امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78402
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 231
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، علی بلبلی دانش آموخته رشته نقاشی و موسیقی و  فرزند مکرمه قنبری نخستین بانوی هنرمندی است که سال 74 به عنوان نقاش ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، علی بلبلی دانش آموخته رشته نقاشی و موسیقی و  فرزند مکرمه قنبری نخستین بانوی هنرمندی است که سال 74 به عنوان نقاش خودآموخته معرفی شد.

بلبلی بیش از 20 سال است در زمینه هنرمندان خودآموخته فعالیت داشته و با راه‌اندازی خانه- موزه مکرمه قنبری در طول سال‌های گذشته با برپایی دو دوره جشنواره هنرمندان خودآموخته در روستای دریکنده بابل ، همایش ها و نمایشگاه‌های مختلف، توانسته در کنار جمعی از کارشناسان،‌استادان و متخصصان هنری از جمله پاشایی، سوری، سلحشور، کازرونی، کامرانی،‌نصراللهی و ... در زمینه شناسایی و معرفی هنرمندان خودآموخته فعالیت کند.
 
 


 
 
 
بلبلی در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس با انتقاد از سو‌ءاستفاده برخی‌‌ها از سابقه و رزومه فعالیت‌های خانه - موزه مکرمه قنبری در زمینه برپایی جشنواره‌ها،‌همایش‌ها و نمایشگاه‌های هنرمندان خودآموخته گفت: در طول هفته گذشته که نمایشگاهی با عنوان هنرمندان خودآموخته در خانه هنرمندان برگزار شده است، بسیاری با من تماس گرفتند و درباره آن سؤال می‌کردند و من به همه آنها اعلام کردم که این نمایشگاه ارتباطی با مجموعه فعالیت‌های ما ندارد و این اشتباه به دلیل سابقه حضور و فعالیت‌های مجموعه کارشناسان خانه موزه مکرمه قنبری در این موضوع است اما متأسفانه سخنان برگزار کنندگان این نمایشگاه در خانه هنرمندان که از سابقه و رزومه فعالیت‌های خانه - موزه به نام خود سوءاستفاده کرده‌اند،‌باعث شده بود که بسیاری از جمله اهالی رسانه دچار اشتباه شوند.

وی تصریح کرد: رزومه فعالیت‌های خانه - موزه مکرمه قنبری در زمینه برگزاری جشنواره‌های هنرمندان خودآموخته،‌همایش ها ونمایشگاه‌های مختلف با این موضوع بر همگان روشن است واگر برگزارکنندگان نمایشگاهی که در خانه هنرمندان برپا شد، سابقه و روزمه‌ای در این زمینه ندارند، اگر سخنی نگویند بهتر است تا این که بخواهند این سوابق را به نام خود کنند. چرا که اخبار ، اسناد و گزارش‌های آن به صورت مکتوب موجود است و با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان فهمید که برگزار کننده این جشنواره‌ها و همایش ها چه کسی بوده است و با مدیریت چه کسی برگزار شده است.

علی بلبلی با نشان دادن کتابی از فعالیت‌های خانه موزه مکرمه قنبری که در طول سال‌های گذشته منتشر شده است گفت: این کتاب یکی از اسناد فعالیت‌های ما به صورت مکتوب است، فعالیت‌هایی که بدون نام مکرمه قنبری ناممکن است چرا که اولین نقاش خودآموخته‌ای بود که بیش از 20 سال پیش برای شناسایی و معرفی او تلاش کردم و امروز گستره این تلاش‌ها با حمایت و همراهی گروه کارشناسان خانه موزه مکرمه قنبری به سایر هنرمندان خودآموخته کشانده شده است.

او با انتقاد از گروهی که سعی دارند هر هنرمند بدون استادی را با عنوان هنرمند خودآموخته معرفی کنند گفت: در طول سال‌های گذشته با همراهی و حضور فعال کارشناسان و استادانی چون حمید سوری، فریال سلحشور، کازرونی، بهنام کامرانی،‌ احمد نصراللهی، کشمیرشکن،‌و....تلاش کردیم که به تعریفی از هنرمند خودآموخته برسیم و در طول این سال‌ها بیش از 20 هنرمند خودآموخته واقعی بر اساس مؤلفه‌هایی که برای آن‌ها تعریف شده است، وجود ندارد در حالی که اکنون برخی نمایشگاه‌هایی را برگزار می‌کنند و از نمایش آثار بیش از 70 هنرمند خودآموخته خبر می‌دهند که این اطلاعات صحیح نیست.
 


 
 
بلبلی با بیان این که تأکید بر کمیت هنرمندان خودآموخته وتلاش برای گسترش این عنوان به جماعت بسیار به روند پژوهش‌ها و فعالیت‌های کارشناسان در این زمینه آسیب وارد می‌کند گفت: کیفیت پرداختن به این هنرمندان اهمیت بیشتری دارد تا معرفی هنرمندان بسیاری با نام خودآموخته.

او تأکید کرد: راه‌اندازی انجمن برای هنرمندان خودآموخته فی نفسه خوب است اما فعالیت یک انجمن تنها برگزاری یکی دو نمایشگاه در طول سال نیست، انجمن باید به موضوعات اساسی دیگری برای این هنرمندان توجه کند از جمله موضوع بیمه آن‌ها، شناسنامه‌دار کردن آن‌ها و حمایت از حقوق آن‌ها. اما زمانی که تعریف درستی از خودآموخته نداشته باشیم، روند فعالیت‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد چرا که باید این انجمن بتواند که سایر سازمان‌ها را برای پیگیری حقوق این هنرمندان متقاعد کند ولی با روند افزایش کمی این هنرمندان و بدون توجه به مؤلفه‌های خودآموخته بودن،‌ کارها پیچیده و دچار انحراف خواهد شد.

وی با تأکید بر لزوم استفاده از کارشناسان ومتخصصان این امر گفت: این که چگونه باید یک هنرمند خودآموخته را تشخیص داد یک کار پژوهشی و تخصصی است و باید از مشاوره کارشناسان استفاده کرد.

بلبلی یکی از دغدغه های خود را موضوع کارآفرینی برای این هنرمندان عنوان کرد و گفت: از میان همه کسانی که در جشنواره‌های هنرمندان خودآموخته در روستای دریکنده بابل شرکت کردند و بیش از 600 اثر خلق کردند، همه آن‌ها امروز نقاش نشده‌اند، برخی برای اولین وآخرین بار بود، برخی هم ادامه دادند و امروز مجموعه‌هایی را برای خود دارند که نوعی کارآفرینی برای این هنرمندان محسوب می‌شود و یکی از اصول شناسایی هنرمند خودآموخته نیز تداوم در خلق اثر هنری است.

او با انتقاد از برخی نمایشگاه‌های هنرمندان خودآموخته که بدون توجه به مؤلفه‌های شناسایی هنرمند خودآموخته برپا می‌شود گفت: سال گذشته از یکی از این نمایشگاه‌ها که با عنوان هنرمند خودآموخته برپا شده بود، دیدن کردم و با یکی از آن ها آشنا شدم که کلاس آموزشی رفته بود و این بسیار تأسف برانگیز است که این حساسیت‌ها در معرفی این هنرمندان وجود ندارد در حالی که گروه کارشناسی ما در طول هشت سال گذشته هر هفته جلساتی را با حضور هیئت کارشناسی از جمله آقای پاشایی برگزار کردیم که با وسواس، حساسیت و دقت بسیار به این موضوع پرداختیم و انتخاب عنوان «هنرمند خودآموخته» نیز از خلال این جلسات انتخاب شد و اکنون به راحتی و بدون هیچ حساسیتی دیده می‌شود که به هر هنرمند بدون استادی عنوان خودآموخته تلقی می‌شود.

او تأکید کرد: من با وجود آن که در زمینه نقاشی و موسیقی تحصیل کرده‌ام اما هیچ گاه بدون حضور جمع کارشناسان خانه - موزه مکرمه قنبری درباره هنرمندان خودآموخته به تنهایی اظهارنظر نمی‌کنم.

وی افزود: موضوع خودآموخته پدیده بسیار تازه‌ای در ایران است و نباید بدون نظر کارشناسی دراین باره وارد عمل شد و اظهار نظر کرد.

بلبلی در ادامه به برخی از هنرمندان که به اشتباه به عنوان خودآموخته مطرح شده‌اند اشاره کرد و گفت: هنرمندانی چون سیدعلی صالحی شاعر کشورمان و استاد چکناواریان که در زمینه شعر و موسیقی استادند و از تحصیلات آکادمیک برخوردارند چگونه می‌توانند به عنوان خودآموخته مطرح باشند و در کنار هنرمندانی چون مکرمه قنبری قرار بگیرند که نه سواد داشت و نه آموزشی دیده بود. چطور ممکن است به طور مثال هنرمندی در زمینه موسیقی آثارش امپرسیونیستی باشد و در نقاشی خودآموخته؟

وی افزود: زمانی که می خواستم نخستین نمایشگاه مادرم را در گالری سیحون برگزار کنم، بسیاری از کارشناسان به من نهیب زدند که مبادا ذهنیت بکر و روستایی مکرمه قنبری را دچار آسیب کنی و ذهنیت او را در فضاهای روشنفکری گالری‌ها،‌شهری کنی و در آن شرایطی که ما با این وسواس قدم به قدم پیش می‌رفتیم، اکنون با جماعت بسیاری  از کسانی که عنوان می‌شود خودآموخته‌اند روبرو شده‌ایم که اصلاً‌ در این تعریف جایی ندارند. به طور مثال کسی مثل «علی رهبری» که دنیا را گشته است چطور می‌تواند در تعریف خودآموخته قرار بگیرد؟

او همچنین با تحسین روند فعالیت‌های احمد نادعلیان هنرمند محیطی گفت: ایشان فعالیت‌های بسیاری را در راستای کارآفرینی زنان بومی جنوب کشور داشته‌اند که درخور تقدیر است.

بخشی از آثار نمایشگاه خانه هنرمندان نیز که به آثار و فعالیت‌های زنان بومی جنوب کشور اختصاص داشت،‌ کاملاً تعریف جداگانه‌ای داشت و ایشان نوع فعالیت‌های خود را از قبل مشخص کرده است.

علی بلبلی مدیر خانه - موزه مکرمه قنبری در ادامه سخنان خود درباره به تعویق افتادن فعالیت‌های این خانه موزه توضیح داد: ما سال گذشته جشنواره‌ای نداشتیم چرا که اعلام کرده بودیم قصد داریم این جشنواره را به دوسالانه تبدیل کنیم و مسیر فعالیت‌هایمان را تا امروز بازبینی کنیم اما همین وقفه یک ساله را مدیر روابط عمومی ما تحمل نکرد و از گروه ما جدا شد و با استفاده از ارتباطاتی که به دست آورده بود، دست به فعالیت‌های دیگری به صورت غیر کارشناسانه و شتابزده زد از جمله همین نمایشگاه خانه هنرمندان که البته مورد تأیید ما نیست و این فعالیت‌های شتابزده و غیر کارشناسی، به روند پژوهش‌های ما در زمینه هنرمندان خودآموخته و خود این هنرمندان آسیب می‌زند.

او همچنین گفت: با توجه به روند افزایش کمی این هنرمندان به صورت غیر کارشناسانه، من نگران روزی هستم که دیگر نتوانیم هنرمندان خودآموخته را غربال کنیم.

وی افزود: جلسات کارشناسی خانه- موزه مکرمه قنبری از 5 ماه گذشته دوباره تشکیل جلسه داده است و برنامه‌ریزی هایی داشته ایم. 

بلبلی ادامه داد: قصد داریم که این جشنواره را به سایر استان‌های کشور ببریم که تاکنون با شهرهای اصفهان، شهررضا و دلیجان و همچنین شهر رشت در این زمینه رایزنی هایی داشته‌ایم که به زودی نتیجه آن اعلام می‌شود.

وی همچنین از روند فعالیت‌های خانه موزه در سطح بین‌المللی هم خبر داد و گفت: همه فعالیت‌های ما زیر نظر هیئت کارشناسی و هیئت امناء خانه - موزه مکرمه قنبری است که سال 86 به ثبت میراث فرهنگی رسیده است.

وی تأکید کرد: خانه - موزه مکرمه قنبری در شش ماهه نخست امسال جشنواره و همایش هنرمندان خودآموخته را برگزار خواهد کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها