امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۱:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78128
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۳
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسارت «نوراحمد نیکبخت» وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در یمن ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسارت «نوراحمد نیکبخت» وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در یمن امروز وارد دویست و هفتاد و دومین روز خود شد.

9 ماه یا به عبارتی 272 روز از زمانی می‌گذرد که خبر ربایش این دیپلمات ایرانی در رسانه‌ها منتشر شد و این خبر احضار کاردار یمن در تهران به وزارت امور خارجه را در پی داشت و جمهوری اسلامی ایران مراتب نگرانی خود نسبت به سرنوشت نیکبخت را به وی ابلاغ و بر مسئولیت دولت صنعا در این زمینه تأکید کرد.

‌در همان زمان علی‌اکبر صالحی وزیر وقت امور خارجه در تماسی تلفنی با ابوبکر القربی همتای یمنی خود با محکوم کردن این عمل غیرانسانی، خواستار اقدامات جدی دولت یمن برای آزادی وی شد. ​

در آن زمان سید عباس عراقچی سخنگوی وقت وزارت خارجه بر مسئولیت دولت یمن در این زمینه تأکید کرد و حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه در گفت‌وگو با فارس از تشکیل اتاق عملیات در وزارت خارجه یمن برای پیگیری آزادی نیکبخت خبر داد و گفت که قرار است هیأتی از جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری سرنوشت این دیپلمات ایرانی به صنعا برود و افزود که دولت یمن اطمینان داده که این موضوع پایان خوشی خواهد داشت.

در ادامه پیگیری‌های انجام شده درباره نیکبخت، سه‌شنبه پانزدهم مرداد ماه کاردار سفارت یمن در تهران برای دومین بار به وزارت امور خارجه احضار و مراتب نگرانی شدید کشورمان از استمرار ربایش نیکبخت و اعتراض به عدم هرگونه اطلاع رسانی صحیح از سوی دولت یمن به وی ابلاغ شد.

در این دیدار رئیس اداره دوم خلیج فارس وزارت امور خارجه با اشاره به ملاقات‌های انجام شده از سوی رئیس نمایندگی کشورمان در صنعا با مقام‌های سیاسی و امنیتی یمن و همچنین یادآوری وظیفه دولت میزبان در حفظ و تامین امنیت دیپلمات‌های مقیم، تاکید کرد که هیچگونه تعلل و کوتاهی در این خصوص از سوی دولت یمن پذیرفته نیست.

کاردار یمن با نیز اظهار تاسف مجدد از این واقعه گفت که مراتب فوق را به دولت متبوع خود منتقل خواهد کرد.

پس از آنکه محمدجواد ظریف به سمت وزیر خارجه منصوب شد، ابوبکر القربی وزیر خارجه یمن پنجشنبه 31 مرداد ماه در تماس تلفنی با ظریف ضمن تبریک انتصاب به این سمت، به تلاش‌های دولت متبوعش برای آزادی نیکبخت اشاره کرد و با بیان اینکه دولت یمن به صورت جدی موضوع را پیگیری کرده، ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک این اقدامات به نتیجه رسیده و دیپلمات ایرانی آزاد شود.

ظریف نیز ابراز امیدواری کرد با اقدامات جدی‌تر دولت یمن، نیکبخت هر چه سریع‌تر آزاد شود.

بالاخره دولت یمن اقدام به صدور روادید برای هیأت ایرانی به منظور پیگیری این قضیه کرد و هیأت حقوقی و کنسولی سه نفره‌ای از ایران به سرپرستی «سید کاظم سجادی» مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه راهی صنعا شدند تا این موضوع را از نزدیک پیگیری کنند.

در طی این مدت حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه از سلامت این دیپلمات ایرانی خبر داد و عنوان کرد که پیگیری‌ها برای آزادی نوراحمد نیکبخت ادامه دارد و عنوان کرد که کمیته ویژه‌ای در وزارتخانه‌های امور خارجه ایران و یمن این موضوع را مستمراً دنبال می‌کند.

البته در این مدت اخباری مطرح شد مبنی بر شهادت نوراحمد نیکبخت که مقامات وزارت خارجه از جمله امیرعبداللهیان این خبر را تکذیب کردند.

از سوی دیگر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان 25 آذر ماه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای یمنی مراتب نگرانی جمهوری اسلامی ایران در خصوص سرنوشت نیکبخت را اعلام و خواستار اقدام و همکاری دولت یمن برای بازگشت سالم وی به کشور شد و مسئولیت دولت یمن در این زمینه را مورد تاکید قرار داد.

در راستای پیگیری‌های وزارت امور خارجه، هیأت دیگری نیز در دی ماه سال گذشته (1392) برای رسیدگی به این مسأله راهی صنعا شد.

در همین اثنا در 28 دی ماه 1392 خبری منتشر شد مبنی بر شهادت یک دیپلمات دیگر ایرانی در یمن. 6 فرد مسلح که قصد ربایش ابوالقاسم اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در صنعا را داشتند بعد از آنکه با مقاومت او مواجه شدند، با شلیک چهار گلوله این دیپلمات 57 ساله را به شهادت رساندند.

هفت وز بعد، پنجم بهمن ماه نیز اخباری منتشر شد مبنی بر کشف جسد مجهول الهویه‌‌ای در منطقه مارب در یمن که برخی رسانه‌ها آن را متعلق به نیکبخت دانستند؛ که البته این خبر نیز تکذیب شد.

در واپسین روز سال 1392 (29 اسفند ماه) نیز حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد که وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در یمن در سلامت کامل به سر می‌برد و به آزادی او نزدیک‌تر شده‌‌ایم.

«نوراحمد نیکبخت»، وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا ساعت 10 صبح یکشنبه 30 تیر ماه 1392 در مسیر منزل به محل سفارت توسط گروهی ناشناس ربوده شد و با اینکه ابوبکر القربی وزیر خارجه یمن این ربایش را محکوم کرد و گفت که دولت صنعا از همه سازوکارهای قانونی برای تحت پیگرد قرار دادن ربایندگان استفاده خواهد کرد، ولی هنوز هیچ تحولی در این زمینه رخ نداده و با گذشت 9 ماه این دیپلمات ایرانی در اسارت به سر می‌برد. 

براساس کنوانسیون حقوق دیپلماتیک 1961 دولت یمن مسئول حفاظت و تامین امنیت سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک و دیپلمات‌های مقیم این کشور است و در این زمینه نیز باید پاسخگو باشد که برای آزادی این دیپلمات ایرانی چه کرده است؟

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها