امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۲۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78116
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، محمدعلی مجاهدی عصر امروز در کنگره شعر فاطمی که در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، محمدعلی مجاهدی عصر امروز در کنگره شعر فاطمی که در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار شد ضرورت بررسی گستره شعر فاطمی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: می‌توانیم در پرتو عنایات فاطمی در مسیر شعر و ادب فارسی حرکتی بالنده داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه نباید در قلمرو شعر فاطمی به بیان صفات حضرت زهرا(س) بسنده کرد، افزود: دایره شعر آیینی بسیار گسترده بوده و در این مسیر می‌توان به موضوعات توحیدی، مصایب تاریخی، صفات پسندیده و ده‌ها موضوع دیگر اشاره کرد.

مسئول دبیرخانه شعر آیینی کشور با اشاره به اینکه دوره کلی گویی در موضوعات شعر آیینی به پایان رسیده است، اضافه کرد: باید نگاهی پژوهشگرانه را جایگزین کرده و موضوعات را به صورت خاص مورد بررسی قرار دهیم.

وی ضرورت بهره‌گیری شعرا از منابع شیعی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: اگر شعرا با چنین رویکردی وارد عرصه شوند می‌توانیم شاهد این باشیم که شعر آیینی و شعر فاطمی در مسیر صحیح حرکت کرده است.

مجاهدی تفاوت‌های شاعر آیینی و شاعر معمولی را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: شاعران باید در مسائل آیینی نسبت به موضوعات حساسیت‌های ویژه‌ای داشته باشند و برای تحقق این مهم لازم است که از نظر معلومات در سطح بسیار بالایی قرار داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه حرکت در مسیر شعر فاطمی باید با نهایت دقت و توجه به مطالب مستند تاریخی دنبال شود افزود: باید در شعر فاطمی به تمام روایت‌های موجود که درباره حضرت به ما رسیده است تحقیق و بررسی شود.

مسئول دبیرخانه شعر آیینی کشور با اشاره به اینکه دیانت ما جدا از سیاست نیست، اظهار کرد: پس با این توصیف شعر ما نیز از سیاست جدا نیست و باید به ملاحظات توجه لازم را داشته باشیم.
انتهای پیام/2258/ر30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها