد راه شعر فارسی بود بردارد.

در پایان سخنان مرتضی امیری اسفندقه همسر شهید رضایی نژاد از شهدای هسته‌ای به همراه آرمیتا دختر کوچکش حضور یافتند که حضور آنها با استقبال بسیار زیاد شاعران مواجه شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها