امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۱۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78922
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، عباس نوروزی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: علاوه بر ادامه کاوش‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، عباس نوروزی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: علاوه بر ادامه کاوش‌های باستانی در تپه تاریخی تم مارون شهرستان رودان که اخیرا همزمان با سفر رئیس پژوهشکده سازمان سند مالکیت آن نیز به میزان 3 هزار و 400 متر مربع رسما به میراث فرهنگی استان واگذار شد.

همچنین سایر اقدامات پژوهشی در بناهای تاریخی استان ادامه دارد که از اهم آن می‌توان به گورستان گروی رودان، دژابراهیم و قلعه طارم حاجی‌آباد اشاره کرد.

وی بیان داشت: اقدامات انجام شده در بیش از 16 فصل کاوش باستانی است که از سال 86 کلید خورده است.

نوروزی همچنین با اشاره به روند تحقیقات پژوهشی در 10 سال اخیر، تمرکز بر فراگیری مطالعات در همه بناهای تاریخی و به نتیجه رساندن پژوهش‌ها با استفاده از توان تخصصی کارشناسان را از اهم راهبردهای این اداره کل دانست و بیان داشت: با توجه به جایگاه استان هرمزگان در گذرگاه تاریخ، روند پژوهش‌های باستانی در تپه‌های تاریخی و سایر ابنیه‌های باستانی با جدیت در پیش است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان خاطرنشان کرد: مطالعات و اسناد مکشوفه نشان می‌دهد بزرگ‌ترین اثر اشکانی در استان هرمزگان قرار دارد که محوطه آن به میزان 3 هکتار در دست مطالعه قرار دارد.

نوروزی کشف اشیاء تاریخی در این محوطه را نشان بارزی از جایگاه خلیج فارس و تنگه هرمز در مسیر تاریخ دانست که به گفته وی سپاه اشکانی با توجه به اهمیت این منطقه ناوگان دریایی خود را برای دفاع مستقر نموده بود.

وی همچنین با بیان اینکه تپه تاریخی تم مارون رودان نیز نشان دهنده سابقه سکونت انسان‌ها در بیش از 5 هزار سال قبل با اتکا به کشاورزی، از کشف هسته خرما با همین قدمت خبر داد که هم اکنون در موزه خلیج فارس موجود است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان، قلعه طارم حاجی‌آباد را سند دیگری از پیشینه غنی تاریخی استان هرمزگان عنوان کرد و گفت: روند مطالعات نشان می‌دهد این قلعه از دوره سامانیان تا قاجاریه تداوم داشته است که حتی ضرب سکه نیز در آن صورت گرفته است.

وی تپه سردشت بشاگرد را نمونه دیگری از سند تاریخی استان عنوان کرد که نشان از استمرار فرهنگی از اواخر هزاره چهارم تاکنون دارد و قدمت آن به بیش از 6 هزار سال می‌رسد.

نوروزی همچنین کشف سکه‌های نقره مربوط به دوره ساسانی را در منطقه مهران بستک از دیگر دستاوردهای پژوهشی دانست و بیان داشت: کمتر پیش آمده است که در یک موقعیت سکه‌ها مربوط به یک دوره یافت شود که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

این مقام مسئول مرمت نقاشی‌های معبد هندوها و مسجد مدرسه دژگان را از دیگر اقدامات عنوان کرد و گفت: هم اکنون 283 اثر شامل بناها و محوطه‌ها در استان هرمزگان به ثبت رسیده است و 850 مورد دیگر هم در دست اقدام است.

وی از تکمیل 10 پرونده ثبت معنوی نیز خبر داد که به منظور ثبت در آستانه نهایی شدن است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان موزه خلیج فارس استان هرمزگان را در شمار موزه‌های غنی کشور عنوان کرد که سه جایزه بین‌المللی و دو مورد هم از اداره کل موزه‌ها دریافت کرده است.

نوروزی برگزاری پنج نمایشگاه از جمله تمبر و اسناد هویتی را از دیگر اقداماتی عنوان کرد که نشان از پویایی موزه مردم شناسی خلیج فارس دارد.

انتهای پیام/88007/ط40/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها