امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۵:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78508
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۱
تعداد بازدید: 71
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار هسته‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: طبق توافقنامه ژنو ما ...

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار هسته‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: طبق توافقنامه ژنو ما باید نیمی از 209 کیلو اورانیوم 20 درصد را رقیق و نیم دیگر را اکسید کنیم که 104. 5 کیلوگرم آن چند روز پیش رقیق و به اورانیوم 5 درصد تبدیل شد و مابقی این مقدار که قرار است اکسید شود هم باید طبق برنامه اقدام مشترک ژنو ظرف شش ماه انجام گیرد که سه ماه فرصت برای انجام این کار داریم.

وی با بیان اینکه اکسید کردن به هیچ وجه به معنای دور ریختن اورانیوم غنی شده نیست، گفت: اکسید اورانیوم 5 درصد هنوز شروع نشده و علت تعویق این امر هم عدم آماده بودن خط تولید آن است.

کمالوندی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی موضوع را اعلام کرده و گفته است که به محض آماده سازی خط تولید اکسید اورانیوم 5 درصد شروع خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: البته اکسید اورانیوم 20 درصد در گذشته نیز صورت می‌گرفته و چیز جدیدی نیست، ولی طبق توافق ژنو ما متعهد شده بودیم که نصف اورانیوم 20 درصد تولید شده را ظرف مدت شش ماه به اکسید تبدیل کنیم که فقط سه ماه از این زمان گذشته و فرصت سه ماهه‌ای برای اکسید کردن اورانیوم باقی مانده 20 درصد در اختیار داریم.

کمالوندی با انتقاد از انتشار برخی اطلاعات غیرواقعی که اکسید سازی گاز UF6 5 یا 20 درصد را به مثابه نابودی و از بین بردن آن معرفی می‌کنند گفت: مقصد و مصرف نهایی اینگونه گاز، تهیه سوخت نیروگاهی و یا رآکتور تحقیقاتی تامین کننده رادیوایزوتوپ می‌باشد و علی القاعده نگهداری بلندمدت اورانیوم غنی شده به صورت گاز خود با مشکلاتی نیز همراه است.
انتهای پیام/ و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها