امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78887
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۰۱
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشست توافق ژنو به کدام سو که ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشست توافق ژنو به کدام سو که در دانشکده ادبیات و زبان خارجه دانشگاه علامه برگزار شد، گفت: ما یک مسیر تقریباً 40 ساله را طی کردیم و در این مدت کشور به دلایل شرایط و موقعیت‌های بسیار خوبی که داشته و در آن قرار دارد همیشه با تهدید همراه بوده است.

کمالوندی اضافه کرد: این شرایط اقتصادی کشور ما به دلیل مؤلفه‌های مختلف کشور و قدرتمندی ما در سطح جهان است و این قدرتمندی باعث شده ما بتوانیم در دنیا و منطقه تأثیرگذار باشیم و به خاطر همین تأثیرگذاری دشمنان می‌خواهند در مقابل ما بایستند، توطئه‌های دشمنان ما را دچار چالشی به عنوان چالش اقتدار کرده است.

وی خاطرنشان کرد: مؤلفه دیگر مؤلفه ایدئولوژی و تأثیرگذاری است و با توجه به اینکه این قدرت و مؤلفه ‌آرمان و ایده دارد می‌تواند تأثیرگذار باشد و به خاطر این مؤلفه‌ای که ما داریم کشورهای دیگر در مقابل ما قرار گرفته‌اند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اقتصاد و ایدئولوژی با قدرت‌های مادی مؤلفه دیگری است که ما داریم، خاطرنشان کرد: این قدرت از زمان انقلاب شکل گرفت و علم و قدرت علمی نیز مؤلفه دیگری است که از زمان انقلاب اسلامی در اختیار ما قرار گرفت.

کمالوندی تصریح کرد: متوسط سن دانشمندان ما بین 25 تا 30 سال است و این موضوع نشان می‌دهد تمام سرمایه‌گذاری‌های ما در این زمینه بعد از انقلاب شکل گرفته است.

وی ادامه داد: راسخ بودن، مقاوم بودن، ایستادگی کردن و استفاده از تمام ظرفیت‌های خرد و عقل ما را در مسیر علمی یاری کرده است.

وی تصریح کرد: دانشجویان ما باید به آینده فکر کنند و در گذشته نمانند و برای پیشرفت آینده کشور تلاش کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: قدرت‌های جهان نمی‌خواهد ما پیشرفت کنیم ولی با این وجود ما پیشرفت کرده‌ایم و رو به جلو رفته‌ایم و کشور را به لحاظ ظرفیت‌های علمی و اقتصادی به جایگاه مناسبی رساندیم، باید تلاش کنیم حاضران و سرمایه‌گذاران فضای مناسب را برای کار پیدا کنند.

کمالوندی اظهار داشت: اگر بخواهیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم و در جایگاهی که شایسته جمهوری اسلامی ایران است قرار بگیریم باید حصار و طنابی را که دور ما پیچیده‌اند کنار بزنیم و با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنیم و وارد مذاکرات شویم و به همین خاطر است که ما مذاکرات را شروع کردیم.

کمالوندی در قسمت دوم مراسم و در بخش پاسخ به سؤال دانشجویان در رابطه با اینکه چرا همه مسائل مذاکرات به طور شفاف مطرح نمی‌شود، گفت: پشت پرده مذاکرات را به خاطر منافع ملی نمی‌شود بیرون ریخت و آن چیزی که امروز از آن به عنوان توافقنامه یاد می‌شود تنها یک برنامه اقدام مشترک است و این از لحاظ حقوقی با توافقنامه فرق دارد و با این وجود ما هر طور که بخواهیم می‌توانیم کارهایی انجام دهیم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری که در رابطه با پاورقی‌های توافقنامه مطرح شد، گفت: در این باره مسائلی که ذکر شده است که در طول شش ماه سانتریفوژی جدیدی نمی‌آوریم ولی از همین امروز هم اگر بخواهیم تصمیم به چنین کاری بگیریم از لحاظ فنی اولین اقدام تقریباً 8 ماه دیگر انجام می‌شود و البته طرف مقابل یکسری از این مسائل را که این چنین مطرح شده است را برای فضای داخلی انجام داده است.

وی اضافه کرد: ما در گذشته هم سانتریفوژهایی داشته‌ایم که به آنها تجهیزات تزریق نمی‌شده است بنابراین این مسئله به همان روال سابق ادامه پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه زمانی که خیلی از دانشجویان متولد نشده بودند دنبال انقلاب بودیم، ادامه داد: ما این انقلاب را به راحتی به دست نیاورده‌ایم پس به راحتی آن را از دست نمی‌دهیم و دانشجویان باید خیالشان در این رابطه راحت باشد.

در ادامه مراسم، یکی از دانشجویان از کمالوند پرسید که آیا مذاکراتی که انجام شد نرمش قهرمانانه بود یا شکست ذلیلانه که وی در پاسخ این سؤال گفت: سازمان انرژی اتمی برنامه‌های بلندمدتی دارد و ما در نظر داریم اگر از یک سمت توقف کردیم از سمت دیگر جلو برویم.

کمالوندی در ادامه اضافه کرد: مدت سه سال بود که ما سانتریفوژهایی داشتیم که به لحاظ سیاسی به آنها باج تزریق نمی‌کردیم البته من معتقدم از لحاظ فنی هم نباید این کار را می‌کردیم زیرا برای ما به صرفه نبود.

وی ادامه داد: منطقی که در گذشته ما با بحث انرژی هسته‌ای داشتیم سیاسی بود ولی منطقی که الان داریم سیاسی و فنی است و در این بحث باید کاری کنیم که به لحاظ فنی انرژی هسته‌ای جوابگوی نیازهای ما باشد و از طرفی هم از لحاظ سیاسی باعث تحریک نشویم و اگر منطق سیاسی و فنی در کنار هم پیش بروند، می‌تواند به ما کمک کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤالی در رابطه با اینکه چرا فناوری هسته‌ای سند راهبردی مدون ندارد؟ پاسخ داد: ما در تلاش هستیم که سند جامعی را برای این کار تنظیم کنیم و مقداری هم روی این موضوع کار شده است ولی اگر بخواهیم برنامه‌ای را که تنظیم می‌کنیم جامع باشد مستلزم هماهنگی‌هایی است که باید حل شود و یکسره نمی‌شود این کار را کرد و تقریباً یک سال و نیم زمان می‌برد و البته در کشور ما وقتی روندها قابل پیشگیری نیست کار خیلی سخت می‌شود.

وی ادامه داد: اگر صنعت ما سند راهبردی دارد به خاطر این است که این صنعت قدمت بالایی دارد ولی صنعت هسته‌ای هنوز جوان است و دارد خودش را پیدا می‌کند.

کمالوندی در ادامه در رابطه با اخراج بعضی از افراد از سازمان انرژی اتمی و جایگزینی آنها با افراد دیگر گفت: اگر کسی در این رابطه اعتراضی دارد باید به مراجع مربوطه مراجعه کند و نباید این مسئله را به مجلس کشاند زیرا مجلس وظایف مهمتری دارد.

وی در تکمیل سخنان خود اضافه کرد: مدیری که نتواند 4 یا 5 نفر را جابه‌جا کند اول باید خودش اخراج شود.

کمالوندی تصریح کرد: این کار و مطرح کردن چنین مسائلی باعث می‌شود امنیت جانی آنها به خطر بیفتد و کسانی که اینگونه مسائل را مطرح می‌کنند به فکر جان این افراد نیستند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه افزود: درست نیست که فردی مانند صالحی را که پوست و خونش آمیخته به انقلاب است را متهم به اخراج دانشمندان هسته‌ای کرد.

در ادامه دانشجویان نسبت به اینکه در رابطه با این پاسخ قانع نشدند اعتراض کردند و اینگونه مطرح کردند که نمایندگان مجلس نیز از این پاسخ قانع نشدند و کمالوند در این رابطه گفت: البته این که می‌گویید نمایندگان مجلس درست نیست و کمیسیون اصل 90 در این رابطه قانع نشده و این به خاطر این است که ممکن است آنها نخواهند قانع شوند و اینکه دو برادر و برادرزاده یک مجموعه را علیه یک مجموعه دیگر بسیج کنند درست نیست زیرا آنهایی که اخراج شدند هیچ ظلمی ندیده‌اند البته آنها کارهایی کردند که در این جمع نمی‌شود گفت و کسانی که به این مسائل دامن می‌زنند قصد استفاده از این جریان را دارند.

سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای در تکمیل سخنان قبلی خود تصریح کرد: کسانی که اخراج شدند برای آن پست به درد نمی‌خوردند و کارهایی که می‌کردند درست نبود و در این کشور هر کس که پرچم اسلام را به دست می‌گیرد باید ثابت کند مسلمان است و یک مسلمان به یک انسان که همه عمرش را برای کشور گذاشته و طرف اول دشمن است اتهام وارد نمی‌کند.

کمالوندی در ادامه در پاسخ به این سوال که اخراجی‌های سازمان انرژی اتمی الان کجا هستند، گفت: آنها الان در سازمان انرژی هسته‌ای هستند و یکی از آنها در سمت مشاور رئیس قرار دارد و البته کسانی که اخراج شدند کارمند رسمی نبودند و این نشان از بی‌ارزشی کار آنها نیست ولی در رابطه با کارمندان غیررسمی نباید اصطلاح اخراج را استفاده کرد.

در ادامه یکی از دانشجویان گفت: روال دولت بر این است که انرژی هسته‌ای پیشرفت نکند و این سوال را پرسید که دولت واقعا با بحث هسته‌ای چه می‌کند و کمالوند در پاسخ به این سوال افزود: تلاش دولت و مذاکره‌کنندگان بر این است که ما بتوانیم پیشرفت کنیم و مذاکره‌کنندگان به عنوان فرزندان انقلاب دوست دارند دستاورد مثبتی از مذاکرات داشته باشند. اگر زمانی مقام معظم رهبری چیزی بخواهند که برخلاف کارهای ما بوده همه‌چیز را عوض می‌کنیم و طبق فرموده ایشان عمل خواهیم کرد، البته ممکن است کارهای ما ایراداتی هم داشته باشد ولی این همه هزینه سزاوار نیست.

وی خاطرنشان کرد: ما در بحث نیروگاه‌ها نیز با برخی از کشورها در حال مذاکره هستیم و برنامه‌های خود را به مقام معظم رهبری داده‌ایم.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در رابطه با تعطیلی بخشی از صنایع هسته‌ای، افزود: زمانی که می‌شود برخی از مواردی را که نیاز اساسی نیست را خریداری کنیم بهتر است آن را بخریم به جای آنکه بخواهیم برای آن کارخانه احداث کنیم، زیرا بعضی از وسایل ممکن است چند سال دیگر برای یک بخش کوچک مورد نیاز باشد.

وی در رابطه با اینکه آیا طرف مقابل در مذاکرات حق غنی‌سازی را به ما داده است، افزود: یکسری از حقوق است که نه دادنی است و نه سلب شدنی و نمی‌شود بگوییم که ما آن را به رسمیت می‌شناسیم یا نمی‌شناسیم مانند حق حیات. بحث غنی‌سازی هم همینگونه است و وقتی ما توان کاری را داریم چرا باید مسئله به رسمیت شناختن یا نشناختن را پیش بکشیم.

وی اضافه کرد: اصلا وقتی به ما می‌گویند با 5 درصد غنی‌سازی کنید یعنی حق ما را به رسمیت شناختند.

سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای تصریح کرد: دشمنان ما در پی نابودی ما هستند و اگر بتوانند همه صنایع ما را نابود می‌کنند و به قول خودشان تمام پیچ‌های هسته‌ای ما را باز می‌کنند ولی چون نمی‌توانند فقط حرف می‌زنند.

کمالوندی در ادامه در رابطه با اکسید شدن اورانیوم 5 درصدی که غنی‌سازی شده است، گفت: این 5 درصدی که قرار است اکسید شود مازاد است و آن را برای استفاده در بعضی از فعالیت‌ها اکسید می‌کنیم.

وی اضافه کرد: این 5 درصدی که ما داریم گاز است و باید بالاخره یک کاری با آن انجام شود و ما می‌توانیم از این مقدار اکسیدی که به دست می‌آوریم استفاده کنیم و اکسید کردن معنای نابود شدن را نمی‌دهد.

وی در رابطه با سوال یکی دیگر از دانشجویان افزود: زمانی که ما با مشت‌های گره کرده انقلاب کردیم مسائل به پیچیدگی امروز نبود و امروز به خاطر پیچیدگی موضوعات ما نیز باید پیچیده برخورد کنیم و باید فضایی ایجاد کرد تا با مذاکره نگرانی‌های طرفین برطرف شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما در 3 ماه می‌توانیم در بحث انرژی هسته‌ای به وضعیت قبلی برسیم یا حتی پیشرفت کنیم و مسیری را که ما رفتیم غیرقابل برگشت نیست و باید طوری رفتار کنیم که اگر قرار شد به عقب برگردیم، ضرر نکنیم.

کمالوندی اضافه کرد: در مدت 2 هفته می‌شود 5 درصد غنی‌سازی را به 20 درصد برسانیم و این کار غیرممکن نیست.

کمالوندی تصریح کرد: ما با ایده‌ها و آرمان‌های انقلابی که داریم مبارزه با آمریکا را به شکل‌های مختلف ادامه می‌دهیم و کسی نباید در رابطه با این موضوع نگران باشد و بدانید که کسانی که برای مذاکرات می‌روند افرادی انقلابی هستند و منافع کشور برای آنها اهمیت دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها