امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78828
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۵۷
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین پیش همایش حکیم طهران (آقاعلی مدرس زنوزی) صبح امروز (اول اردیبهشت ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین پیش همایش حکیم طهران (آقاعلی مدرس زنوزی) صبح امروز (اول اردیبهشت ماه) با حضور غلامحسین ابراهیمی دینانی چهره ماندگار فلسفه ایران و عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، طوبی کرمانی، فرامرز قراملکی، منوچهر صدوقی سها از اساتید فلسفه در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم غلامحسین ابراهیمی دینانی با ابراز خرسندی از حضور در مجلسی که به نام حکیم بزرگ جهان اسلام برگزار می‌شود، گفت: متأسفانه شخصیت این حکیم مهجور مانده است، چرا که بیش از اینها بر گردن من حق دارند با یک مطالعه اجمالی متوجه می‌شویم که کتاب‌های تقریباً همه فیلسوفان غربی در ایران ترجمه شده، اما حکیمی چون زنوزی که علی التحقیق نظیرش تاکنون نیامده است را کمتر مورد توجه قرار دادیم، حتی اگر نمی‌ترسیدم شاید او را بالاتر از صدرا می‌دانستم.

وی با اشاره به اینکه این حکیم خیلی دقیق، بلند نظر و موشکافانه مباحث را بررسی می‌کند، اظهار داشت: کتاب‌های او تاکنون خوانده نشده چه بسا نسل جدید او را نشناسند، ولی پیداست کم نوشته اما عمیق نوشته است.

دینانی درباره دو مسأله‌ای که زنوزی تلاش کرده آن‌ها را حل کند، اما در واقع حل نشده باقی مانده که البته یکی از آن‌ها اعتقادی است و شاید درست نباشد که مطرح کنیم، گفت: در تاریخ کسی این دو مسأله را حل نکرده است که نخست در بحث معاد و دومی در وجود رابط است. در بحث از معاد باید یک مقدار با احتیاط قدم برداریم، در بحث از معاد باید گفت که معاد اصل دین است، ولی این اصل متأسفانه یکسان تفکر نشده است، یک عده به معاد جسمانی مثل ملاصدرا بیشتر توجه کرده و یک عده معاد روحانی را بیشتر تأکید کردند، البته خود امام خمینی(ره) هم به فلسفه صدرایی متمایل بود، به هر حال دراین حوزه اختلاف است.

وی با اشاره به اینکه کسانی که معتقد به معاد جسمانی هستند، می‌گویند معاد بازگشت دوباره روح به جسم است، اما آقاعلی زنوزی با حفظ مبانی ملاصدرا یک طور دیگر می‌گوید که بدن سراغ روح می‌آید نه روح سراغ بدن! اظهار داشت: در این رابطه با علامه طباطبایی صحبت نکردم، ولی مرحوم رفیعی قزوینی می‌گفت: من این را نمی‌پذیرم، حال از این بحث بگذریم، اما به هر صورت کتاب‌های آقاعلی را در این باره بخوانیم.

دینانی درباره بحث «ربط» توضیح داد: ذرات عالم همه به هم ارتباط دارند، همه می‌دانند ربط یعنی چی اما مصیب این است که بپرسیم ربط چیست؟ به مجرد اینکه بگوییم ربط در بیرون است یا ذهن همه می‌گویند ربط به عنوان یک موجود بیرون ذهن موجود است و با چیزهای دیگر ربط پیدا می‌کند دوباره آن ربط اگر موجود باشد، به تسلسل می‌خورد، آن را در ذهن هم مطرح کنیم، خراب می‌شود، پس این ربطی که ساده‌ترین مسأله است کجاست؟ آیا در ذهن است؟ ساده‌اندیشانه است که بگوییم ربط ذهنی است، چرا که نمی‌تواند ذهنی باشد.

چهره ماندگار فلسفه ایران با تأکید بر اینکه کانت فیلسوف بزرگی است، البته من کانتی نیستم و با او مخالف هم هستم،‌ افزود: پس از او فیلسوف زیادی آمده که از زیر سپهر اندیشه‌اش خارج بشود و معتقد بود که «وجود، محمول به آدم نمی‌شود» حکمای ماقبل کانت در اسلام به این مسأله فکر کرده بودند، اما موافق این نظر نبودند.

وی با تأکید بر اینکه آقاعلی زنوزی در این مسائلی چون ربط و معاد گرفتار است، گفت: پس از صدرا هر که آمده به دقت نظر زنوزی در شرق و غرب نبوده، غربی‌ها حرف‌هایشان به عمق سخنان زنوزی نیست و بدبختی اینست که وی باز هم مهجور مانده است، من خودم دو کتاب «معاد» و «وجود رابطه و مستقل در فلسفه اسلامی» را درباره مسائل او نوشتم، بنابراین زنوزی یک حکیم و فیلسوف تمام عیار است و از این مهجور بودن سعی کنیم وی را بیرون بیاوریم آثارش را چاپ کنیم و قدر علمایی چون او را بدانیم.

دینانی در ادامه یادآور شد: ما که مدام دم از تهاجم فرهنگی می‌زنیم، نباید در این تهاجم به نصحیت و موعظه دچار شویم، تهاجم فرهنگی را باید با فرهنگ مقابله کرد نه با زور! بن لادن می‌خواهد با چاقو با غرب مبارز کند نخیر! با فکر باید مبارزه کرد با زنوزی، ملاصدرا، ابن سینا! ما اگر افکار زنوزی را به غرب انتشار دهیم، دیگر به ما عقب مانده نمی‌گفتند، با مطالعاتی که داشتم می‌توانم بگویم که عمق حرف‌های غربیان به کسانی چون زنوزی نمی‌رسد.

وی در پایان با تشکر مجدد از برگزار کنندگان همایش گفت: من با کمال شوق و ارادت به محضر حکیم زنوزی آمدم که امیدوارم این قبیل برنامه‌ها درباره ایشان افزایش یابد.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها