امروز : شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 28
۰۲:۵۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78113
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ششمین شب از سلسله برنامه های شب های ایرانشهر پنج شنبه 28 فروردین به «محمد کریم پیرنیا» معمار، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ششمین شب از سلسله برنامه های شب های ایرانشهر پنج شنبه 28 فروردین به «محمد کریم پیرنیا» معمار، محقق، نویسنده و استاد دانشگاه اختصاص داشت.در این برنامه که با حضور «مجید سرسنگی» مدیر عامل خانه هنرمندان ایران، «مهدی حجت» استاد معماری دانشگاه تهران و «مهرداد قیومی» استاد مطالعات معماری دانشگاه شهید بهشتی در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد، ابتدا «سهیل محمودی» که اجرای این برنامه را بر عهده داشت به معرفی  «محمد کریم پیرنیا» پرداخت و سپس «مجید سرسنگی» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اشاره به برگزاری برنامه شب های ایرانشهر و زنده نگاه داشتن نام و یاد استادان بزرگ عرصه هنر و فرهنگ این سرزمین گفت: «خیلی خوشحال هستم که ششمین شب از سلسله برنامه های شب های ایرانشهر در خانه هنرمندان ایران در حال برگزاری است، «شب های ایرانشهر» می کوشد با بازنگری در چهره های فرهنگی، هنری و ادبی دوران معاصر و پرداختن به شخصیت والا و آثار و اندیشه ی آن ها، امکان آشنایی بهتر و دقیق تر ما را نسبت به آن ها فراهم سازد. برنامه امروز نیز به استاد «محمد کریم پیرنیا»پدر معماری سنتی و ایرانی می پردازد که در حوزه معماری و هنر های سنتی آثار ارزشمندی از خود به جا گذاشته است».

«مجید سرسنگی» در بخش دیگری از صحبت های خود به فعالیت پژوهشی استاد «محمد کریم پیرنیا» در زمینه معماری سنتی ایرانی_اسلامی اشاره کرد و گفت: « استاد «محمد کریم پیرنیا» ابتدا در رشته ادبیات شروع به تحصیل کرد، اما پس از مدتی این رشته را رها کرد و مشغول به تحصیل در رشته معماری در «دانشکدة هنرهای زیبا» شد، در آن زمان در دانشکده هنرهای زیبا توجه چندانی به معماری ایرانی و اسلامی نمی شد و تنها به معماری غربی می پرداختند، در این فضا «محمد کریم پیرنیا» از دانشگاه بیرون آمد، و به پژوهش و تحقیقات فردی خود در زمینه معماری سنتی ایرانی_اسلامی پرداخت و ویژگی‌ها و اصول معماری ایرانی را مورد شناسایی قرار داد».

وی در ادامه صحبت های خود گفت: « امروز همگان دوست دارند تا وارد دانشگاه شوند و از این طریق یعنی با حضور در دانشگاه تشخص یابند، اما از سوی دیگر افرادی هم چون «محمد کریم پیرنیا»هستند که با فعالیت خود، تربیت دانشجویان بسیار و تالیف آثار ارزشمند، به دانشگاه تشخص و اعتبار می بخشند.»

در بخش دیگری از این برنامه «مهدی حجت» به چند ویژگی بسیار مهم استاد «محمد کریم پیرنیا» اشاره کرد و گفت: « استاد «پیرنیا» ویژگی های علمی و اخلاقی بسیار زیادی داشتند، ویژگی هایی که باید در رفتار و منش ایشان جست و جو کنیم و از آن ها بهر ببریم، یکی از ویژگی های ایشان پیدا کردن اصل و پافشاری بر روی آن است، استاد «پیرنیا» از فضای غربی دانشگاه بیرون آمد و علیه آن قیام کرد، و به ریشه ها و ارزش های خود پرداخت و با توجه به مولفه های معماری سنتی این سرزمین، ویژگی آن را بسط و ارائه داد. از ویژگی دیگر ایشان می توان به تعلق فرهنگی اشاره کرد، «پیرنیا» با آگاهی و توجه به عناصر فرهنگی این سرزمین، به طراحی شکل ایده آل زندگی برای انسان ایرانی پرداخت، یعنی همواره در جریان طراحی شکل زندگی برای انسان ایرانی، به آداب و رسوم معنوی آن توجه می کرد. ».

وی در ادامه صحبت های خود گفت: « استاد «محمد کریم پیرنیا»همواره می کوشید تا دانش و اندوخته های خود را در اختیار دیگران بگذارد، «پیرنیا»تا آخر عمر استاد و معلم باقی ماند چرا که همراه با انتقال اندوخته های علمی خود، دانش فرهنگی که محصول زندگی و سنت این سرزمین بود را نیز به دانشجویان خود منتقل می کرد».

«مهدی حجت» در پایان صحبت های خود گفت: « باید تلاش کنیم هم چون «محمدکریم بپیرنیا» فرهنگ را به ریشه های خود برگردانیم تا این فرهنگ برای همیشه در میان ما زنده بماند، تابتوانیم آن را در اختیار نسل های بعدی نیز بگذاریم».

در ادامه این مراسم دکتر «مهرداد قیومی» به چهره های متفاوت شخصیت «پیرنیا» اشاره کرد و گفت: « برداشت من از شخصیت «پیرنیا» سه چهره دارد. وجه اول برداشت فردی است عادی که هر روز او را می بینیم و به او توجه نمی کنیم اما چهره دوم او به نقدهای غیر منصفانه ای که از او می شود باز می‌گردد».

این استاد دانشگاه تهران بیان کرد: «چهره سوم «پیرنیا» پرنده‌ای است که همیشه عاشق آموختن راه‌های مختلف پرواز بود و به عقیده من ما باید با این نگاه به سراغ پیرنیا برویم، و با او در این مسیر همراه شویم.

قیومی در پایان سخنانش گفت: باید «پیرنیا» را در کتاب اصول معماری ایرانی که نوشته است، بیابیم و به او به عنوان فردی نگاه کنیم که معماری اصیل ایرانی را در فضایی که معماری غربی به شدت رواج یافته بود و می‌یافت در کشورمان زنده کرد.

از بخش های دیگر این مراسم می توان به اجرای موسیقی و نمایش فیلمی درباره استاد «محمدکریم پیرنیا» به کارگردانی «محمد سهیلی» اشاره کرد.

محمدکریم پیرنیا، 25 شهریور سال 1299 خورشیدی در شهر یزد متولد شد. وی دوران دبستان را در «مدرسه اسلام» گذراند و بعد از تأسیس مدرسه دولتی، در «مدرسه نمره دو» ادامه تحصیل داد.وی پس از طی دوره علمی در «دبیرستان ایرانشهر» یزد برای ادامه تحصیل به تهران آمد.او با وجود آنکه در زمینه ادبیات تحصیل می‌کرد و در این زمینه موفقیت‌هایی نیز کسب کرده بود، ادبیات را رها کرده و در کنکور اولین دوره دانشکده هنرهای زیبا، به دلیل علاقه‌ای که به هنر و معماری داشت شرکت کرد و پذیرفته شد.

عدم توجه چندان به معماری ایرانی و تاکید بیشتر بر معماری غربی و آثار اروپایی در دانشگاه های آن زمان، سرانجام پیرنیا را در شرایطی قرار داد که تحصیلات خود را دانشکده هنرهای زیبا ناتمام گذاشت و به بررسی‌ها و تحقیقات فردی خویش متکی شود و تلاش کرد با بررسی بناها و گفتگو با معماران و استادکاران قدیمی برخی از ویژگی‌ها و اصول معماری ایرانی را مورد شناسایی قرار دهد و به تدریج حاصل تحقیقات خود را در طی مقالاتی که تدوین نمود، در اختیار عموم قرار داد.

محمدکریم پیرنیا در شهریور ماه 1376 در گذشت. مزار او بنا به در خواست وی در «خانه رسولیان» یزد که در حال حاضر دانشکده هنر و معماری یزد در این مکان قرار دارد، واقع است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار