امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۲:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78197
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۴۳
تعداد بازدید: 133
حسن قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل ...

حسن قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به تشریح اقدامات وزارت امور خارجه درباره نوراحمد نیکبخت

وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در یمن که سی‌ام تیرماه در مسیر منزل به محل سفارت توسط افراد ناشناس ربوده شد پرداخت و گفت: در طی 9 ماه گذشته وزارت خارجه اقداماتی را در راستای پیگیری سرنوشت این دیپلمات ایرانی انجام داد که از آن جمله تماس تلفنی آقای صالحی وزیر خارجه وقت با همتای یمنی خود در این زمینه بود. 

وی با بیان اینکه در دوران وزارت محمدجواد ظریف نیز در 2 تماس تلفنی صورت گرفته این مسئله پیگیری و بر مسئولیت دولت یمن در این زمینه تأکید شد، خاطرنشان کرد: در حاشیه شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نیز آقای ظریف با همتای یمنی خود به صورت حضوری در این باره به گفت‌وگو پرداخت.

قشقاوی به اعزام هیأتی به ریاست سیدکاظم سجادی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه به یمن و دیدارهای انجام شده با نخست‌وزیر، وزیر کشور، وزیر خارجه و رئیس نهاد امنیتی یمن اشاره کرد و افزود: در آن سفر طرف یمنی قول تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری این امر را داد که پس از آن یک هیأت فنی به منظور بررسی جزیی‌تر حادثه به صنعا اعزام شد که با وزیر خارجه، وزیر کشور و رئیس امنیت یمن دیدار داشت.

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه به احضار کاردار یمن به وزارت امور خارجه در دو نوبت اشاره و خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه مجموعه اقداماتی که در عرف دیپلماتیک می‌تواند انجام دهد انجام داد و در حال حاضر نیز پیگیر این قضیه هستیم.

*شناسایی افراد یا جریانی که اقدام به ربایش نیکبخت کرده‌اند/ عزیمت امیرعبداللهیان به صنعا

وی با بیان اینکه مقامات یمنی اعلام کردند که نیکبخت در سلامت به سر می‌برد، عنوان کرد: مقامات یمنی اعلام کرده‌اند که افراد یا جریانی که اقدام به ربایش نیکبخت کرده شناخته شده و عنوان کرده‌اند که مکان و جزئیات آن در دست پیگیری است و به احتمال زیاد در صورتی که شرایط فراهم شود، هیأتی به ریاست حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه به زودی عازم یمن می‌شود تا موضوع را پیگیری کند.

قشقاوی خاطرنشان کرد که موضوع ربایش این دیپلمات ایرانی به صورت فعال، زنده و روزانه در بخش‌های سیاسی و کنسولی وزارت امور خارجه در دست پیگیری است.

وی عنوان کرد که ظریف در این راستا با همسر و فرزند نیکبخت نیز دیدار داشته و قول داده که وزارت خارجه همه تلاش خود را برای رهایی این دیپلمات ایرانی به کار خواهد بست.

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه بر مسئولیت دولت یمن در حفاظت از جان این دیپلمات ایرانی براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله کنوانسیون وین تاکید کرد و گفت: این دولت هم در قضیه ربایش نیکبخت و هم در جریان شهادت ابوالقاسم اسدی دیگر دیپلمات ایرانی در صنعا مسئول است و امیدواریم دولت یمن تلاش بیشتری را در این زمینه صورت داده و وظیفه خود را به نحو مطلوب‌تر انجام دهد تا هر چه زودتر شاهد بازگشت نوراحمد نیکبخت به آغوش خانواده‌اش باشیم.
انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها