امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78548
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش بزرگداشت مقام زن که صبح ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش بزرگداشت مقام زن که صبح امروز به همت اتحادیه زنان مسلمان در محل سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن روز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: باید به این نکته توجه کرد که کدام یک از مکاتب و ادیان مختلف توانسته است شخصیتی چنین بزرگوار و ارجمند را داشته باشد.

وی افزود: با وجود چنین شخصیت بزرگ و ارزشمندی باید گفتار و عمل ما نیز مطابق با گفتار و عمل ایشان باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جایگاه برتر زنان در اسلام ادامه داد: یکی از مهمترین رسوم غلط، خانه نشینی زنان بوده است که برآنان تحمیل شده است.

لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مهمترین تفاوت‌ها و اختلافات ایران و کشورهای غربی اشکالاتی است که آنها به نظام حقوقی ما وارد می‌کنند، گفت: یکی از دلایلی که آنان خواستار پذیرفته شدن نظام حقوقی خود توسط ما هستند این است که آنها اندیشه خود را برتر می‌دانند.
وی به آثار شهید مطهری درزمینه جایگاه زن و خانواده در اسلام استناد کرد و افزود: شهید مطهری نیز بر این باور است که در طول تاریخ چه در جوامع شرقی و چه غربی به زنان ظلم شده است اما راه حل این افراط و تفریط ها انتخاب مسیر اعتدال است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: خانواده در اسلام تنها محل زاد و ولد و استراحت نیست بلکه جایی است که انسان شخصیت و هویت می یابد.

لاریجانی افزود: هویت انسان در جامعه شکل نمی گیرد بلکه به بهره وری می رسد؛ حال اگر خانواده به هم بریزد، باید شاهد به هم ریختگی در جامعه باشیم.

وی یادآور شد: شهید مطهری معتقد بود که افراط و تفریط های صورت گرفته در جوامع اسلامی نسبت به زنان ریشه ای در تفکر اسلامی ندارد و بیشتر به رفتارها و برداشت های غلط باز می گردد.

رییس مجلس، اصرار به خانه نشین کردن زن و بی خبری از مسایل اجتماعی، افراط در تحقیر زن از نظر قوای عقلانی، نبود استقلال اجتماعی زن، تفاوت گذاشتن بین بی عفتی پسران با دختران، به کاربردن کلمات عجیب در مورد زنان از جمله اهل بیت، عیال و...، قائل شدن به حاکمیت مرد بر زن را از جمله رفتارها و باورهای غلط درباره زنان از نگاه شهید مطهری دانست.
وی با بیان این که چنین تفکرات غلطی به خاطر سلایق شخصی و حتی عرف و عادت به جامعه راه یافته است و مبنایی در اسلام ندارد، گفت: اسلام بر جایگاه مستقل زن و دارا بودن حقوق انسانی تاکید دارد.
لاریجانی با تاکید بر این که حضور زنان در جامعه لازم است اما نه این که به کانون خانواده لطمه بزند، تصریح کرد: در دیدگاه شهید مطهری حتی زنان هم حق فتوا دارند و بنابراین حق حضور آنان در اجتماعات از نظر فعالیت های علمی و تحقیقاتی و دخالت در شئونات حقوقی و نیز حضور در صحنه های سیاسی غیر قابل انکار است.
وی یادآور شد: امروز شاهدیم که زنان سهم بیشتری از مردان در دانشگاه ها دارند و در نهضت اسلامی ما و دوران دفاع مقدس نیز نقش کانونی داشتند که این فعالیت ها امروز ادامه دارد.
رییس مجلس افزود: امروز بسیاری از آرا و اندیشه های شهید مطهری در مورد زنان در نظام جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گرفته است.
لاریجانی با بیان این که نمی توان به بهانه اسلامی بودن جامعه، از نقش خانواده در تربیت نسل ها چشم پوشی کرد، اظهار داشت: پس از انقلاب تصور می شد که چون جامعه اسلامی روی کار آمده است دیگر نیازی به پیگیری ارتباطات عاطفی در خانواده ها نیست که این یک اشتباه بزرگ است.
وی تصریح کرد: خانواده کارکرد شخصیت سازی دارد اما جامعه از این شخصیت ها استفاده می کند و بنابراین هر گسترشی که برای حضور زن در جامعه قائل می شویم، باید کارکرد خانواده همچنان از عواطف سرشار باشد.
رییس مجلس خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم الگو و سبک زندگی ما فاطمی و منبعث از شخصیت های برجسته اسلام باشد و نهاد قانونگذاری و اجرایی کشور نیز باید تامل بیشتری متناسب با تفکرات اندیشمندان در زمینه حقوق زنان و روابط اجتماعی داشته باشند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها