امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7894
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۵۲
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، محاسبه کف فروش فیلم‌ها یکی از وظایف شورای صنفی نمایش به شمار می‌آید. کف فروش فیلم‌های سینماهای سرگروه از اهمیت خاصی ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، محاسبه کف فروش فیلم‌ها یکی از وظایف شورای صنفی نمایش به شمار می‌آید. کف فروش فیلم‌های سینماهای سرگروه از اهمیت خاصی برخوردار است. امسال پس از اکران نوروزی که چندان هم موفق نبود ، ترکیب اکران سینماها در حالی عوض می‌شود که فیلم‌ سینمایی «رسوایی» و «حوض نقاشی» فروش مناسبی را در هفته گذشته داشتند. طبق اعلام حوزه هنری فروش هفته آخر فیلم «حوض نقاشی» 36 میلیون و 950 هزار تومان بوده است. اما با آئین نامه جدید شورای صنفی نمایش کف فروش فیلم‌ها در گروه سینمایی آزادی 40 درصد افزایش یافته است.

سید ضیاء هاشمی در گفت و گو با خبرنگار فارس درباره افزایش کف فروش سینما آزادی گفت: اگر افراد به اقتصاد سینما آگاه باشند، افزایش کف فروش به نفع سینمادار است سینمادار فیلم را عوض کند می‌تواند هزینه‌ها را جبران کرده و به سود معقول برسد او توانایی و پتانسیل فروش فیلم را در گروه آزادی قابل قیاس با سالن‌های دیگر ندانست .

بدیهی است طبق این آیین نامه جدید عملا تنها فیلم‌هایی در اکران به سرگروهی سینما آزادی دوام می یابند که فروش بالایی داشته باشند و با شرایط جدید فیلم‌ها بیشتر از چند هفته امکان نمایش در این سینما را پیدا نمی‌کنند. در حالی این تصمیم اتخاذ شده است که متأسفانه و علی‌رغم شرایط دشوار اقتصادی سالن‌های نمایش، همچنین ریزش محسوس مخاطب عرصه را بیشتر بر تهیه‌کننده تنگ می‌کند. ممکن است در جاهایی به نفع سینمادار باشد اما صاحب یک اثر که باید برای تهیه فیلم بعدی ترغیب شود ،تکلیفش چه خواهد بود.

سینما آزادی تنها پردیسی است که زیر نظر حوزه هنری اداره می شود در حالی که بخشی از این مجموعه مربوط به شهرداری است. حوزه هنری طبق اعلام قبلی تعدادی از فیلم‌های جشنواره فیلم فجر دو سال گذشته را مناسب برای اکران در سینماهای زیر نظر خود ندانست و از اکران فیلم‌هایی که جامعه را دچار تنش می‌کند و به سلامت روانی افراد جامعه آسیب می‌رساند خودداری نمود. با اتخاذ این سیاست از سوی حوزه هنری در سال گذشته دعوای شورای صنفی نمایش و سینما آزادی (که توسط حوزه هنری مدیریت می‌شود) بالا گرفت.

مدیران حوزه هنری در راستای سیاست‌های خود مبنی بر اکران فیلم‌های ارزشمند و انتخاب فیلم‌هایی که از سوی وزارت ارشاد مجوز اکران دارند، ادامه داد و از بند قانونی مخیر بودن سینماداران از انتخاب فیلم‌ها برای نمایش در سالن های خود استفاده کرد. در این راستا سال گذشته رئیس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان در گفت و گو با فارس اعلام کرد: با توجه به عدم اکران برخی از فیلم‌ها دربرخی از سالن‌های سینما در جلسه هیئت مدیره جامعه صنفی تهیه کنندگان فیلم سینمایی مطرح و  تصمیم گرفتیم هیچ فیلمی برای اکران در سینما آزادی و حوزه هنری ارایه نمی‌شود.

شورای صنفی نمایش با اقدام حوزه هنری مخالفت کرد و به انحاء و در مقاطع زمانی مختلف با عدم ارایه حواله نمایش به گروه سینمایی آزادی این سینما را دچار مشکل کرد و این سینما  مجبور شد مدت ها فیلم‌های قبلی خود را نمایش دهد. با آئین‌نامه جدید شورای صنفی به نظر می‌رسد  لجبازی شورای صنفی نمایش با حوزه هنری در سال جدید باز هم دامن سینما آزادی را گرفته است و این بار با تصمیم‌گیری جدید سینما آزادی و فیلم هایی که حوزه هنری خود در جهت تحکیم خانواده در سال گذشته ساخته و امسال  قصد دارد در سینما آزادی روانه اکران کند ، ادامه خواهد داشت.

سال گذشته محاسبه کف فروش فیلم در شورای صنفی نمایش برای سرگروه سینما آزادی 15 میلیون تومان بود‌که امسال با افزایش حدود 40 درصدی (11 میلیون تومان) افزایش یافت و به 26 میلیون تومان رسیده است . با احتساب این رقم فقط تعداد محدودی از فیلم‌ها می‌توانند دو یا سه هفته سالن اصلی این سینما را به خود اختصاص دهند و به زودی جای خود را باید به فیلم دیگر بدهندو در سالن کوچک‌تری به نمایش گذاشته می‌شوند.  این در حالی است که در سرگروه‌‌های دیگر افزایش یک درصدی محاسبه کف فروش داشته و برخی از ان‌ها اصلا افزایش نداشته است. در سرگروه استقلال رقم محاسبه کف فروش سال گذشته 7 میلیون و 200 هزارتومان  بود که امسال این رقم به 8 میلیون افزایش یافت. سرگروه قدس هم با همین افزایش مواجه شد و از 7 میلیون و 200 هزارتومان به 8 میلیون تومان رسید اما در گروه عصر جدید هیچ افزایشی در نظر گرفته نشد و در گروه سینمایی آفریقا افزایشی کمتر از یک درصد  را شاهد هستیم کف فروش 8 میلیون 500 هزار تومان  این سرگروه سینمایی امسال به 9 میلیون تومان افزایش یافته است.  به نظر می‌رسد احتساب کف فروش برای سرگروه‌های سینمایی به جز آزادی کاملا منطقی است اما برای سینما آزادی کمی دور از ذهن است . با توجه به فیلم‌های سینمایی که در جشنواره فیلم فجر از آنها رونمایی شد شاید تعداد فیلم‌های پرفروش امسال به انگشتان دو دست هم نرسند.

 افزایش محاسبه کف فروش فیلم‌ها درحالی است که قیمت بلیت با توجه به ارزش افزوده 6 درصدی محاسبه می‌شود در سالن‌های مدرن از 5250 تومان به 6 هزار تومان افزایش یافته، سالن‌های ممتاز 5000 تومان و سالن درجه یک 4000 تومان است .

با نگاهی به آمار و ارقام و افزایش محاسبه کف فروش هر بیننده‌ای به این نتیجه خواهد رسید که لجبازی‌های شورای صنفی نمایش ادامه دارد و با احتساب این کف فروش تنها تعدادی از فیلم‌ها توان اکران چهار یا پنج هفته‌ای در سالن اصلی سینما آزادی را خواهند داشت و به سرعت جای خود را باید به فیلم‌های دیگر بدهند  و فرصت نمایش برای فیلم‌های دیگر ایجاد شود اما در این میان به نظر می‌رسد تنها صاحبان فیلم متضرر می‌شوند و هنوز فیلم‌خود را روانه اکران نکرده و تبلیغات فیلم‌شان آغاز نشده فیلم برداشته می‌شود .
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها