امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7879
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۴
تعداد بازدید: 211
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مناسبات دو کشور ایران و افغانستان همواره از سطح بسیار خوبی در منطقه ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مناسبات دو کشور ایران و افغانستان همواره از سطح بسیار خوبی در منطقه برخوردار بوده و است و مقامهای دو طرف همواره بر ارتقای سطح روابط خوب میان یکدیگر تاکید دارند.

این در حالی است که دو کشور همسایه با داشتن بیش از 950 کیلومتر مرز مشترک از امنیت بسیار بالای مرزی برخوردارند اما گاهی به دلیل ناامنی در افغانستان، وقایعی رخ می‌نماید که تنش‌های مرزی بین 2 کشور را در پی دارد.

از سوی دیگر، قبل از کشف علل و عوامل وقایع، برخی رسانه‌ها و افراد سعی در خدشه‌دار کردن روابط حسنه دو کشور دارند.

در روزهای گذشته نیز، انتشار اخباری مبنی بر کشته شدن 9 غیرنظامی افغان توسط نیروهای مرزبانی ایران واکنش‌های مختلفی را در سطح مقام‌ها و رسانه‌های دو کشور در پی داشت.

گفته می‌شود، روز جمعه 20 اردیبهشت حدود 300 افغان قصد ورود به ایران را داشتند که با واکنش نیروهای انتظامی مواجه و تعداد 10 نفر کشته و بیش از هشت تن دیگر زخمی شدند.

پس از انتشار اخبار کشته و زخمی شدن اتباع افغانستان، سفیر ایران در کابل به وزارت خارجه افغانستان احضار شد تا در مورد این حادثه توضیح دهد.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه افغانستان با صدور بیانیه‌ای مراتب اعتراض خود را نسبت به این حادثه اعلام کرد.

در بیانیه وزارت خارجه افغانستان آمده است که شلیک به طرف شهروندان غیرنظامی افغانستان که برای کسب و کار به ایران می‌رفتند؛ مغایر ارزش‌های دینی، فرهنگی و همسایگی نیکوست.

در عین حال سفارت ایران در کابل ساعتی پس از اخبار منتشره با صدور بیانیه‌ای در خصوص این حادثه عنوان کرد که این سفارت هنوز خبر تایید شده‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران درباره صحت این ادعاها دریافت نکرده است.

بر اساس این بیانیه در صورت صحت این خبر، سفارت از وقوع چنین حادثه‌ای ابراز تاسف کرده و بر اهمیت کنترل مرزهای مشترک از سوی مرزبانان دو کشور جهت جلوگیری از ورود افراد غیر قانونی و پیش‌آمد چنین حوادثی تاکید می‌کند.

در ادامه سفارت ایران در کابل افزود: مسئولان مرزی ایران بارها بر تردد قانونی اتباع افغانی تاکید کرده و همواره متذکر شده‌اند که تشخیص اشرار و قاچاقچیان از کسانی که تردد غیر قانونی به هنگام عبور شبانه و تجاوز به مرزهای ایران دارند، بسیار دشوار است.

لازم به یادآوری است که مرزبانان جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تجاوز اشرار و قاچاقچیان تاکنون بیش از 5000 کشته متحمل شده‌اند.

در ادامه آمده است که جمهوری اسلامی ایران بار دیگر از مقامات ذیربط افغانستان می‌خواهد تا با کنترل دقیق‌تر مناطق مرزی و مسیر ورود قانونی اتباع خود، تاکید و تصریح کند و در این ارتباط جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در جهت قانونمند کردن بستر حضور افراد جویای کار و کمک به کاهش معضل بیکاری راه‌های این همکاری را مورد بررسی و مذاکره قرار دهد.

این در حالی است که در ساعات اولیه حادثه، «معاون عملیات فرماندهی مرزبانی ناجا» اخبار منتشر شده را تکذیب کرده بود اما سرگرد «مهدی قاسمی» رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی ناجا در توضیح آنچه که رخ داده به رسانه ها گفت که در این حادثه 3 افغان در هنگام ورود غیرقانونی صدها افغان به مرزهای ایران و درگیری با مرزبانان ایرانی کشته و هفت نفر دیگر زخمی شده اند.

این در حالی است که «ابوالفضل ظهره وند» سفیر ایران در کابل، پس از احضار به وزارت خارجه افغانستان با اظهار تاسف از وقوع این حادثه گفت: مسئولین مرزی جمهوری اسلامی ایران بارها بر تردد قانونی اتباع افغانستانی تاکید کرده و متذکر شده‌اند که تشخیص قاچاقچیان از تردد غیرقانونی به هنگام عبور شبانه و تجاوز به مرزهای ایران بسیار دشوار می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری آوا، سفیر ایران گفت: اعتیاد بیش از 2 میلیون جوان ایرانی از پیامدهای کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان می‌باشد و مرزبانان جمهوری اسلامی برای مبارزه با تجاوز اشرار و قاچاقچیان تاکنون بیش از 5000 شهید داده است.

ظهره وند اظهار داشت: ایران بار دیگر از مقامات ذیربط افغانستان می‌خواهد تا مناطق مرزی و مسیر ورود قانونی اتباع خود را کنترل دقیق کند و در این ارتباط جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در جهت قانونمند نمودن بستر حضور افراد جویای کار و کمک به کاهش معضل بیکاری راه‌های این همکاری را مورد بررسی و مذاکره قرار دهد.

در همان حال، «عباس عراقچی» سخنگوی جدید وزارت خارجه ایران نیز طی کنفرانس مطبوعاتی گفت که در بیست اردیبهشت در یکی از نقاط مرزی ما واقعه‌ای رخ داده و تعدادی از اتباع افغان دچار حادثه شده‌اند که نیروهای مرزبانی ما در حال بررسی ماجرا و ابعاد و زوایای مختلف آن هستند.

عراقچی ادامه داد: از این که افراد بی‌گناه و کسانی که ادعا می‌شود فقط برای عبور غیرقانونی و کار به ایران آمدند و دچار این اتفاق شده‌اند ابراز تاسف و همدردی می‌کنیم اما از دولت افغانستان به طور جدی انتظار داریم نسبت به کنترل مرزهای خود اقدام محکم‌تر و وسیع‌تری انجام دهد.

وی اظهار داشت که دولت و مردم ایران همواره حداکثر رافت و برادری را نسبت به اتباع افغانستان که در ایران به سر می‌برند و این را در شرایط جنگی، تحریم‌ها و فشارها نشان داده‌ایم و اثبات کرده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد که کنترل مرزهای ایران علیه اشرار و تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر، یک ضرورت انکارناپذیر است که به هیچ وجه نیروهای امنیتی و پلس ما از آن کوتاه نخواهند آمد.

عراقچی اظهار داشت: ما مرز طولانی با افغانستان داریم و کنترل این مرز از اهمیت اساسی برای ایران برخوردار است اینکه گاهی در کنترل‌هایی که صورت می‌گیرد اتفاقاتی رخ می‌دهد، بعضا باعث تاسف است و تلفاتی را هم به دنبال دارد نمی‌خواهیم بگوییم طبیعی است اما به هر حال بعضا پیش آمده و ممکن است در آینده نیز پیش آ‌ید.

بر اساس آنچه که گفته شد دو کشور ایران و افغانستان از علقه‌ها و پیوندهای عمیق تاریخی، فرهنگی، قومی و مذهبی برخوردارند و علاوه بر آن کشور افغانستان برای ایران دارای اهمیت ژئواستراتژیکی خاصی نیز است.

در عین حال، نگاه کارشناسی نشان می‌دهد، ملت‌های دو کشور با توجه به ریشه‌های عمیق سرزمینی روابط گرمی دارند اما سطح روابط در دولت‌های طرفین، فراز و فرودهایی داشته که گاهی مواضع نسنجیده مقامات دو کشور در سطوح مختلف و گاهی هم فشارهای خارجی تاثیر نامطلوبی بر گسترش روابط ایران و افغانستان داشته است.

با وجودی که دو کشور ظرفیت‌های بسیاری برای گسترش روابط و سرمایه گذاری در عرصه‌های مختلف دارند اما از این ظرفیت‌ها کمتر استفاده شده است.

کارشناسان نیز می‌گویند، حضور نیروهای خارجی و در راس آن‌ها حضور نیروهای آمریکایی علی رغم مقاومت مقامات افغان در عدم گسترش ظرفیت‌های دو کشور تاثیر گذار بوده و مقامات افغان به این فشارها اذعان کرده‌اند.

همچنین بیش از سه دهه جنگ باعث وابستگی کشور افغانستان به کمک‌های خارجی شده و رقبای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ایران در افغانستان در حالی که ایران از موقعیت ممتازی در این کشور برخوردار است در سطح روابط دو کشور همسایه بسیار تاثیر گذار بوده‌اند.

از سوی دیگر و به باور کارشناسان، وجود مراکز تصمیم‌گیری متعدد در رابطه با افغانستان در برخی موارد، بر سر راه گسترش هرچه بیشتر روابط فی‌مابین تاثیر گذار است.

واقعیت این است که اهمیت افغانستان برای ایران بایستی بیش از کشورهای دیگر بوده زیرا تاثیر پذیری ایران از ناحیه افغانستان در سال‌های اخیر قابل تامل بوده و هست.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار