امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۹:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78286
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 179
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، حسن قاضی زاده هاشمی در اجلاس روسای دانشگاه علوم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، حسن قاضی زاده هاشمی در اجلاس روسای دانشگاه علوم پزشکی کشور گفت: شعار امسال توجه به فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی است و همه ارکان حاکمیت باید در جهت اجرای این شعار گام بردارند.

وی افزود: طبیعتاً از جریانات سیاسی، نخبگان و گروه های مختلف انتظار می رود تا زمینه های اجرای این شعار را فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه اقتصاد با سفره و معیشت مردم سر و کار داریم، خاطرنشان کرد: در جریان ثبت نام هدفمندی یارانه‌ها همگی می‌توانستیم حدس بزنیم که شرایط جامعه چگونه است و اینجاست که معیشت مردم در اولویت قرار می گیرد.

وزیر بهداشت گفت: حتماً باید بسته های خدمتی حوزه سلامت در قانون هدفمندی به درستی اجرا شود و روسا و معاونان دانشگاه های علوم پزشکی در این زمینه جدیت داشته باشند.

وی توضیح داد: یکی از مشکلاتی که شاید در گذشته کمتر به آن توجه می شد، ارائه خدمات به مردم در بخش بهداشت و درمان بود به طوری که هزینه های زیادی را در بخشهایی که اولویت کمتری داشتند صرف کردیم و در برخی شهرها ساختمانهای شیک و متعددی برای ستادها و دانشکده ها ساختیم، در حالی می توانستیم با تعیین اولویتهای مهمتر به ویژه در بخش خدمت رسانی به مردم شرایط مناسب تری را فراهم کنیم بنابراین دیگر نباید طرح های جدید در زمینه فعالیت های عمرانی در حوزه هایی که اولویت ندارند را شروع کنیم.

 هاشمی با اشاره به اینکه روسا و معاونان دانشگاههای علوم پزشکی به هیچ وجه نباید پول بهداشت و درمان را در جای دیگر هزینه کنند، افزود: هنوز خیلی از دانشگاه ها به پرسنل خود بدهکارند ولی مشغول توسعه هستند. وزارتخانه ای که از تریبون عمومی گلایه از محدودیت منابع می کند، نباید طوری عمل کند که نگاه های انتقادی در مورد عملکردش بیشتر شود.

وی با بیان اینکه همه حساسند و توقع دارند که همگام با انتظارات گام برداریم، گفت: حق مردم را باید ادا کرد. در زمینه اقتصادی نیز باید افکار بلند و طرحهای بلند مدت شکل بگیرد، نه اینکه در هر گوشه و کناری مشغول ساخت و سازهای جدید باشیم و بیمارستانها را به حال خود واگذاریم.

وزیر بهداشت همچنین افزود: در کل کشور کمتر بیمارستانی را می‌بینیم که هزار یا 1500 تخت خوابه باشد. در حالی که می توانیم در یک شهر با اجماع 4 یا 5 مجموعه درمانی یا بیمارستان، به یک بهره وری مفید برسیم.

هاشمی ادامه داد: تا زمانی که اقتصاد بیمار را درمان نکنیم، موعظه به مردم فایده ندارد چون با وجود کمبودها، موعظه بی تأثیر است و حدفاصلی ما باید روی معیشت مردم باشد.

به گفته وزیر بهداشت مردم روی تمام رفتار ما حساسند و باید الگوی راستی و درستی و توجه به آنها باشیم. ریاست، وزارت و پست های مختلف دیگر ماندگار نیستند و باید تمام تلاشمان این باشد تا در راستای سخنان مقام معظم رهبری و اهداف دولت، محیطمان را از رفتارمان متاثر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید در حوزه سیاسی نیز از تندروی پیشگیری کنیم. دولت ما دولت اعتدال است و باید به این نکته نیز واقف باشیم که برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال نیاز به سرمایه داریم. این کار نیازمند ایجاد آرامش در کشور است و اگر عده ای همچنان علاقه مند باشند که شرایط را مبهم جلوه دهند، به افزایش بیکاری دامن زده اند.

هاشمی با اشاره به اینکه عزم ملی مربوط به تریبون به دستها است، گفت: ولی مدیریت جهادی مربوط به ماست و قطعاً مقام معظم رهبری از حوزه هایی که مسئولان آنها دارای سبقه جهادی هستند، انتظار بیشتری دارند.

وزیر بهداشت تأکید کرد: برای اینکه بتوانیم هر چه زودتر در مردم آرامش ایجاد کنیم، راهی نداریم جز اینکه کار جهادی کنیم آن هم با اخلاص و پشتکار تا بتوانیم قدمهای بعدی را استوارتر برداریم.

وی با اشاره به اینکه یکی از اتفاقات مهم در شروع امسال ابلاغ سیاستهای کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری بود، گفت: همه ما باید بتوانیم موضوعات اصلی را از موضوعات فرعی تفکیک کرده و گرفتار حاشیه سازی نشویم. همچنین با شنیدن اندک انتقاد و اشکالی کم تحمل نباشیم. در سیاستهای ابلاغی نیز هدف اصلی، سهم سلامت در کلیت اداره کشور و نظام است و باید در ارتقاء این هدف تلاش کنیم و مطالبات اصلی مردم را مقدم بدانیم.

به گفته هاشمی در حال حاضر دغدغه مقام معظم رهبری، ریاست جمهور و ریاست مجلس شورای اسلامی همین است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه منابع لازم از هدفمندی یارانه ها در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد، گفت: باید بتوانیم از این سرمایه به خوبی استفاده کرده، اشتباه نکنیم چون اگر بتوانیم منابع را حفظ کنیم در واقع توانسته ایم اعتماد مردم را نیز به دست بیاوریم.

به عقیده هاشمی کوتاهی در این زمینه قابل گذشت نیست. همین طور که دوره تبیین مشکلات و حرف زدن گذشته و در حال حاضر مردم توقع دارند که انتظاراتشان برآورده شود.

هاشمی افزود: رئیس جمهوری نیز در بازدید از بیمارستان امام اعلام کرد که سهم پرداختی از جیب مردم در حال حاضر 70 درصد است و سعی می کنیم آن را در چند ماه آینده کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه ریاست و نمایندگان مجلس در بحث بودجه و آمبولانس ها از ما حمایت های خوبی کرده اند، گفت: مابقی راه به همت ما برمی گردد تا با کمترین خطا کارها را رو به جلو ببریم.

شایان ذکر است اجلاس فوق العاده روسای دانشگاه های علوم پزشکی به همراه معاونان درمان، توسعه و غذا و داروی این دانشگاه ها به منظور تبیین بسته های خدمتی حوزه سلامت در قانون هدفمندی به مدت دو روز در تهران در حال برگزاری است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها