امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۲۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7862
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۴
تعداد بازدید: 200
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «علی‌اکبر صالحی» وزیر خارجه ایران در گفت‌وگویی مفصل با «اشپیگل» با اشاره به ناآرامی‌ها در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «علی‌اکبر صالحی» وزیر خارجه ایران در گفت‌وگویی مفصل با «اشپیگل» با اشاره به ناآرامی‌ها در سوریه گفت که دولت ایران استفاده از سلاح شیمیایی را محکوم می‌کند. ضمن اینکه تهران در جایگاه قدرتمندی قرار دارد که می‌تواند در مذاکرات میان معارضان سوری و دولت این کشور میانجی‌گری کند.
این هفته‌نامه آلمانی در بازگشت صالحی از سفر اخیر به اردن و سوریه با وی مصاحبه کرده است. از این رو خبرنگار گفت‌وگو را با طرح پرسشی درباره واکنش «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه به حمله اخیر اسرائیل به سوریه آغاز کرد و صالحی در پاسخ گفت: «حمله اسرائیل تاثیری بر او (اسد) نداشته است. مردی که من با او ملاقات کردم بسیار مصمم است و بر ادامه برنامه‌های خود تاکید دارد.من هم 6 ماه قبل همین دیدگاه را داشتم اما این بار به نظر می‌رسد که رئیس جمهور بیش از پیش ثابت‌قدم شده است. افرادی که معتقدند، اسد بی‌ثبات شده و یا دولت وی در معرض سقوط است، متوهم هستند. چرا که وی از پیشرفت‌های ارتش رضایت دارد و معتقد است که ارتش دست بالا را در مبارزه با شورشیان دارد.»
وی افزود: «من فکر نمی‌کنم که اسد تصویر نادرستی از شرایط ارائه داده باشد.وقتی که 2 سال پیش بحران شروع شد، بسیاری گفتند که عمر این دولت طولانی نخواهد بود. اما چه شد؟ او هنوز بر مسند قدرت است. اسد را دست‌کم نگیرید.»
وزیر خارجه ایران درباره واکنش دولت اسد به حمله اسرائیل را نشانه‌ای از ضعف دانست و گفت که اسد به وی گفته است که اگر این اقدام تکرار شود، سوریه مقابله به مثل خواهد کرد.
علی‌اکبر صالحی در توضیح این موضوع گفت: «رئیس‌جمهور می‌گوید که مردم از وی می‌خواهند که از آنها حمایت کند و اگر طرف مقابل خویشتنداری نکند و به بمباران مناطق نظامی و تحقیقاتی سوریه ادامه دهد، وضعیت بحرانی خواهد شد.»
خبرنگار اشپیگل در واکنش به این اظهارات گفت که منابع اطلاعاتی غرب نشان می‌دهد که این حملات تسلیحاتی را که برای حزب‌الله لبنان ارسال می‌‌شده  را هدف قرار داده است که صالحی در مقابل گفت: « حزب‌الله نیازی به تسلیحات ندارد. «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله به تازگی گفت این گروه به خوبی تجهیز شده است و نیازی به سلاح ندارد. علاوه بر این حزب‌الله به موجودیتی ارتباط دارد که ما از آن  حمایت می کنیم و سوری‌ها هم نیاز چندانی به کمک ما ندارند.اسد ارتش بزرگی متشکل از صدها هزار نیرو دارد.در طول چندین دهه دولت این کشور علیه اسرائیل تجهیز شده است و محتاج چند اسلحه از گوشه و کنار نیست.»
علی‌اکبر صالحی در ادامه بار دیگر این ادعا را که دولت ایران به این نتیجه رسیده است که دمشق دیگر محلی برای انتقال سلاح از ایران برای حزب‌الله نیست را رد کرد و در عین حال گفت که حمله اسرائیل به سوریه در راستای اهداف معارضان سوری بوده است.ضمن اینکه مردم این کشور پی برده‌اند که نیروهای خارجی از بسیاری از گروه‌های معارض حمایت می‌کنند.
در ادامه این گفت‌وگو علی‌اکبر صالحی گفت: «در واقع دمشق شریکی مهم برای ماست که نمی‌خواهیم آن را از دست بدهیم.اما برخی از کشورها این وضعیت را برای خودشان بسیار ساده کرده‌اند و فکر می‌کنند که با حمله به سوریه ما را تضعیف می‌کنند اما جنگ با سوریه در واقع جنگی نیابتی است و ما از دولت سوریه برای ایستادگی پرشکوه تقدیر می کنیم.»
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران درباره پیامدهای چنین اقداماتی در منطقه نیز گفت: «اگر اسرائیل تلاشی برای خویشتنداری نکند، پیامدهای پیچیده‌ای به دنبال خواهد داشت. شما می‌توانید با یک کبریت جنگلی را به آتش بکشید. در هر حال توسعه بحران می تواند برای صهیونیست‌ها خطرناک باشد. به همین دلیل آنها باید به خوبی درباره آنچه انجام می‌دهند، فکر کنند.»
صالحی همچنین گفت که ایران در دوران جنگ 8 ساله با عراق هدف گازهای شیمیایی قرار گرفته است. از این رو استفاده از تسلیحات شیمیایی را محکوم می‌کند.ضمن اینکه ایران با استفاده از هر گونه سلاح کشتارجمعی مخالف است.
وی درباره استفاده از گازهای شیمیایی در سوریه نیز گفت: « این دولت سوریه بود که قربانیان گازهای شیمیایی را در معرض دید مقامات سازمان ملل قرار داد.»
صالحی همچنین گفت که تا کنون دعوتنامه‌ای برای شرکت در کنفرانس جهانی  سوریه که آمریکا و روسیه آن را تvتیب می‌دهد، دریافت نکرده است. اما در صورتی که از ایران دعوت شود، در این کنفرانس حضور خواهد داشت. چرا که ایران قدرتی در منطقه است و می‌تواند به عاملی برای گفت‌وگو میان دولت سوریه و مخالفان تبدیل شود.
وزیر خارجه ایران در پایان این گفت‌وگو بار دیگر بر حق ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تاکید کرد و گفت که مردم ایران از (دولت) می‌خواهد که از حقوقشان دفاع کند.

انتهای‌پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها