امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۴:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78348
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 84
به گزارش فارس اخبار برخی تحولات مربوط به الجزایر در زیر آمده است؛ ناظران بین المللی انتخابات الجزایر را شفاف اعلام کردند «دیلیتا محمد ...

به گزارش فارس اخبار برخی تحولات مربوط به الجزایر در زیر آمده است؛

ناظران بین المللی انتخابات الجزایر را شفاف اعلام کردند

«دیلیتا محمد دیلیتا»، رئیس هیئت ناظران اتحادیه آفریقا گفت: انتخابات ریاست جمهوری الجزایر در شرایط خوبی برگزار شد و رای دهندگان در کمال آرامش و با آزادی رای خود را به صندوق انداختند.

دیلیتا در نشست خبری مشترک با ناظران سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب که پس از اعلام نتایج انتخابات الجزایر در الجزیره برگزار شد افزود: ناظران در دفاتر اخذ رای حاضر بوده و بر عملیات رای دهی شهروندان الجزایری نظارت داشتند و انتخابات در شرایط خوبی برگزار شد.

وی برگزاری انتخابات را موفقیت آمیز خواند و تاکید کرد هیچ حادثه مهمی که بتواند روند انتخابات را با مشکل مواجه کند روی نداد.

«حبیب کعباشی»، رئیس هیئت سازمان همکاری‌های اسلامی هم گفت: انتخابات الجزایر در چارچوب احترام به قوانین و بر اساس معیارهای بین المللی برگزار شد.

وی افزود: مقامات الجزایر امکانات و شرایط لازم برای برگزاری شفاف انتخابات فراهم کردند.

«محمد صبیح»، رئیس ناظران اتحادیه عرب هم گفت: ثبات کشورهای عربی برای اتحادیه عرب و در راس آن الجزایر مهم است زیرا الجزایر رکنی از ارکان امنیت مشترک کشورهای عربی است.

وی تاکید کرد: انتخابات الجزایر با استقبال و آمادگی خوب مردم الجزایر و همچنین شرایط خوبی برگزار شد و شمارش آرا هم با شفافیت انجام شد.

«محمد ششم» پادشاه مغرب و امیر کویت هم پیروزی بوتفلیقه را در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر تبریک گفتند.

پادشاه مغرب گفت: پیروزی بوتفلیقه اهتمام زیاد وی به ادامه راه توسعه و پیشرفت الجزایر را ثابت می کند.

بوتفلیقه 77 ساله با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر و کسب 81/53 درصد آرا برای چهارمین بار متوالی رئیس جمهور الجزایر شد.

نخست وزیر سابق الجزایر: احزاب مخالف منزوی نمی‌شوند

«عبد المالک سلال»، نخست وزیر سابق الجزایر و رئیس ستاد انتخاباتی بوتفلیقه تصریح کرد: الجزایری‌ها صفحه درخشانی را در تاریخ درخشان کشورشان ثبت کردند.

سلال ضمن قدردانی از شهروندان الجزایری به خاطر انتخاب بهتر و آزادانه خود برای جلب رضایت معارضان هم گفت: مرحله آتی انزوای هیچ طرفی را نمی پذیرد.

وی افزود: اعتماد مجدد گروهی گسترده از جامعه الجزایری به بوتفلیقه به وی اجازه می‌دهد که طرح نو سیاسی و اقتصادی خود را که در جریان انتخابات پیشنهاد داده بود به اجرا بگذارد.

رئیس ستاد انتخاباتی بوتفلیقه تاکید کرد: نتایج انتخابات نشان داد که الجزایری ها می خواهند دستاوردهای امنیتی و ثبات کشورشان محفوظ بماند و در عین حال دموکراسی هم در کشورشان ادامه داشته باشد.

رقیب اصلی بوتفلیقه: حزبی سیاسی تاسیس می کنم/نتایج انتخابات را نمی پذیرم

«علی بن فلیس»، رقیب جدی بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری  و نامزد آزاد در این انتخابات که تنها موفق به کسب حدود 20 درصد آرای مردمی شد اعلام کرد که پس از شکست در انتخابات در برابر بوتفلیقه همچون سال 2004 صحنه سیاست را رها نمی کند.

وی از تصمیم خود برای تاسیس حزبی سیاسی در الجزایر خبر داد و بار دیگر مخالفت خود را با نتایج انتخابات روز پنجشنبه اعلام کرد.

بن فلیس گفت: نباید خود را فریب بدهیم، آن رای گیری، انتخابات نبود اگر انتخابات شفاف بود پیروز بودم.

وی با اشاره به اینکه دلایل محکمی درباره بروز تقلب در انتخابات دارد گفت:نظام الجزایر کشور را به بن بست کشانده و باید تغییرات صورت گیرد.

ادعای بروز تقلب و پایین بودن سطح مشارکت مردمی در انتخابات الجزایر

«محسن بلعباس»، رئیس حزب تجمع به خاطر فرهنگ و دموکراسی الجزایر هم که از احزاب معارض این کشور است، تاکید کرد که حزب متبوعش نتایج انتخابات را به رسمیت نمی شناسد زیرا نتایج از قبل به نفع بوتفلیقه و با تقلب رقم خورده بود.

بلعباس گفت: مخالفان نتایج مسخره انتخابات را نمی پذیرند و بر خلاف اعلام وزارت کشور نسبت مشارکت مردمی در این انتخابات بیش از پانزده درصد نبود و ما در کشوری هستیم که رئیس جمهور را انتخاب نمی کنیم بلکه وی از طریق توافق جناح های نظام با یکدیگر تعیین می شود.

«موسی تواتی» نامزد جبهه ملی الجزایر هم با ادعای بروز تعقلب در انتخابات گفت که نتایج انتخابات را به رسمیت نمی شناسد.

وی تاکید کرد که درباره نتایج انتخابات به شورای قانون اساسی الجزایر شکایت می کند.
 
الجزایر اقدام افراد مسلح را در ربودن سفیر اردن و مشاور سفیر تونس در لیبی محکوم کرد

«عبد العزیر بن علی شریف»، سخنگوی وزارت امور خارجه الجزایر امروز شنبه گفت :دولت الجزایر اقدام گروه های مسلح را در ربودن فواز العطیان سفیر اردن در طرابلس و نیز مشاور سفیر تونس در لیبی به شدت محکوم می کند و از آدم رباها می خواهد این افراد را هرچه زودتر ازاد کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه الجزایر در بیانیه ای با دولت اردن و تونس و نیز خانواده های دیپلمات های ربوده شده در طرابلس اعلام همدردی کرد .

عبد العزیز بن علی شریف در این بیانیه تاکید کرد: دولت الجزایر از روند انتقال دموکراسی در لیبی و تلاش های دولت برای برقراری امنیت و ثبات در این کشور دوست و همسایه پشتیبانی می کند.

افراد مسلح هفته گذشته در دو اقدام جداگانه سفیر اردن و نیز مشاور سفیر تونس را در طرابس ربودند .

افراد مسلح از مقامات اردن و تونس خواستند برخی از اعضای گروههای مسلح لیبیایی را که در این کشورها زندانی هستند ، ازاد کنند .

خشونت ها در شرق الجزایر از سر گرفته شد

خشونت هایی بعد از ظهر جمعه در شهرک های شرفه و الاصنام در ایالت البویره در 95 کیلومتری شرق الجزیره پایتخت الجزایر روی داد.

روزنامه الوطن الجزایر در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد درگیری ها بین جوانان و نیروهای امنیتی در شهرک شرفه در 45 کیلومتری شرق البویره بعد از ظهر روز جمعه به رغم درخواست های مکرر برای حفظ آرامش از سر گرفته شد. این درگیری ها با حمله شماری از جوانان به یک پاسگاه ژاندارمری آغاز شد.

درگیری های مشابهی نیز در شهرک الاصنام به منظور درخواست ازادی تظاهرات کنندگانی که روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر (پنجشنبه گذشته) بازداشت شده بودند روی داد.

دستگیری یک فرمانده ارشد القاعده در مغرب عربی در الجزایر

یک منبع امنیتی گفت: ارتش الجزایر ابوحفص الانصاری یکی ازدستیاران رشد مختار بلمختار، سرکرده القاعده در مغرب عربی را دستگیر کرده است.

این منبع گفت: نیروهای ارتش الجزایر الانصاری را در جریان تعقیب یک کامیونی که قاچاقی از مرز با مالی وارد الجزایر شده بود دستگیر کردند.
انتهای پیام/ل.ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها