امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۲۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7818
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۴
تعداد بازدید: 213
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، رضا باقری اصل مدیر ICT این بورس با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، رضا باقری اصل مدیر ICT این بورس با اعلام خبر فوق گفت:  یکی از مهمترین دغدغه های بورس کالای ایران توسعه زیرساخت‌های الکترونیک و مکانیزه کردن کلیه فرآیندهای قبل از معاملات، حین معاملات و پس از معاملات است. پیش از این به واسطه عدم توسعه این زیرساخت‌ها، حضور کارگزاران در ساختمان اصلی بورس کالا و تعامل فیزیکی با واحدهای عملیاتی این بورس الزامی بود. به همین دلیل طی یک برنامه‌ریزی یکساله با مشارکت نمایندگان کانون کارگزاران و شرکت های کارگزاری، فرآیندهایی که تردد فیزیکی به بورس را الزامی می کرد، شناسایی و همراه با مهندسی مجدد فرآیندها، به صورت کاملا الکترونیک پیاده سازی شد.

وی افزود: یکی دیگر از دلایلی که ضرورت راه اندازی شبکه ارتباطی شهری و کشوری بورس کالا را تایید می‌کرد، فضای فیزیکی محدود ساختمان بورس کالای ایران بود که به واسطه همین محدودیت، توسعه شرکت های کارگزاری و نیز واحدهای عملیاتی بورس غیرممکن شده بود؛ لیکن هم‌اکنون با اجرای این پروژه، کارگزاران این امکان را یافته اند که در هر نقطه ی شهر تهران و یا دیگر شهرها دفاتر خود را دایر نموده و مبادرت به فعالیت کند؛ همچنین همزمان توسعه زیرساخت های فنآوری اطلاعات و عملیات بورس کالا نیز میسر شد.

وی در خصوص ویژگی‌های شبکه ارتباطی بورس کالا گفت: در حال حاضر با همکاری وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران، شبکه امن ارتباطی مبتنی بر MPLS هم در شهر تهران و هم در کل کشور به بهره برداری رسیده است؛ نقطه ارتباطی بورس با زیرساخت مخابرات کشور فیبرنوری بوده و به هر میزان که شرکت‌های کارگزاری و ذینفعان بورس تقاضا داشته باشد، هم بر پایه زوج سیم مسی و هم فیبر نوری قابلیت توسعه در این خصوص وجود دارد.

باقری اصل خاطرنشان کرد: علاوه بر موارد فوق الذکر، امکان استفاده از شبکه رادیویی و وایمکس به عنوان بسترهای پشتیبان فراهم شده است و شرکت های کارگزاری می‌توانند از این بسترها استفاده کنند؛ لازم به ذکر است شبکه کشوری بورس کالا در حال حاضر در تالارهای منطقه ای این بورس مانند تالار معاملات اصفهان افتتاح شده است و پس از تصویب دستورالعمل مربوطه، در خصوص اتصال دفاتر نمایندگی کارگزاران و شعب آنها در سراسر کشور برای توسعه فعالیت های شرکت‌های کارگزاری به شبکه کشوری بورس اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیر ICT بورس کالای ایران در پایان گفت: به زودی در خصوص افتتاح چند سامانه عملیاتی بورس کالای ایران اطلاع رسانی خواهد شد که به طور کامل با استفاده از دانش و توانمندی متخصصان و نخبگان فناوری اطلاعات ایرانی در راستای تولید داخلی و بومی پیاده سازی شده است.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها