امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78025
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم روز جهانی هموفیلی عصر امروز در محل کانون هموفیلی‌های ایران با ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم روز جهانی هموفیلی عصر امروز در محل کانون هموفیلی‌های ایران با حضور علی‌اکبر پورفتح‌الله رئیس سازمان انتقال خون و تعدادی از بازیگران سینما برگزار شد.

در این مراسم از زحمات و تلاش‌های خیرخواهانه خانم میرزاده مدیر مدرسه بعثت و مادر یکی از قربانیان فرآورده‌های خونی آلوده که از فرانسه وارد کشور شده بود، تقدیر و تشکر شد.

در ادامه مراسم، پورفتح‌الله رئیس سازمان انتقال خون با تبریک روز جهانی هموفیلی و چهل سالگی این سازمان گفت: در سازمان انتقال خون، بخش جدانشدنی وجود دارد که فلسفه تشکیل این سازمان به علت وجود آنها بوده است. این بخش مربوط به بیماران تالاسمی و هموفیلی است.

وی ادامه داد: چهل سال پیش عزیزی این سازمان را تأسیس کرد که دغدغه اصلی او بیماری هموفیلی و درمان آنها بود و امروز به جایگاهی رسیده‌ایم که امید به زندگی در بیماران هموفیلی به چهل سال رسیده و عزیزان هموفیلی‌ داریم که از مرز چهل سالگی عبور کرده‌اند و وارد دهه پنجم زندگی خود شده‌اند.

رئیس سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه در گذشته بیماران هموفیلی عمدتاً در دهه اول زندگی خود از دنیا می‌رفتند، گفت: امروز دغدغه ما دیگر زنده ماندن بیمار هموفیلی نیست بلکه بحث ارتقاء کیفیت این بیماران مطرح است که با پیشرفت علم، این عزیزان بتوانند به مانند مردم عادی زندگی کنند.

وی سازمان انتقال خون را واسطه میان اهداءکنندگان و مصرف‌کنندگان دانست و گفت: وظیفه این سازمان، تأمین، ساماندهی و ارائه مواد با کیفیت و فرآورده‌های خونی است و خوشبختانه امروز در تولید ماده اولیه فرآورده‌های خونی (پلاسما)، کشور به خودکفایی رسیده است.

پورفتح‌الله ادامه داد: امروز دیگر با خودکفایی در تولید پلاسما توانسته‌ایم جلوی انتقال بیماری‌های خونی از یک جغرافیا به جغرافیای دیگر را بگیریم و با پلاسمای ایرانی، داروهای مشتق از پلاسما را تولید کنیم، به طوری که بیش از 250 هزار لیتر پلاسما به خارج از کشور ارسال شده و پس از تبدیل این پلاسما به دارو، به کشور بازگشته است.

وی همچنین با تقدیر و تشکر از داریوش مهرجویی برای ساخت فیلم دایره مینایی گفت: همزمان با جشن‌های 2500 ساله، حکومت وقت می‌خواست تا وضعیت ایران را به جهانیان گل و بلبل نشان دهد، اما مهرجویی با فیلمی که ساخت مافیای خون‌فروشان را به دنیا نشان داد و مشخص کرد که وضعیت بیماران هموفیلی در ایران اسفناک است.

رئیس سازمان انتقال خون همچنین به سفر 10 سال پیش خود به کشور مصر اشاره کرد و گفت: در این سفر بازدیدی از مراکز انتقال خون مصر داشتیم که نکته جالب، دارا بودن امکانات عالی مصر بود، اما جالب‌تر برای ما این بود که با وجود بهره بردن از امکانات عالی در این کشور اهداء‌کننده خونی وجود نداشت و زمانی که به بیمارستان می‌رفتیم افراد نیازمند با التماس درخواست خون داشتند.

وی تأکید کرد: در منطقه خاورمیانه تنها کشور ایران است که مشکل اهدای خون ندارد، به طوری که در سال گذشته چیزی بیش از 2میلیون و 100 هزار واحد خون توسط اهداءکنندگان اهداء شد.

پورفتح‌الله با اشاره به تحقیقات هندی‌ها در مورد بیماران هموفیلی گفت: دانشمندان هندی به این نتیجه رسیده‌اند که هفته‌ای سه روز بیماران هموفیلی را به اجبار به استخر ببرند، زیرا ورزش مداوم، عروق و عضلات بیماران را قوی کرده و احتمال خونریزی کاهش می‌یابد.

در ادامه مراسم، جعفری، رئیس هیئت‌مدیره کانون هموفیلی‌ها به بیان درخواست‌های بیماران هموفیلی پرداخت و گفت: این بیماران با مشکل معیشتی روبه‌رو هستند و بازار کار برای آنها به شدت محدود است. آنها معافیت سربازی می‌گیرند، اما در جایی به آنها کار نمی‌دهند، حتی آنهایی هم که استخدام می‌شوند نیازمند بازنشستگی پیش از موعد هستند چرا که به هیچ‌وجه نمی‌توانند 30 سال مداوم کار کنند.

وی تأکید کرد: امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های دقیق بتوانیم سال آینده و در مراسم روز جهانی هموفیلی به همدیگر تبریک به ثمر نشستن اقداماتمان را بگوییم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها