امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7843
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۴
تعداد بازدید: 149
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، یک رسانه قرقیزی با توجه به‌ افزایش تعداد مؤسسات مختلف مذهبی در قرقیزستان نوشت: رشد افراط‌گرایی بدون ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، یک رسانه قرقیزی با توجه به‌ افزایش تعداد مؤسسات مختلف مذهبی در قرقیزستان نوشت: رشد افراط‌گرایی بدون حمایت‌های مالی و فکری کشورها و سازمان‌های خارجی امکان‌پذیر نمی‌باشد.

پایگاه خبری تحلیلی «کشتی سفید» ضمن گزارشی با توجه به‌ حضور گسترده نهادهای مختلف مذهبی خارجی در قرقیزستان، آینده این کشور را همراه با چالش و بحران پیش‌بینی کرده است.

در این گزارش به‌ نقش فعال کشورها و سازمان‌های خارجی در ساخت مؤسسات مذهبی اشاره شده و آمده است: ترکیه در قرقیزستان دارای شبکه گسترده آموزشی می‌باشد که تقریبا همه شهرهای مهم این کشور را تحت پوشش خود قرار داده‌ است.

در ادامه به‌‌ آن اشاره شد که جدا از حمایت‌های دولت ترکیه، بازرگانان ترکی نیز از این مؤسسات پشتیبانی مالی و مادی به‌عمل می‌آورند.

در این گزارش آمده است: چنانچه ساخت مساجد با بحث فساد مالی در اداره مفتیات قرقیزستان مرتبط باشد مؤسسات آموزش مذهبی ترکی به‌دنبال اهداف مشخص خود می‌باشند.

در این مؤسسات پیروان سازمان‌های افراطی مذهبی نظیر «نورچولر»، «سلیمانیه» و امثال این‌ها پرورش می‌یابند.

تبلیغ دیدگاه‌های بیگانه و خطرناک مذهبی و افکار پانترکیستی در این مؤسسات از دیگر موارد نگران کننده برای قرقیزستان عنوان شده است.  

در بخش دیگری از این گزارش همچنین آمده است که چندی قبل در روستای «مسکو» ناحیه «سوزاک» استان جلال‌آباد مرکز آموزشی «نورچولر» افتتاح شد.

این به‌آن معنا است که حدود 80 نفر از نوجوانان سن 15- 16 ساله این منطقه از سوی جریان افراطی «نورچولر» شست‌وشوی مغزی می‌شوند.

کشتی سفید در  ادامه تأکید کرد: آموزش زبان ترکی برای این اهداف مؤسسات آموزشی ترکی می‌باشد چرا که پس از گذراندن مرحله آمادگی مقدماتی، دانش‌آموزان مستعد را برای فراگرفتن مرحله بعدی اعزام می‌کنند.

در پایان این مطلب در رابطه با حضور مدارس ترکی در قرقیزستان، این‌گونه نتیجه‌گیری شده است: شاید هدفی که در برابر آن‌ها قرار داده می‌شود، جهاد و یا ایجاد خلافت در قرقیزستان باشد.   

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها