امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78350
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، رئیس شرکت ملی نفت آذربایجان که در رأس یک هیئت عالی‌رتبه به عشق‏‌آباد سفر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، رئیس شرکت ملی نفت آذربایجان که در رأس یک هیئت عالی‌رتبه به عشق‏‌آباد سفر کرده‏ در ملاقات با رئیس جمهور ترکمنستان همکاری‏‌های باکو و عشق‏‌آباد در زمینه نفت و گاز و نیز چگونگی انتقال و ترانزیت حامل‏‌های انرژی به مصرف کنندگان اروپایی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

خبرگزاری رسمی ترکمنستان امروز، شنبه در گزارشی ضمن تأیید مطلب فوق به نقل از «رونق عبداله‏‌اف» رئیس شرکت ملی گاز آذربایجان تصریح کرد که باکو از سیاست تنوع بخشی به صدور حامل‏‌های انرژی به بازار جهانی استقبال می‏‌کند و در این زمینه آماده است، همکاری‏‌های خود را در بخش‌های مختلف نفت و گاز از جمله انتقال و ترانزیت حامل‌های انرژی به به بازار مصرف کنندگان از جمله اروپایی همکاری کند.

«قرباقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکنمستان نیز در این ملاقات تأکید کرد که دولت ترکمنستان در سال‏‌های متمادی جهت توسعه صنعت نفت و گاز این کشور سرمایه کلانی را اختصاص داده‏ و ساختار و زیربنای مطابق با استانداردهای بین‏المللی از جمله شبکه خطوط لوله برای صادرات گاز ایجاد شده‏ است.

وی تأکید کرد: ظرفیت‏های موجود در صنعت نفت و گاز با توجه به وجود منابع سرشار انرژی در ترکمنستان، فرصت و امکاناتی را فراهم کرده‏ که عشق‏آباد به کلیه تعهدات خود را زمینه صادرات نفت و گاز به مصرف گنندگان خارجی پایبند باشد.

از سوی دیگر، آمریکا و غرب در سال‌های اخیر ترکمنستان و آذربایجان را به طرح‌های خط لوله گاز از بستر دریای خزر و انتقال گاز ترکمنستان از طریق بستر دریای خزر به اروپا، ترغیب کرده‌اند که در این زمینه مذاکرات، همایش‌ها و اجلاس‏‌های مکرر را به طرق مختلف در دست اجرا دارند.

این درحالی است که در پی تحولات اخیر منطقه به ویژه اختلافات بین اتحادیه اروپا و روسیه بر سر «کریمه»، غرب قصد دارد وابستگی خود به گاز روسیه را کاهش دهد و به همین منظور با پشتیبانی بیشتر از طرح خط لوله گاز «ترانس خزر» و با جذب بیشتر عشق‏‌آباد و باکو به این طرح و توجیه این کشورها، امنیت انرژی خود را افزایش بخشد.

این در حالی است که با توجه به عدم تعیین رژیم حقوقی دریای خزر بین پنج کشور ساحلی این دریا، روسیه و ایران به شدت مخالف عبور هرگونه خطوط لوله گاز و نفت از طریق بستر دریای خزر و بدون توافق پنج کشور ساحلی آن هستند.

گفتگوها برای ساخت خط لوله گاز ترانس خزر بین ترکمنستان، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها از اواخر دهه ١٩٩٠ آغاز شده است.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها