امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78339
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه از توافق اخیر در مورد اوکراین تمجید کرده و آن را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه از توافق اخیر در مورد اوکراین تمجید کرده و آن را موجب ثبات در این کشور دانست.

وزیران خارجه روسیه، اوکراین، آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در نشست 7 ساعته‌ای که در شهر ژنو سوئیس برگزار شد، توانستند در مورد پایان دادن به درگیری‌ها در مناطق شرقی اوکراین به توافق برسند. بنا بر این توافق، تمامی گروه‌های مسلح غیرقانونی باید تسلیحات خود را تحویل داده و ساختمان‌ها و مناطق اشغال‌شده را بازپس دهند. در مقابل دولت موقت اوکراین به اعمال اصلاحات در قانون اساسی، اعطای اختیارات بیشتر به مناطق روس‌نشین و همچنین عفو عمومی، متعهد شده است.

ساکی در پیامی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرده، در مورد این توافقنامه نوشته است: «بیانیه ژنو راهی برای تمام مردم اوکراین است که آن‌ها را به سوی دموکراسی‌ای باثبات، مسالمت‌آمیز و متحد رهنمون می‌کند.»

ناآرامی‌ها در مناطق شرقی اوکراین پس از آن آغاز شد که «ویکتور یانوکوویچ» رئیس‌جمهور قانونی این کشور روز سوم اسفند سال گذشته با وجود امضای توافق با معترضان مورد حمایت غرب، از قدرت خلع شده و به اجبار کشور را به مقصد روسیه ترک کرد. بعد از آنکه غرب‌گرایان پارلمان و دولت را در اختیار گرفتند، ساکنان مناطق شرقی اوکراین که عموما روس‌تبار هستند، دست به اعتراض زده و خواستار جدایی از اوکراین شدند. نهایتا شبه‌جزیره «کریمه» طی یک همه‌پرسی از اوکراین جدا و به فدراسیون روسیه پیوست. «خارکوف»، «دونتسک» و «لوهانسک» از جمله مهمترین شهرهایی هستند که در هفته‌های اخیر خواستار الحاق به روسیه بوده‌اند.

با وجود امضای توافق در ژنو و حمایت روسیه و آمریکا از آن، استقلال‌طلبان اعلام کرده‌اند که سلاح‌های خود را تحویل نداده و به اعتراض ادامه می‌دهند. پیشتر واشنگتن تهدید کرده بود که اگر توافق تا پایان هفته اجرایی نشود، تحریم‌های بیشتری را علیه مسکو اعمال می‌کند.
انتهای پیام/ق.ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها