امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۹:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7859
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۴
تعداد بازدید: 192
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «آندرس برزینس» رئیس جمهور لتونی که در رأس یک هیئت عالی‌رتبه به عشق‌آباد ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «آندرس برزینس» رئیس جمهور لتونی که در رأس یک هیئت عالی‌رتبه به عشق‌آباد پاتخت کشور ترکمنستان سفر کرده است در مذاکرات با همتای ترکمنی خود بر توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه و منطقه‏‌ای بین ریگا و عشق‏‌آباد تأکید کرد.
رؤسای جمهور ترکمنستان و لتونی پس از مذاکرات دوجانبه در محل کاخ ریاست جمهور ترکمنستان در یک کنفرانس مطبوعاتی نتایج مذاکرات خود را مثبت و سازنده ارزیابی کردند.

«قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در این مذاکرات تأکید کردT ما به توسعه و گسترش همکاری با کشور لتونی اهمیت خاصی قائل هستیم و قصد داریم مناسبات خود را در همه عرصه‏‌ها به ویژه در زمینه انرژی، حمل‌ونقل، توریسم، فناوری نوین، همکاری‏‌های بین بنادر، تجاری، اقتصادی، آموزشی، فرهنگی بیش از پیش توسعه و گسترش دهیم.
وی با استقبال از فعالیت کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ترکمنستان و لتونی، تصریح کرد: ما موافقت کردیم که خط هوایی بین عشق‌آباد و ریگا نیز در آینده نزدیک راه‌‏اندازی شود.

رئیس جمهور لتونی نیز در سخنان خود با اشاره به اینکه امسال بیستمین سال‌روز برقراری روابط دیپلماتیک با ترکمنستان و لتونی است، گفت: ما قصد داریم که سطح مناسبت بین ریگا و عشق‌آباد را ارتقا داده و وارد یک فصل جدید کیفی شویم.

وی تصریح کرد: ریگا از خط آهن 3 جانبه قزاقستان- ترکمنستان- ایران که در هفته جاری قسمت قزاقی آن افتتاح شده است استقبال و آن را عامل مهم در همگرایی منطقه‏‌ای تلقی می‏‌کند.

وی افزود: ریگا از ترکمنستان در ارتباط با پیوستن این کشور به سازمان جهانی تجارت حمایت می‌کند و قصد دارد مناسبت تجاری، اقتصادی، بین مجالس، گردشگری، فناوری نوین، تعاملات منطقه‌ای و جهانی از جمله در قالب سازمان‏‌های بین‏‌المللی به ویژه سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا و نیز اتحادیه اروپا را توسعه دهد.
وی همپنین تأکید کرد که ریگا و عشق‌‏آ‌باد از ظرفیت‏‌های فراوان تعاملات در همه عرصه‏‌ها به ویژه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، منطقه‌ای و بین‏‌المللی برخوردار هستند.

وی همچنین از همتای ترکمنی خود دعوت کرد که در سال 2014 میلادی همزمان با اعلام شهر ریگا به عنوان پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا به این شهر دعوت کرد.

پس از این کنفرانس مطبوعاتی مراسم امضا اسناد دوجانبه نیز با حضور سران ترکمنستان و لتونی و مقامات عالی‌رتبه بین 2 کشور برگزار شد که موافقتنامه مقابله با قاچاق مواد مخدر، تروریسم، جرایم سازمان یافته، موافقتنامه همکاری در زمینه آموزشی، موافقتنامه همکاری در زمینه گردشگری و نیز بیانیه مشترک رؤسای جمهور ترکمنستان به امضا رسید.
بازدید از شهر ترکمنباشی در ساحل ترکمنی دریای خزر و نیز حضور در همایش مشترک اقتصادی و تجاری ترکمنستان و لتونی در عشق‏‌آباد از دیگر برنامه‌های مهم سفر رئیس جمهور لتونی به ترکمنستان برنامه‌ریزی شده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار