امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۷:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78871
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری رزمایش الی‌بیت‌المقدس سپاه حضرت محمد رسوال‌الله(ص) امروز دوشنبه ...

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری رزمایش الی‌بیت‌المقدس سپاه حضرت محمد رسوال‌الله(ص) امروز دوشنبه اول اردیبهشت‌ماه در محل فرماندهی این سپاه برگزار شد.

سردار احمد ذوالقدر جانشین فرمانده سپاه محمدرسول‌الله در این نشست خبری با اشاره به اینکه نگرش دفاعی جمهوری اسلامی ایران براساس دفاع همه‌جانبه و مبتنی بر جهاد فی‌سبیل‌الله است، گفت: تفاوت نیروهای مسلح ایران اسلامی با سایر نیروهای دنیا تکلیف‌گرایی، جهاد و پاسداری از انقلاب است که به فرموده امام(ره) واجب‌تر از نماز است.

وی با ذکر این نکته که در آیین‌نامه نیروهای مسلح اطاعت از سلسله‌مراتب فرماندهی و پذیرش مسئولیت براساس ولایت‌پذیری است، گفت: مشارکت مردم در این امر در قانون اساسی و فرمایشات امام امت آمده است مسئولیت و امنیت ملی نظام جمهوری اسلامی به مردم گره خورده است؛ یعنی علاوه بر حضور نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی با تخصص‌های گوناگون هوایی، زمینی و دریایی مشارکت مردمی جزء اساس کار ما است.

ذوالقدر گره زدن امنیت ملی با مردم از طریق بسیج و آحاد مردم داوطلب را بخشی از سازماندهی دفاع از جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: سپاه مسئولیت حفظ انسجام و آموزش نیروی مردمی را دارد.

وی این سازماندهی را براساس لایه‌های مختلف تهدید عنوان کرد و افزود: نوع سازماندهی ما در حال تغییر و تحول است و البته اهداف آشکار و پنهانی دارد که لایه‌های مختلف را تشکیل می‌دهد.

جانشین فرمانده سپاه محمدرسوال‌الله تهران از گردان‌های امام حسین(ع)، بیت‌المقدس، عاشورا، امداد و نجات، کوثر، امام علی(ع) به عنوان گردان‌های دفاعی مردمی یاد کرد و گفت: این گردان‌ها بسیج و سپاه را تشکیل داده و آموزش‌ها، ماموریت‌ها و تجهیزات متفاوتی دارند.

وی در مورد رزمایش آتی گفت: این رزمایش متناسب با عملیات واقعی و تهدیدات متصور با نام «مقاومت و ایستادگی حامیان ولایت-قدس! سپاه محمد(ص) می‌آید» طراحی شده است.

سردار ذوالقدر با اشاره به اینکه پیام رزمایش در دل شعار آن نهفته است گفت: این رزمایش با گردان‌های الی‌بیت‌المقدس آغاز می‌شود و به دلیل محدودیت جغرافیایی صرفا آتش‌های سبک و نیمه‌سنگین اجرا می‌شود.

وی با اشاره به پنج محدوده این رزمایش در تهران گفت: 5 لشکر عملیاتی برای این رزمایش پیش‌بینی شده که در دو قالب اصلی و فرعی به کار گرفته می‌شوند.

جانشین فرمانده سپاه محمدرسول‌الله از یگان‌های 27 محمدرسول‌الله، حضرت زهرا، آل محمد، امام حسن و صاحب‌الزمان به عنوان یگان‌های شرکت‌کننده در این رزمایش نام برد و گفت: لشکر عملیاتی تهران و تیپ‌های امنیتی و دفاعی و قرارگاه‌های عملیاتی با استعداد ویژه با میانگین 10 گردان غیر از کادر و گردان‌های امام حسین در این رزمایش شرکت دارند.

سردار ذوالقدر با تاکید بر اینکه گردان‌های بیت‌المقدس کاملا مردمی هستند اظهار کرد: بخشی از کادر گردان‌های امام حسین هم به گردان‌های بیت‌المقدس اضافه می‌شوند.

وی از جاده کرج، جاده دماوند، جاده سمنان و دهکده مقاومت به عنوان مکان‌های برگزاری رزمایش نام برد و در مورد اهداف رزمایش گفت: اولین هدف ما آموزش نیروهای مردمی است.

جانشین فرمانده سپاه محمدرسوال‌الله اضافه کرد: سازماندهی، تمرین و ممارست از دیگر اهداف رزمایش بوده و انتظار ما از نیروها آمادگی برای اجرای عملیات واقعی است.
وی آزمایش توان بکارگیری سلاح‌های سازمانی، تمرین متناسب با مأموریت و اجرای فشرده انواع تاکتیک‌های میدانی را به عنوان سایر اهداف رزمایش الی بیت‌المقدس خواند و گفت: این یگان‌ها از آنجا که مردمی هستند آموزش درازمدت برایشان میسور نیست.

ذوالقدر به بخش اهداف تاکتیکی و نظامی رزمایش اشاره کرد و بیان داشت: مهارت در جابجایی یگان‌ها، حمل و نقل و استقرار در مواضع پدافندی و همچنین آموزش عملی در عملیات غافلگیری به منظور مقابله با غافلگیر شدن از سوی دشمن از اهداف نظامی این رزمایش است.

وی از ایجاد راه‌های مواصلاتی فرعی به عنوان هدف دیگر رزمایش یاد کرد و گفت: این هدف به منظور مقابله با اشغال راه‌های اصلی و یا مسدود بودن آنها دنبال می‌شود؛ همچنین عملیات کمین و ضد هلی‌برن علیه دشمن و تمرین اصول پدافند غیرعامل در رزمایش پیگیری می‌شود.

جانشین فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران(ص) گفت: هرچند اهداف سازمان مختص به خود ماست و در بیان آنها محدودیت‌هایی داریم اما اصحاب رسانه یعنی عکاسان و خبرنگاران می‌توانند در حین رزم نیروها از آنها بهره‌برداری لازم را انجام دهند.

وی در مورد خواسته خود از رسانه‌ها در قبال انعکاس این رزمایش تصریح کرد: در همه دنیا ارتش‌ها برای نجنگیدن تشکیل می‌شوند و این مانور نیز یک مانور شهری و دفاعی است که نحوه انعکاس آن و تحلیل رسانه‌ها می‌تواند نظام را در این مقطع زمانی که شعار «همه گزینه‌ها روی میز است» را بیمه کند.

ذوالقدر با اشاره به اینکه توان نظامی امروز ما هرگز قابل قیاس با دوران دفاع مقدس نیست، اظهار کرد: آنچه نیروهای نظامی ما امروز به دست آورده‌اند یک موضوع است و حضور مردم از قبیل دانشجو، پزشک، کاسب، مهندس، اصناف و ... در عرصه دفاع از کشور امر دیگری است.

وی حضور نیروهای مردمی را نقطه بزرگ قوت برای نظام خواند و گفت: ما نیاز داریم آمادگی مردمی خود را به رخ دنیا بکشیم. ممکن است در انعکاس صحنه‌های حرفه‌ای نظامی محدودیت‌هایی داشته باشیم اما در بازتاب صحنه‌های مردمی هیچگونه محدودیتی نداریم.

جانشین فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران از قاعده نظامیان مبنی بر تقدم تجمع بر استقرار در نقاط سخن گفت و ادامه داد: در رزمایش الی بیت‌المقدس بالعکس این قاعده عمل خواهد شد یعنی ابتدا نیروها فراخوانی شده و در نقاط خود مستقر می‌شوند سپس در روز جمعه تجمعی در خیابان حجاب در بازه‌ای به طول یک کیلومتر تشکیل خواهد شد.

وی از سان دیدن مقامات کشوری و لشکری از این تجمع خبر داد و ادامه داد: سپس شرکت‌کنندگان در خیابان‌های طالقانی، قدس و وصال به صفوف نمازگزاران جمعه خواهند پیوست.

ذوالقدر گفت: سردار نقدی به عنوان متولی بسیج و سردار سلامی جانشین کل سپاه پاسداران در این تجمع شرکت خواهند داشت و ما انتظاراتی از این رزمایش داریم که به این شرح است، اول اقدام ما، اقدامی تبلیغی است چرا که علاوه بر تمرین رزمایش و آزمایش سلاح‌ها و پدافند ما نیازمند کارهای تبلیغاتی نیز هستیم تا آن را منعکس کرده و نگرش جهادی و مردمی جمهوری اسلامی را منعکس کند.

وی با تأکید بر اینکه 5 یگان شرکت کننده در رزمایش آحاد مردم هستند و سپاه صرفا به سازمان‌دهی آنها کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: ما امروز در تهران حدود یک میلیون و 700 هزار بسیجی داریم که سازمان‌دهی شده‌اند و لازم است در مقاطع مختلف حضور خود را اعلام کنند.

جانشین فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران با اشاره به اینکه امثال شهید فهمیده در میان بسیجیان تهران کم نیستند و آمادگی‌شان هم کمتر از آن دوران نیست، گفت: پیر و جوان از سنین و مشاغل گوناگون در این رزمایش شرکت دارند که این حضور باید بزرگ‌نمایی شود.

وی از نمایش اقتدار و انضباط بسیج و مدیریت، فرماندهی و جابجایی نیروها به عنوان انتظارات دیگر سپاه از این رزمایش نام برد و در حاشیه به عنوان خبر ویژه از برگزاری رزمایش امداد و نجات ویژه بانوان در 11 اردیبهشت ماه خبر داد.

ذوالقدر در این باره گفت: بانوان بسیجی در 4 قرارگاه امداد و نجات تجمع کرده و رزمایش خود را در 23 نقطه تهران اجرا می‌کنند.

وی ترتیب برگزاری رزمایش بانوان را عکس برادران خواند و گفت: هدف ما در رزمایش امداد و نجات علاوه بر آمادگی برای حوادث طبیعی، حوادث انسان‌ساخت نیز مانند موشک‌باران و ... می‌باشد تا برای آنان تمرین امداد، اسکان و آواربرداری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه هر یک از گردان‌های مردمی بازده زمانی خود را دارند، گفت: برای نیمه دوم سال هم برنامه‌ای در نظر گرفته شده است و این آموزش‌ها مداوم خواهد بود.

جانشین فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بیان کرد: ارکان یگان‌ها در طول 6 ماه دوره‌های مختلف،‌ایده و تخصص‌های مختلف را به صورت جداگانه آموزش می‌بینند.

وی در پایان با اشاره به اینکه میانگین هر لشکر 10 گردان است، گفت: در اجرای رزمایش همه نیروهای یگان‌ها حضور دارند اما در مقطع سان دیدن در خیابان حجاب به علت محدودیت مکان صرفا نیروهای بسیج حاضر خواهند بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها