امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۵:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78090
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 69
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین سلیمی: با روی کار آمدن دولت جدید و با تغییرات زیادی که در دفتر موسیقی اتفاق افتاد، چندی است بحث ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین سلیمی: با روی کار آمدن دولت جدید و با تغییرات زیادی که در دفتر موسیقی اتفاق افتاد، چندی است بحث چگونگی مجوز دادن به آثار موسیقی دوباره مطرح شده است. این موضوع از بدو تاسیس دفتر موسیقی ارشاد همواره یکی از دغدغه‌های مسولان وقت بوده و متاسفانه به هر دلیلی شرایط خوبی برای مجوز دادن به آثار موسیقایی فراهم نشده است.

همیشه هنرمندان و اهالی موسیقی نسبت به برخوردهای سلیقه‌ای مدیران دفتر موسیقی اعتراض داشته‌اند. که البته این گونه اعتراض‌ها همیشه در جریان بوده و محدود به مدیریت گروه سیاسی خاص در یک زمان خاص نمی‌شود. پروسه های طولانی، برخورد های ناآگاهانه و غیر کارشناسانه، نگاهی غیر موسیقایی به موسیقی و ... ازجمله مشکلات اصلی پروسه فرسایشی دریافت مجوز از دفتر موسیقی بوده است.

تجربه نشان داده که وقتی مدیری در دفتر موسیقی تغییر می‌کند بلافاصله به سراغ موضوع حساس دریافت مجوز رفته و با وعده‌هایی سریعا خواستار اصلاح برخی مقررات اعطای مجوز می‌شود. اما با گذشت زمان شرایط مساعدتر که نشده هیچ حتی در برخی موارد مشکل‌تر هم شده است.شاید همین تجربه تلخ هم باعث شده‌است که اهالی موسیقی نسبت به این رویکرد حتی اگر کاملا صادقانه باشد چندان خوشبین نباشند.

حالا هم به نظر می‌رسد تغییراتی در مورد این بحث در دفتر موسیقی وزارت ارشاد در حال صورت گرفتن است، پیروز ارجمند در اظهاراتی وعده کاهش زمان اعطای مجوز و کم کردن پروسه آن را داده و قول داده که زمان اعطای مجوز را حداکثر به 10 روز برساند. این اقدام اگر واقعا صورت پذیرد شاهد اتفاق‌های خوبی در عرصه موسیقی خواهیم بود. اما آیا واقعا تحقق این وعده امکان‌پذیراست؟ مسولین دفتر موسیقی با توجه به حساسیت هایی که نسبت به موسیقی در کشور وجود دارد، چگونه می خواهند یک هفته‌ای به آلبوم موسیقی مجوز انتشار بدهند؟ البته که تحقق این مهم تحت شرایطی خاص امکان پذیر است. اما آیا دفتر موسیقی وزارت ارشاد با بضاعت و امکانات اندکی که نسبت به سایر حوزه‌های هنری دارد، می‌تواند چنین کاری انجام دهد؟

با این که تحقق این وعده کمی دور از تصور و بعید به نظر می‌رسد، اما باید منتظر ماند. شاید پیشنهادهای زیر کمک کنند تا دفتر موسیقی بتواند به روند اعطای مجوز آثار موسیقی سرعت ببخشد:
 
1/ بهره‌بردن از کارشناسان مذهبی

قطعا استفاده از کارشناسان مذهبی که نیاز جامعه امروز را می‌شناسند در کنار استفاده از کارشناسان هنری خوش سلیقه و خوش قریحه در کنار هم می‌تواند نتایج خوشایندی را برای اعطای مجوز موسیقی، رقم بزند. به هر حال دین مبین اسلام شرایط مشخصی برای موسیقی تعریف کرده که تخطی از آنها مسلما هم به ضرر اهالی موسیقی است و هم به ضرر گروهی از مردم که متاسفانه در مواجه شدید با موسیقی‌های مبتذل و سخیف،مقداری از درک موسیقایی‌شان کاسته شده است.
 
2/ استفاده از کارشناسان واقعی موسیقی

تا به حال از افراد نه‌چندان آگاه به موسیقی که به عنوان کارشناس حضور داشته‌اند و کم هم اهالی موسیقی را نرنجانده‌اند، چیزی شنیده‌اید؟ آیا تا به حال گروهی از کارشناسان واقعی موسیقی که به همه جنبه‌های موسیقی اشراف کامل دارند، در کنار هم دیگر جمع شده‌اند و منصفانه تصمیم گرفته‌اند؟ دفتر موسیقی وزارت ارشاد باید کارشناسانی را برای رتق و فتق امور موسیقی تعیین کند که از جنش خود اهالی موسیقی باشند و مغرضانه و از روی سلایق شخصی تصمیم‌های عجولانه نگیرند.
 
3/ لزوم تبیین قوانین جدید

مانند خیلی از بخش‌های وزارت‌خانه عریض و طویل وزارت ارشاد، دفتر موسیقی هم هنوز درگیر بروکراسی‌ها و کاغذبازی‌های فرسایشی است. هنوز هم وقتی هنرمندی قصد انتشار اثری را دارد، باید از مجموعه تو در توی دفتر موسیقی بگذرد تا شاید بتواند در عرض چند ماه مجوزش را دریافت کند. این جاست که لزوم تبیین برخی قوانین جدید به چشم می‌خورد. قوانینی که مسیر آسان پیش روی هنرمند بگذارد و او را درگیر بازی با کاغذ نکند.آنچه مسلم است اگر این قوانین تبیین شوند بدون تعارف یا کاغذ بازی در کمترین زمان آثار با کیفیت و متعهد مجوز گرفته و آثار مبتذل و سخیف هم بی هیچ اغماضی کنار گذاشته می‌شوند.
 
4/ هماهنگی بین دپارتمان‌ گوناگون دفتر موسیقی

یکی از مشکلاتی که همواره از آن گلایه می‌شده، عدم هماهنگی بین بخش‌های دفتر موسیقی است. یعنی بارها اتفاق افتاده که مثلا واحد شعر ترانه آلبومی را تایید کرده و خبر مجوز را اعلام کرده است اما شورایی که محتوای گرافیکی آثار موسیقایی را بررسی می‌کند کار را رد کرده و مجوز هم قاعدتا باطل شده است. وجود موردهای این چنینی است که لزوم هماهنگی بین بخش‌های مختلف ارشاد را یادآوری می‌کند.
 
5/ برخور مناسب و بدون رودربایستی با هنرمندان!

یک آلبوم یا مجوز می‌گیرد یا نمی‌گیرد؛ غیر از این که نیست. اما بارها شاهد بوده‌ایم که دفتر موسیقی آثار هنرمندان را اصطلاحا در آب نمک می‌خوابانده تا شاید در آینده  امیدوار به پیش‌آمدن اتفاقی  باشد. به عنوان نمونه وقتی هنرمند برای دریافت اثری اقدام کرده مدام جواب سر بالا از مسولین گرفته و کارش بیش از یک سال در دفتر موسیقی خاک خورده است. اگر آلبوم شرایط اخذ مجوز را ندارد از همان اول باید بدون تعارف به هنرمند گفت و حداقل او را در بلاتکلیفی نگذاشت.
 
6/ اندکی استفاده از تکنولوژی!

می‌شود خیلی از پرسه‌های فرسایشی دریافت مجوز را با وجود فضای مجازی حل کرد. شاید اگر دفتر موسیقی یک سایت به روز در این باره داشته باشد و حداقل بخشی از اطلاعات مورد نیازش را از طریق سایت و مراجعه هنرمند به آن تامین کند و دیگر نیاز به مراجعه حضوری نباشد.
 
  انتهای پیام/ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها