امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78329
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، دلاور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، دلاور بزرگ‌نیا در نخستین جلسه با اعضای یگان حفاظت این اداره کل اظهار داشت: جشنواره عکس یادگار از بناهای تاریخی و فرهنگی مازندران برگزار می‌شود.

وی بیان داشت: این جشنواره  کمک می‌کند تا از آخرین وضعیت تصویری آثار تاریخی استان مطلع شویم و این عکس‌ها را هم برای مدیران ارشد استان به نمایش بگذاریم.

این مسئول از نمایش شهر به شهر این عکس‌ها برای اطلاع مردم خبر داد و گفت: این آثار بهترین یادگارهای برجای مانده از گذشته است که حفظ و نگهداری آن وظیفه تک تک ما است.

بزرگ‌نیا به کافی نبودن اعتبارات این سازمان برای تعیین حریم، ثبت و مرمت و احیای آثار تاریخی استان اشاره کرد و گفت: هر چقدر هم تلاش کنیم آثار تاریخی در حال تخریب است و یک بخش آن به اقلیم مازندران برمی‌گردد البته اعتبارات مرمتی هم جوابگوی حفظ و حراست این آثار نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران ابراز داشت: با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که اعتبارات سازمان تنها جوابگوی مرمت 10 اثر در طول سال است البته آن هم وقتی که 100 درصد اعتبارات تخصیص یابد، حال اگر این عدد را به 632 اثر ثبت شده موجود تقسیم کنیم سالیان طولانی باید منتظر مرمت این آثار باشیم.

وی یادآور شد: این آمادگی را داریم تا پس از شناسایی و ثبت این آثار تاریخی را به شهرداری و بخش خصوصی واگذار کنیم تا با هزینه خود و نظارت این اداره کل، بنا مرمت و احیا شود و دوباره به مناسبات اجتماعی برگردد.

این مسئول به کمبود امکانات و تجهیزات لازم یگان حفاظت میراث این اداره کل اشاره کرد و افزود: با وجود همه این کمبودها باز هم نسبت به هشت سال پیش که یگان حفاظت به عنوان متولی وجود خارجی نداشت قدمی جلوتر هستیم و باید تلاش کنیم مکانیسمی که در گذشته بدون وجود این متولی برای حفاظت از آثار به کار می‌رفت را بازیابی و به یگان حفاظت اضافه کنیم.

بزرگ‌نیا تصریح کرد: بدون شک انتظارات باید به اندازه امکانات باشد اما باید امکانات موجود به نحوی ساماندهی شود تا بتوان بهترین بهره را از آن برد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز گفت: شکل‌گیری یگان حفاظت در سال 84 تدبیر خوبی بود اما با وجود پیگیری‌های مکرر در اجرا با مشکل مواجه شد.

نعمت قاسمی اظهار داشت: قرار بود یگان حفاظت به عنوان ضابط قضایی و نظامی خدمت کند اما تنها بخش از نیروهای انسانی در یگان حفاظت و آن هم در یک دوره کوتاه آموزش دید و این تجربه دیگر تکرار نشد.

وی افزود: علیرغم محدودیت‌های موجود طی این سال‌ها، 304 باند حفاران غیرمجاز و یک هزار و 625 نفر دستگیر شده و به مراجع قضایی معرفی شد.

این مسئول ادامه داد: کشف 143 فلزیاب، 31 هزار و 950 سکه تاریخی اصلی و بدل و بالغ بر 6 هزار شئ تاریخی اصلی و بدلی گوشه‌ای از عملکرد خوب یگان حفاظت میراث مازندران است.

قاسمی گفت: آثار تاریخی مازندران بسیار متنوع و پراکنده است و برای سرکشی به موقع آثار داشتن امکانات اولیه چون وسیله حمل و نقل لازم و ضروری است.
انتهای پیام/2296/ش
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها