امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۲:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78511
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۱۷
تعداد بازدید: 139
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جشن بزرگ بین‌المللی «فاطمه بانوی مهر، ام‌ابیها(س)» با حضور آیت‌الله ...

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جشن بزرگ بین‌المللی «فاطمه بانوی مهر، ام‌ابیها(س)» با حضور آیت‌الله تسخیری، آیت‌الله اراکی و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه(31 فروردین ماه) به مناسبت سالروز ولادت با سعادت حضرت زهرا(س) در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد.

طوبی کرمانی مشاور دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ابتدا گفت: برگزاری این گونه مجالس بنام‌های پاسداشت،‌ سالگرد و میلاد و مانند آن،‌ یادآوری وظیفه و رسالت‌های خویش،‌ پندگیری، درس‌آموزی و الگوگیری و یادآوری چگونه انتخاب کردن و چگونه بودن و عمل کردن است و درس‌آموزی از مدل‌ها و الگوهای مجسم الهی است.

وی عنوان کرد: روشن‌تر بگویم «مدل‌سازی» دیروز، امروز و فردا از بهترین شیوه‌های تعلیم و تربیت بوده و هست. اساساً قاعده عمومی جهان هستی و فطرت انسانی چنین بنا شده است که اگر بداند برمی‌خیزد و اگر آن را نیز احساس کند با دلبستگی به پیش می‌رود و آنگاه که مدل عملی داشته باشد، الگوپذیری، حرکتی برجسته و پرشتاب خواهدداشت. 

مشاور دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: اما جهان امروز،‌ گسست عظیمی بین حوزه ایمان و عمل و انقطاع عمیقی بین عقل و قلب، با حواس انسان، ایجاد کرده است به طوری که انسان‌های تربیت یافته مکاتب امروزی، مبدأ شوق، ارائه،‌ حرکت و فعلشان، مصداق این کلام شده است که هرچه دیده بیند، دل کند یاد؛ دلبستگی صرف ‌و هرگز اندیشه و تاملی عقلانی ورای آنچه که به حواس او عرضه می‌شود، ‌وجود نداشته باشد. در حالی که در نگاه اسلامی ایرانی ما چنین است که عاقلانه راه خویش را انتخاب و عاشقانه آن را ادامه می‌دهیم.

وی با بیان اینکه غرب در دوره‌ای که به عصر حاکمیت عقل یا علم و واکنش در مقابل حاکمیت دین معروف شده است،‌خیال و میل را بر وجود انسان حاکم کرده است، گفت: غرب جدید، اختیار از انسان مختار ربوده و او را به میل خود، شاکله می‌بخشد و به این ترتیب، جهان امروز از حکمت تهی شده است.

کرمانی افزود: البته عواقب و تبعات شوم چنین طراحی، هم‌اکنون دامان غرب و شرق و جهان اسلام را نیز فرا گرفته است و این نیست، مگر در نتیجه جدایی انسان از فطرت پاک، بی‌اعتنایی به ابعاد مختلف شخصیت وجودی،‌فردی، خانوادگی، اجتماعی وی و نیز فقدان الگوهای مجسم الهی و عملی!

وی تصریح کرد: اتحادیه جهانی زنان مسلمان که توسط آیه الله اراکی پیشنهاد با استقبال بسیاری از فرهیختگان جهان اسلام از داخل و خارج روبرو شد، با اعضای محترمی از خارج و داخل کشور شکل گرفت و رسالت خویش را در انسجام اندیشه‌ها و افکار، فعالیت‌ها و بهره‌مندی از خردجمعی برای رصد وضعیت جامعه زنان مسلمان، سیاست‌های تحمیلی استکبار بر آنها و جستن راه‌کارهای عملی برای مقابله و اقدامات مناسب بهره برد.

مشاور دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: اهمیت حضور سازنده و هوشمندانه زنان در جامعه و تکالیفی که برعهده دارند، مورد تأکید دین اسلام و رهبران دین است شرایط ویژه موجود جامعه اسلامی، بهره‌مندی از کلیه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های پراکنده زنان مسلمان در اقصی نقاط عالم و توجه زنان به مسئولیت‌های سرنوشت ساز خویش را ضروری می‌سازد.

وی یادآورشد: از آنجا که نخبگان هر جامعه، سمت و سوی آن جامعه را شکل می‌دهند و این قشر مهم مورد بهره‌برداری استکبار قرار گفته، تجلیل از تعدادی از نخبگان دانش‌آموزی و دانشجویی و فرهنگی از سراسر جهان اسلام در دستور کار این اتحادیه قرار گرفت و به این ترتیب عزیزانی از کشورهایی مانند پاکستان، ترکیه، هند، عربستان، آلمان، سنگال، افغانستان در این جلسه حضور یافتند و از نخبگان بحرین، عراق، هلند، تونس، ایران،‌ لبنان تقدیر می‌شود.
 
در بخش دیگری از این برنامه پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی برای حضار پخش شد.

آیت‌الله جوادی آملی در این پیام گفت: سه نظام فاعلی، غایی و درونی است که نظام احسن را تشکیل می‌دهد و بر این اساس هرچه که لازم بود خداوند متعال به انسان‌ها بخشید.

وی اظهار داشت: همه موجودات شریفند اما هیچ یک به اندازه انسان شریف نیست از این رو تنها موجودی که از خداست و به لقای الهی باز می‌گردد انسان است و چون انسان، تمام کمالات را دارد قرآن کریم او را «احسن الخالقین» می‌نامد.

این مرجع تقلید عنوان کرد: احسن‌الخالقین بیرون از فضای انسانیت نیست و زن در تکوین احسن مخلوقات، سهم تعیین کننده‌ای دارد و باید بکوشد تا این فیض الهی را مشاهده کند و این علم الهی را دریافت کند.

وی در بخش دیگری گفت: زنی که معنای احسن الخالقین را بفهمد استحقاق آن را پیدا می‌کند که خداوند متعال او را مورد بشارت قرار داده و با او سخن بگوید و حضرت زهرا(س) عالِم به این موضوع بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها