امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۴:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78260
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله نوری‌همدانی از علمای عالیقدر حوزه علمیه قم عصر امروز (شنبه) در ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله نوری‌همدانی از علمای عالیقدر حوزه علمیه قم عصر امروز (شنبه) در دیدار با شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین که به مناسبت سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا (س) و امام خمینی(ره) به قم سفر کرده است اظهار داشت: کسانی که در جامعه به عنوان خواص معرفی می‌شوند از لحاظ علم، فرهنگ، اطلاعات، قدرت و امکانات در جوامع تاثیرگذارند.

وی افزود: گروه خواص وظیفه و مسئولیت آنان از سایر افراد جامعه بیشتر است و یکی از وظایف آنان ارشاد و رشد بخشیدن فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جامعه است.

آیت‌الله نوری‌همدانی «ایمان، ارزش‌های اسلامی و انقلابی»، «علم و فناوری» و «عقل» را سه پایه رشد فرهنگی عنوان و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی بر اساس ایمان و اعتقاد شکل گرفت و  این را نیز باید دانست علم و عقل با هم تفاوت دارد چراکه علم یعنی آنچه که باید دانست اما عقل یعنی قدرت تشخیص. بنابراین اگر در این سه حوزه سرمایه‌گذاری شود جواب مثبت خواهد بود.

این مرجع تقلید حوزه علمیه قم رشد سیاسی را از دیگر الزامات نخبگان دانست و گفت: سیاست اسلامی یعنی مدیریت براساس مبانی اسلام؛ این رشد سیاسی باید براساس عدالت، صلابت و احقاق حق صورت بگیرد و همچنین بر کرابت انسان‌ها نیز باید تاکید شود چراکه کرابت انسان با استبداد و استکبار در تضاد است.

وی با اشاره به میلاد حضرت فاطمه (س) تصریح کرد: مکتب این بانوی بزرگوار بسیار وسیع و یکی از نمونه‌های بزرگ این مکتب همین جنبه سیاسی است چراکه حضرت فاطمه زهرا وقتی احساس کردند آن آموزه‌های نبوی، غدیرخم و ولایت به خطر افتاده قیام کردند البته قیامی با استقامت.

آیت‌الله نوری‌همدانی اضافه کرد: حضرت فاطمه زهرا با قیام خود به ما درس استقامت و پایداری دادند و همین موضوع شبانه دفن شدن حضرت درس‌های بسیار بزرگی در خود مدفون کرده است. به عنوان مثال اگر آرامگاه حضرت معلوم بود برای دختر نبی اکرم مناره و گنبد می‌ساختند و قیام تاریخی‌اش رو به فراموشی سپری می‌شد.

یکی از علمای عالیقدر حوزه علمیه قم تاکید کرد: وفات حضرت فاطمه زهرا درس بزرگی برای استقامت و رشدبخشی به جامعه درباره امور سیاسی است چراکه رشد سیاسی یکی از کارهایی است که باید مسئولان مدنظرشان باشد و دنیای امروز نیز به آن محتاج است.

آیت‌الله نوری‌همدانی اضافه کرد: دشمن با اینکه طبع زیاده‌خواهی آن پایین نمی‌آید همواره دوست دارد به آنها نرمش نشان دهید اما باید دانست که زیر خنده‌ها و دستکش‌های نرم دست‌های چدنی وجود دارد. آنها عهد می‌بندند و می‌شکنند و در نگاهشان دوگانگی وجود دارد.

این مرجع عالیقدر تقلید تاکید کرد: ما کارهای مثبت بسیاری در حوزه‌های مختلف فرهنگ، اقتصاد و سیاست داریم اما آنان نگاه می‌کنند تا نقص‌ها را پیدا کنند اما آنان به دنبال نقص‌ها هستند بزرگنمایی کنند بنابراین دشمنان عیبجو هستند.

وی به اوضاع عراق، سوریه، افغانستان و اوکراین اشاره کرد و گفت: مردم اختیار دارند که بگویند ما می‌خواهیم جزو این جبهه و یا آن جبهه باشیم اما آنان می‌ترسند که مردم از زیر سیطره آنان بیرون بیایند چرا می‌ترسید؟ شما همان‌هایی هستید که در اوکراین دلسوزی می‌کنید اما در سوریه سلاح به دست گرفته و زنان و مردان بیگناه را می‌کشید.

آیت‌الله نوری‌همدانی اضافه کرد: اتحادیه اروپا حرف‌های عجیبی درخصوص ایران زد و آمریکا نیز مراکز فرهنگی ما را مصادره می‌کند بنابراین شما دربرابر این افراد نرمش نشان ندهید و صلابت خود را حفظ کنید.

این مرجع عالیقدر تقلید تاکید کرد: خواص باید در مملکت ما رشد فرهنگی را به گونه‌ای هدایت کنند که فرهنگ اسلامی در همه عرصه‌ها حاکم باشد به عنوان مثال مسئله حجاب و عفاف که امروز به عهده شما عزیزان است.

آیت‌الله نوری‌همدانی درخصوص اقتصاد نیز اظهار کرد: ما باید در اقتصاد به اندازه‌ای قوی باشیم که خللی از این حوزه به ما وارد نشود. باید اجناس ارزان‌قیمت به دست مردم بدهیم.

وی اضافه کرد: احتیاجات مردم باید دسته‌جمعی شود و نظارت نیز به صورت گسترده صورت بگیرد چراکه امروز اشراف و نظارت آنچنان وجود ندارد به عنوان مثال بنده دیروز به چشم‌پزشکی رفتم و 24 هزار تومان پول وزیت دادم. من طی روزهای گذشته نیز کفشی خریده‌ام به قیمت 30 هزار تومان در حالی که همان کفش یک سال قبل 15 هزار تومان بود بنابراین در کشور ثبات قیمت وجود ندارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها