امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۰:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78051
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، خبرگزاری رسمی ترکمنستان امروز، جمله در گزارشی اعلام کرد که وزیر امور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، خبرگزاری رسمی ترکمنستان امروز، جمله در گزارشی اعلام کرد که وزیر امور خارجه جمهوری تاجیکستان که در رأس یک هیئت عالی رتبه سیاسی اقتصادی دولت متبوعش به عشق‏‌آباد سفر کرده، عصر روز گذشته با رئیس جمهور ترکمنستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

این منبع ضمن تأیید مطلب فوق تصریح کرد که «سراج‌‏الدین اصل‏‌اف» وزیر خارجه تاجیکستان و «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در این دیدار طیف وسیعی از مسائل در ارتباط با روند فعلی و دورنمای مناسبات همه جانبه میان عشق‏‌آباد و دوشنبه و تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دوجانبه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

این گزارش حاکی از آن است که رئیس جمهور ترکمنستان در این ملاقات تأکید کرده‏ که عشق‏‌آباد حامی روابط حسن همجواری با همه ملت‌های منطقه از جمله دولت و مردم کشور دوست و برادر تاجیکستان است و وجود فضای مطلوب سیاسی و اقتصادی برای تعاملات سازنده در آسیای مرکزی بهترین ظرفیت‏‌ها و امکانات برای توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات میان کشورهای آسیای مرکزی از جمله میان ترکمنستان و تاجیکستان فراهم می‏‌کند.

وزیر خارجه تاجیکستان نیز با اشاره به اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی میان مردم تاجیک و ترکمن تأکید کرد: دوشنبه عمیقا علاقمند به توسعه و گسترش هرچه بیشتر تعاملات همه جانبه با عشق‏‌آباد است.

طرفین ضمن اظهار خرسندی از سطح مناسبات میان عشق‏‌آباد و دوشنبه همچنین برخی مسائل منطقه‏‌ای مورد علاقه 2 کشور را نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار داده‏‌اند.

از سوی دیگر، دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه ترکمنستان روز پنجشنبه با انتشار خبری در سایت رسمی خود تأیید کرد که وزیر امور خارجه تاجیکستان همچنین در محل ساختمان وزارت امور خارجه با همتای ترکمنی خود نیز دیدار و گفت‌وگو کرده‏ است.

منبع بدون اشاره به جزئیات بیشتر اعلام کرد که بررسی تعاملات دوجانبه سیاسی، اقتصادی، تجاری و منطقه‏‌ای میان عشق‏‌آباد و دوشنبه، سفر آتی رئیس جمهور ترکمنستان به دوشنبه و نیز چگونگی اجرای طرح خط راه آهن ترکمنستان- افغانستان- تاجیکستان از مهمترین محورهای گفت‌وگو وزرای خارجه تاجیکستان و ترکمنستان در عشق‏‌آباد اعلام شده‏ است.

این درحالی است که ترکمنستان و تاجیکستان از روابط و همکاری‏‌های بسیار خوب اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و منطقه‏‌ای برخوردار هستند و آغاز اجرای خط آهن سه‌جانبه ترکمنستان- افغانستان- تاجیکستان از آخرین طرح‏‌های منطقه‏‌ای بوده که کشورهای ذینفع قصد دارند آن را تا سال 2017 میلادی به بهره‌‏برداری برسانند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار