امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78647
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، استان «حمص»، به این جهت که در مرکز سوریه قرار دارد، از اهمیت بسیاری برخوردار ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، استان «حمص»، به این جهت که در مرکز سوریه قرار دارد، از اهمیت بسیاری برخوردار است و از جمله مناطقی در سوریه به شمار می‌آید که از دهه هشتاد تاکنون شاهد درگیری‌های مسلحانه از سوی گروه‌های مسلح و شبه نظامی بوده است.

در این بین ارتش سوریه از سه‌شنبه هفته گذشته عملیات‌های گسترده خود در این منطقه و به طور مشخص در شهر حمص برای پاکسازی آن از گروه‌های مسلح را آغاز کرد.

اهمیت عملیات‌های ارتش سوریه در استان حمص در این امر نهفته است که پاکسازی آن به خصوص شهر حمص از عناصر مسلح و به دست گرفتن کنترل آن به معنای قطع ارتباط گروه‌های مسلح فعال در جنوب سوریه با گروه‌های فعال در شمال است.

شهر حمص از شرق با عراق و از غرب با لبنان هم مرز است، به همین دلیل است که گفته می‌شود، این منطقه علاوه بر اینکه شاهد شدیدترین درگیری‌، بلکه زودتر از هر منطقه دیگری شاهد شکل گیری و نمو گروه‌های مسلح تکفیری وابسته به القاعده به ویژه طی بحران سوریه بود.

اکنون گروه‌های مسلحی که در این شهر فعالیت دارند، در کوی‌های قدیمی و تنگ شهر حمص تحصن کرده و سنگر گرفته‌اند تا مانع نفوذ ارتش سوریه به آن شوند و برای مدتی طولانی بقای خود را در شهر حفظ کنند، همچنین آنها تلاش دارند، با حفظ سیطره خود بر شهر حمص مرکز سوریه را همچنان شعله‌ور نگه دارند.

این در حالی است که تا پیش از این و طی یک سال و نیم گذشته حمص همواره در راس مناطق بحرانی و پرتنش سوریه بوده و به انبار و کانون ذخیره تجهیزات و تسلیحات نظامی گروه‌های تروریستی و پخش کمک‌های ارسالی از لبنان از جمله از بندر طرابلس به دیگر مناطق و استان‌های سوریه، مانند 2 استان ریف دمشق و دیر الزور بود.

اما هم اکنون گروه‌های مسلح تلاش دارند، پس از شکست و ناکامی‌ بزرگشان در منطقه القلمون به هر طریق ممکن ارتباط خود با مناطق مرزی لبنان به ویژه منطقه عرسال را حفظ کنند.

خط مشی که گروه‌های مسلح هم اکنون در حمص دنبال می‌کنند، گلوله باران مناطق مسکونی تحت کنترل ارتش سوریه در حمص و اطراف آن است تا به این طریق با تشدید اوضاع امنیتی زمینه خروج این مناطق و کوی‌ها از کنترل ارتش سوریه را فراهم کنند.

براساس این سناریو که پیشتر نیز توسط گروه‌های مسلح پیاده شده بود، آنها تلاش دارند، کوی‌های تحت تصرف خود در حمص را به روستاهای الرستن و تلبیسه متصل کنند که به معنای گشوده شدن مجدد مرزهای لبنان به سوی گروه‌های مسلح بعد از، از دست دادن منطقه القلمون و منطقه قلعة الحصن است.

اگر این خواسته گروه‌های مسلح محقق شود، باید گفت که منطقه مرکزی سوریه همچنان به روزهای اوج ناامنی خویش باز خواهد گشت و بازگشت ناامنی به مناطق مرکزی سوریه به معنای بازگشت ناامنی به مناطق شمالی و جنوبی آن است.

به همین دلیل است که حمص همچنان موقعیت استراتژیک خود را هم برای ارتش سوریه و هم گروه‌های مسلح حفظ کرده و موجب شده تا ارتش سوریه عملیات گسترده نظامی خود برای پاکسازی این شهر را آغاز کند.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها