امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7802
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۳
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همچنین نمایندگان مردم بندی را از لایحه بودجه تصویب کردند که به شهرداری‌ها ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همچنین نمایندگان مردم بندی را از لایحه بودجه تصویب کردند که به شهرداری‌ها اجازه  می‌دهد برای اجرای طرح قطار شهری مبلغ هزار و 600 میلیارد تومان اوراق مشارکت با 50 درصد تضمین دولت منتشر کنند.

غلامرضا کاتب نماینده گرمسار در این جلسه گفت: اگر اجازه دهید هزار و 600 میلیارد تومان اوراق مشارکت با تضمین دولت منتشر شود، عملاً بار مالی بر دوش دولت گذاشته‌ایم از آن طرف شهرداری‌های بزرگ از آن استفاده می‌کنند اما شهرداری‌های کوچک نمی‌توانند استفاده کنند و این بی‌عدالتی است.

وی گفت: همانگونه که از منابع صندوق توسعه ملی گفتیم 2 میلیارد دلار برای قطار شهری اختصاص پیدا کند اما شهرهای کوچک از آن استفاده نکردند و پیامد این تضمین این است که مناطق محروم همچنان کمترتوسعه و شهرهای بزرگ توسعه یافته‌تر می‌شوند.

وی گفت: متأسفانه برخی از نمایندگان که از شهرهای بزرگ در کمیسیون تلفیق هستند این موارد را به نفع حوزه‌های انتخابیه خود آورده‌اند.

جعفر قادری در ادامه گفت: این طرح‌ها مربوط به کل کشور است و تنها به 5 کلانشهر منحصر نمی‌شود و از طرفی تصمیمات تلفیق فقط برای شهرهای بزرگ نیست.وقتی که این ماده به رأی گذاشته شد فریادهای دو دو و چهار چهار نمایندگان به گوش می‌رسید.

همچنین عابد فتاحی دیگر نماینده مجلس گفت: دلیلی ندارد دولت اوراق مشارکت شهرداری‌ها را 50 درصد تضمین کند، در این بین احمد توکلی نماینده تهران خطاب به نمایندگان گفت احساسات محلی را کنار بگذارید تا تصمیمات ملی خدشه‌دار نشود اگر اینگونه باشد رئیس جمهور که گرمساری و نماینده وی اهل قروه است پس چرا در مورد ترافیک کلانشهر تصمیم می‌گیرند.

وی تأکید کرد: در کلانشهرها به دلیل ترافیک و مصرف سوخت زیاد خودروها شدت انرژی به ویژه در خودرو بالا است و اگر یک نفر مسیر اسلامشهر تا تهران را از مترو استفاده کند که انرژی آن پاک و کم مصرف است این صرفه‌جویی در کل دولت ایجاد می‌شود و منافع آن برای کل کشور ایجاد خواهد شد.

وی تأکید کرد: همانگونه که من به همشهری خود گفتم اگر مترو تهران درست شود این به نفع یک بهشهری است چون منابع دولت آزاد می‌شود.

قاضی‌پور نماینده ارومیه در مخالفت با تضمین 50 درصدی دولت در اوراق شهرداری‌ها گفت: این به معنای آن است که هزینه عوارض کلانشهرها از جیب 75 میلیون نفر ایرانی و روستانشینان پرداخت می‌شود آن روستایی که حتی یک بار در عمرش به تهران نیامده است.

وی افزود: با انتشار 16 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت شهرداری‌ها موافق هستم با توسعه شهرها موافقم اما نباید تضمین آن توسط دولت و از جیب مردم باشد.

در ادامه سیدمهدی هاشمی عضو کمیسیون عمران گفت:‌ انتشار اوراق مشارکت برای کل شهرداری‌ها است و هر یک از شهرداری‌ها می‌توانند طرح‌های دارای توجیه خود را برای انتشار اوراق مشارکت به بانک‌ها معرفی کنند، اما بهروز نعمتی دیگر نماینده مجلس با تذکر اصل 3 قانون اساسی گفت که حکایت قطار شهری و اوراق مشارکت مانند کسی است که به کبابی رفته بود و گفت 6 سیخ کباب برای من و یک شلاق برای غلام من. حال اینگونه است شما آقایان نماینده کلانشهرها هستید اما برای شهرهای کوچک که شهرداری می‌خواهد 150 میلیون تومان برای جدول‌کشی جذب کند 3 سال نتوانسته این پول را جذب کند.

باهنر در رئیس جلسه در ادامه گفت: اولاً همه اعضای تلفیق از شهرهای بزرگ نیستند ثانیاً پیشنهاد آقای هاشمی برای کل کشور است.

شوهانی دیگر نماینده مجلس گفت: عده‌ای از نمایندگان کلانشهرها بودجه را به سمت شهرهای بزرگ می‌برند همانگونه که آقای قادری دیروز برای تصویب مهار آب‌های مرزی مخالفت کرد و در این ماده هم که برای شهرهای بزرگ باید دولت تضمین اوراق مشارکت انجام دهد تبعیض می‌بینیم.

شوهانی افزود: اعتبار شهرداری تهران 10 هزار و 400 میلیارد تومان یعنی چندین برابر اعتبار کل استان ایلام است.

همچنین علیرضا محجوب دیگر نماینده مجلس در مورد اوراق مشارکت شهرداری‌ها با 50 درصد تضمین دولت گفت: این مصوبه به معنای افزایش حجم بدهی دولت است یعنی فرزندان شهرهای کوچک را بدهکار آینده می‌‌‌کنیم و می‌خواهیم در شهرهای بزرگ کار عمرانی مانند قطار شهری ایجاد کنیم.

وی افزود: همچنین ‌استقراض از مردم هم بد است زیرا تعهد ایجاد می‌کند برای آیندگان که هنوز به دنیا نیامده‌اند.

محجوب در ادامه افزود:‌ ما مخالف این هستیم که دولت تضمین اوراق مشارکت شهرداری‌ها را داشته باشد گرچه پیشنهاد آقای هاشمی برای کل کشور است.

در ادامه محمدعلی اسفنانی گفت:‌ سال گذشته بودجه عمرانی 10درصد هم تخصیص داده نشد، اگر شهرداری‌ها اوراق مشارکت را به نحو خوب استفاده کنند در آینده تبدیل به درآمد شده و می‌توانند بازپرداخت آن را انجام دهند.

قادری در پایان گفت: اجازه انتشار اوراق مشارکت در قانون بودجه سال قبل 5 هزار، سال 90 رقم 4 هزار و سال 89 رقم 3 هزار میلیارد تومان تصویب شده بود اما باید شهرداری‌ها از آن استفاده کنند.

وی تأکید کر‌د‌:‌ اگر طرح‌های شهرداری‌ها دارای توجیه فنی و اقتصادی باشد و بانک مرکزی آن را تأیید کند می‌تواند اوراق مشارکت منتشر کند و این مختص شهرداری‌ شهرهای بزرگ نیست.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها