امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۸:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7864
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۴
تعداد بازدید: 129
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «جان کری» روز سه‌شنبه، اعلام کرد که احتمال می‌رود که کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه با حمایت واشنگتن و مسکو ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «جان کری» روز سه‌شنبه، اعلام کرد که احتمال می‌رود که کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه با حمایت واشنگتن و مسکو اوایل ماه ژوئن برگزار شود.

وی همچنین ضمن اعلام این مطلب، گزارش‌ها را مبنی بر اینکه دولت دمشق در نظر ندارد در این کنفرانس شرکت کند، رد کرد.

«عمران زعبی» وزیر اطلاعات سوریه اوایل امروز، سه‌شنبه، اعلام کرد که دمشق قبل از آنکه درباره حضور در این کنفرانس بین‌المللی تصمیم گیرد، خواستار جزئیات بیشتری درباره این کنفرانس است.

کری در حین سفر خود به سوئد برای شرکت در نشست 8 کشور منطقه قطب شمال به خبرنگاران در این باره گفت: اگر او (اسد) تصمیم بگیرد که در این کنفرانس شرکت نکند، در واقع این یکی از اشتباهات اسد خواهد بود.

زعبی تاکید کرد که مشارکت سوریه در نشست ژنو 2 به اطلاع داشتن از جزئیات و پیشرفت‌های حاصل شده در این زمینه بستگی دارد.
وزیر اطلاع رسانی سوریه گفت : دمشق تحت هیچ  شرایطی در تلاشی سیاسی که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم حاکمیت ملی سوریه را نقض می‌کند مشارکت نخواهد داشت.

جان کری ادامه داد: فکر نمی‌کنم که این مسئله در این برهه از زمان مطرح باشد. روس‌ها، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، پیشتر اسامی افرادی که در این مذاکره شرکت می‌کنند ارائه داده است.

کری اعلام کرد که زمان دقیق این کنفرانس بین‌المللی به سازمان ملل بستگی دارد اما انتظار می‌رود که اوایل ماه ژوئن برگزار شود و بخش اعظمی از کار مذاکرات قبلاً انجام گرفته است.

وزیر خارجه آمریکا اینگونه ادامه داد: من تقریباً با تمامی وزرای خارجی گروه هسته‌ای که احتمالاً هفته آینده با یکدیگر به منظور برنامه‌ریزی برای این مذاکرات دیدار می‌کنند وارد گفت‌وگو شدم. تماس‌هایی نیز با مخالفان صورت گرفته است.

کری تصریح کرد که امروز صبح با «سلیم ادریس» از مخالفان سوریه وارد گفت‌وگو شده است و او به فرایند مذاکرات متعهد بوده است.

وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در «استکهلم» با حضور «فردریک رینفلدت» نخست‌وزیر سوئد گفت: 5 روز از اعلام خبر برگزاری کنفرانس بین‌المللی درباره سوریه می‌گذارد و بخش بزرگی از کار از پیش بررسی شده است. زمانیکه ما این مسئله را اعلام کردیم، گفتیم اواخر ماه مه یا اوایل ژوئن برگزار می‌شود و انتظار داریم دقیقا در همان روزها برگزار شود. انتظار می‌رود که اوایل ژوئن برگزار شود.

کری بر تمایل دولت اوباما برای یک راه‌حل صلح‌آمیز برای سوریه تأکید کرد و گفت: ما بر این باوریم که بهترین راه برای آرام کردن سوریه از طریق راه‌حلی است که از طریق مذاکره حاصل شود. اگر اسد تصمیم بگیرد که در کنفرانس شرکت نکند، جهان خواهد فهمید که لفاظی‌های او و همچنین نیات او توخالی است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها